Из Устава Русије може бити избачена забрана постојања државне идеологије
ЗА 27. СЕПТЕМБАР ЗАКАЗАНО 200 МИТИНГА СА ЗАХТЕВОМ ДА СЕ РУСИЈА ВРАТИ СВОЈИМ ТРАДИЦИОНАЛНИМ ВРЕДНОСТИМА
- У Думи се скупљају потписи подршке промени Устава РФ да би се – поред осталог - ограничио примат међународног права над руским
- Тражиће се и да Уставом буде прописан духовни суверенитет. То омогућити нашој земљи да сачува национални идентитет и државну независност и спасиће је од нових потреса. Без тог корака никакви економски успеси не гарантују нашој Отаџбини мир и просперитет. Пример пада Руске Империје 1917. године немилосрдно показује да приликом духовне кризе инвестициона клима не помаже” – наводи се у писму организатора акције
- Митинзи ће се одржавати под називом „Антимајдан” и са њих ће бити указано на неопходност борбе против националних издајника у структурама власти и медијима
У ДРЖАВНОЈ Думи Русије почело је прикупљање потписа за измену Устава РФ.
Циљ амандмана је укидање забране на државну идеологију у Русији и ограничавање приоритета међународног права у односу на руско.
Како преносе руски медији, већ 27. септембра ће у знак подршке тој иницијативи у више градова Русије бити одржани митинзи под називом „Антимајдан”, на којима ће, између осталог, бити наглашена неопходност борбе против националних издајника у структурама власти и медијима.
Организација „Национално-ослободилачки покрет” је за 27. септембар поднела захтев за спровођење акције солидарности с руском влашћу.
Њени учесници планирају да изразе неслагање с америчким вредностима и да захтевају враћање државне идеологије у Русији.
На сајту Национално-ослободилачког покрета наведено је 200 руских градова где ће поборници суверенитета изразити подршку политици председника Русије Владимира Путина.
Најављено је да ће тог дана на улице својих градова изаћи и грађани неких других земаља: Немачке, Белорусије, Казахстана. То је саопштио један од организатора „Антимајдана” Василиј Веселов.
По његовим речима, учешће су потврдиле различите политичке партије, укључујући Комунистичку партију РФ и „Јединствену Русију”.
Веселов је објаснио да је други циљ акције позив на референдум за промену Устава. Аутор амандмана је депутат Државне Думе Јевгениј Фјодоров (Јединствена Русија):
„Избацујемо прописе који доминирају над Уставом и државом, над Владом Русије”.
Он се пожалио да је руски правни систем ионако прожет англосаксонским духом – „све до назива функција – председник (президент), општина (муниципалитет), градоначелник (мер) итд”.
Фјодоров је уверен да је Русији данас потребна оријентација на развој националне идеологије, а забрана идеологије онемогућује чак и да се она оформи.
Амандмани су генерално спремни, остало је само да се за њих прикупе потписи најмање 90 посланика.
Пре годину дана више руских друштвених организација заложило се да се Уставом Русије пропише посебан статус Православља.
„Прописивање Уставом духовног суверенитета омогућиће нашој земљи да сачува национални идентитет и државну независност и спасиће је од нових потреса. Без тог корака никакви економски успеси не гарантују нашој Отаџбини мир и просперитет.
Пример пада Руске Империје 1917. године немилосрдно показује да приликом духовне кризе инвестициона клима не помаже” – наводи се у писму.
Ту идеју подржали су и учесници недавно одржаног омладинског форума „Селигер-2014”.
Како је наведено у резолуцији форума, промена Устава ће омогућити „да се успостави историјска правда и да се поврати темељ на којем је изграђена највећа држава на Земљи, која је створила једну од највећих светских цивилизација, са изузетним споменицима културе, књижевности и уметности, с великим научним открићима у различитим областима људске делатности”.