Изложба „Православна Рус“ о династији Романов отворена у Москви
ПРВА ОД 22 ИЗЛОЖБЕНЕ ЗОНЕ ПОСВЕЋЕНА ЈЕ СМУТНОМ ВРЕМЕНУ,
А ПОСЛЕДЊА О ПЕРИОДУ РУСКЕ ИСТОРИЈЕ БЕЗ РОМАНОВИХ
- Експонати су изложени на 4.000 квадратних метара, а последњем императору Николају II посвећена је посебна велика сала
- „За нас је било важно да схватимо како је у земљи која је побеђивала у рату, била на првом месту на свету по темпу раста производње, била на другом месту на свету по тешкој индустрији, на првом месту по пољопривреди… могло да се догоди то што се догодило“ - каже секретар патријаршијског Савета за културу архимандрит Тихон (Шевкунов)
ТРАДИЦИОНАЛНА изложба-форум „Православна Рус“, која се одржава у централној московској сајамској хали „Мањеж“ од 4. до 12. новембра, ове године посвећена је 400-годишњици Куће Романових.
Како је саопштио секретар патријаршијског Савета за културу архимандрит Тихон (Шевкунов), историја владања царске династије Романов на изложби је углавном приказана помоћу савремених технологија.
У Мањежу је на четири хиљаде квадратних метара постављено око 350 носача, између осталих - екрани осетљиви на додир, лајтбоксови, плазма екрани, таблет рачунари с интерактивним квизовима и едукативним прилозима урађеним специјално за изложбу. Такође, приказују се кратки филмови о кључним догађајима из руске историје у време владања Романових.
У Мањежу су отворене укупно 22 изложбене зоне.
Прва сала посвећена је Смутном времену, а последња о периоду руске историје без династије Романов.
Сваку салу карактеришу одлике владавине појединачних владара, историјска хроника, њихови портрети и биографије, као и подаци о њиховим сарадницима и наследницима.
Последњем императору Николају II посвећена је посебна велика сала. „За нас је било важно да схватимо како је у земљи која је побеђивала у рату, била на првом месту на свету по темпу раста производње, била на другом месту на свету по тешкој индустрији, на првом месту по пољопривреди… могло да се догоди то што се догодило“ - истакао је архимандрит Тихон. Према његовим речима, организатори изложбе надају се да ће додатно разрадити ту тему следеће године.
Посетиоци овог догађаја моћи ће да се поклоне чудотворној Феодоровској икони Мајке Божије, коју је у XVII веку младом Михаилу Фјодоровичу Романову поклонила његова мајка као благослов приликом ступања на престо. Икона ее донета на изложбу из Костроме.
По речима архимандрита Тихона, на изложбу су добродошли и деца и одрасли. „Имамо договор са секретаријатом за образовање Москве да дневно буде 40 школских екскурзија, сваких 15 минута почиње нова екскурзија“ - рекао је он.
Јер, да би се проучио сваки експонат, посетиоцу треба око четири сата.
На улазу сваки посетилац бесплатно добија водич, па може да направи сопствени план обиласка, полазећи од својих интересовања и слободног времена.