Фрадков: Руско-кинески односи су стуб-носач новог глобалног економског и политичког система

ДИРЕКТОР РИСИ: РУСКА ФЕДЕРАЦИЈА И КИНА НИСУ ПРОСТО ДРЖАВЕ-ПАРТНЕРИ

Михаил Фрадков

  • Михаил ФРАДКОВ: Модел глобализације који је функционисао до недавно преживљава кризу. Одговор на ту кризу су протекционизам, тежња ка ограђивању од света и подизање нових баријера. Такав одговор је неприхватљив за већину земаља које се динамично развијају

        ДИРЕКТОР Руског института за стратешка истраживања (РИСИ) - Михаил Фрадков - оценио је да су руско-кинески односи стуб-носач за градњу новог глобалног економског и политичког система.

        Коментаришући резултате међународног форума „Један појас - један пут“, он је указао:

        „Сигнал, који је послат из Пекина целој међународној заједници - јасан је и прагматичан. Снага аргумената данас није у громогласном претендовању на изузетност и светско лидерство, него у брижљивом, стрпљивом и сталном раду на грађењу инклузивне економске сарадње која доноси корист свим земљама света.

 

        - Наши кинески партнери направили су успешан пројекат који повезује интересе многих народа и земаља. За њим постоји потреба, оно што нуди је - актуелно. Модел глобализације који је функционисао до недавно преживљава кризу. Одговор на ту кризу су протекционизам, тежња ка ограђивању од света и подизање нових баријера. Такав одговор је неприхватљив за већину земаља које се динамично развијају. О томе сведочи и списак учесника пекиншког форума. Јер, завршни коминике форума су потписали председници и премијери 30 земаља, изјаснивши се на тај начин за процес глобализације отворен за све и у интересу свих“.

 

        Фрадков је оценио да је нарочито важно што се на Форуму „Један појас, један пут“ показао нови ниво руско-кинеских односа:

        „Наше земље нису просто партнери, наши односи су стуб-носач за градњу новог глобалног економског и политичког система. Русија је предложила модел „Великог евроазијског партнерства“, а председник Путин је указао на конкретни допринос Русије заједничким циљевима: на модернизацију Бајкало-Амурске и Трассибирске магистрале и на опремање и увођење у функцију Северног морског пута. То су сасвим конкретне ствари које изискују идентификовање проблема још у раној фази и њихово решавање у интересу свих. Од тога зависи колико ће бити могуће реализовати цео пројекат“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари