Француска Русији поводом „Мистрала“ понудила неприхватљиве услове

ПРЕГОВАРАЧИ ПАРИЗА ВРАТИЛИ СЕ ИЗ МОСКВЕ НЕОБАВЉЕНОГ ПОСЛА

        ФРАНЦУСКИ преговарачи посетили су Москву због преговора о два носача хеликоптера „Мистрал“ изграђена за Русију, али састанак није дао резултате, рекао је извор у области војно-техничке сарадње.

        Француска је на преговорима о „Мистралима“ поставила Русији апсолутно неприхватљиве услове, речено је агенцији РИА Новости.

        „Преговори фактички нису ни почели, јер су нам Французи поставили апсолутно неприхватљиве услове“ - казао је саговорник агенције.

        Он није прецизирао о каквим се условима ради, само је истакао да се, између осталог, ради „о гашењу рачуна код банке“.

        „На крају се Французи нису ни сместили у резервисане хотелске собе и вратили су се у Париз“ - казао је извор.

        У уторак је заменик председника Војно-индустријске комисије Русије Олег Бочкарјов изјавио да је Русија и Француска не разматрају питање примопредаје „Мистрала“, већ се ради о износу одштете. По његовим речима, Русија ће самостално градити носаче хеликоптера уместо „Мистрала“.

        Каније је саопштено да вице-премијер Русије Дмитриј Рогозин оштро укорио Бочкарјова због његове изјаве о „Мистралима“, пошто Русија није званично одустала од носача хеликоптера.

        Портпарол руског председника Дмитриј Песков изјавио је да је став Кремља о ситуацији са „Мистралима“ остао непромењен.

        Он је 15. маја изјавио да се у ситуацији са „Мистралима“ Москва придржава принципа „роба или новац“, који је забележен током сусрета председника Русије Владимира Путина и француског лидера Франсое Оланда.

        Пре тога извори су саопштили да је Француска предложила Русији раскид уговора о продаји два носача хеликоптер „Мистрал“ за 785 милиона евра.

        Уговор о продаји два носача хеликоптера закључиле су француска компанија DCNS и руска државна компанија „Рособоронекспорт“ 2011. године. Вредност уговора износи 1,2 милијарде евра. Први брод - „Владивосток“ - требао је да се упути у Русију 2014. године, а други - „Севастополь“ - у 2015. години. Против испоруке бродова су иступиле САД.

        Париз је прошле године зауставио испоруке, за које је добио новац, образложивши то неслагањем са политиком Русије у Украјини. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари