ГОРБАЧОВ: Многи у Немачкој желе да учествују у новој подели Европе

„ШИРЕЊЕ NATO НА ИСТОК РАЗОРИЛО ЈЕ ЕВРОПСКИ СИСТЕМ БЕЗБЕДНОСТИ“

Михаил Горбачов

  • Први и последњи председник СССР у интервјуу немачком недељнику Der Spiegel указао на „катастрофални губитак поверења“ између Запада и Русије и упозорио: „Ако некоме у садашњим напетим односима попусте нерви - наредне године нећемо преживети!“
  • Заложио се за отопљавање између Запада и Русије и поручио Берлину: „Немачка је у Другом светском рату већ покушала да своју сферу утицаја прошири на Исток. Коме су нове лекције потребне?“

        ПРВИ и последњи председник СССР Михаил Горбачов оценио је да је ширење граница NATO на исток постало претња безбедности Европе.

        У интервјуу немачком недеанику Der Spiegel, „лидер перестројке“ рекао је и ово:

         „Ширење алијансе на Исток разорило је европски систем безбедности одређен Хелсиншким завршним актом из 1975-те године. То је био заокрет за 180 степени... Сви предлози Русије, укључујући иницијативу Дмитрија Медведева са функције председника Русије да се све европске државе укључе у рад на новој архитектури безбедности, били су надмено игнорисани. Резултат је ово што имамо данас“.

        Он је истов ремено указао на „катастрофални губитак поверења“ између Запада и Русије и упозорио:

         „Ако некоме у садашњим напетим односима попусте нерви - наредне године нећемо преживети!“

        Горбачовљев одговор на директно питање - може ли у Европи доћи до новог великог рата - био је: „О томе се не сме чак ни размишљати. Такав рат би неизбежно прерастао у нуклеарни!“

        Он је искључивање Русије из G8 назвао грешком и нагласио да то „не води никуда а личи на крвну освету“. Додао је да руско-немачки односи „нипошто не смеју бити разрушени“.

        Горбачов се заложио за отопљавање односа између Русије и Запада.

        Подвукао је да „многи у Немачкој желе да учествују у новој подели Европе“ и додао:

         „Немачка је у Другом светском рату већ покушала да своју сферу утицаја прошири на Исток. Коме су нове лекције потребне?“

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари