Да је Русија 2014. увела војску у Донбас, Харков и Одесу - Украјина не би пружила отпор

ВЕЛИКОГ РАТА НЕ БИ БИЛО - НЕ БИ СЕ УМЕШАЛИ НИ АМЕРИКАНЦИ НИ NATO

Пише: Сергеј МАРКОВ

  • Сви чланови украјинског Савета за националну безбедност били су 28. фебруара 2014. против слања украјинске војске на Крим и против издавања наређења да се пуца у руске војнике. Министар одбране има је објаснио да у целој земљи има само 5.000 борбено способних војника
  • У то време формално први човек кијевске хунте - Александар Турчинов - на том саветовању изговорио је индикативну фразу: „Наши западни партнери траже да се не чине нагли покрети“. То јест Запад уопште није потцењивао Русију, већ се веома бојао да ће Русија деловати одлучно

        ОБЈАВЉЕН је стенограм („процурио“, али је потврђено од стране учесника) са седнице Савета за националну безбедност и одбрану Украјине од 28. фебруара 2014. године. Тада су сазнали да су контролу над зградама парламента и владе Крима преузели руски војници. Расправљали су шта да раде.

        1. Сви су били против слања украјинске војске на Крим и против издавања наређења да се пуца у руске војнике.

        Разлог је прост, веома су се плашили да је Русија почела да дејствује и да ће у случају размене ватре поћи даље.

        2. Министар одбране је изјавио да борбено способних у целој земљи има само 5.000 војника.

        Да су руске снаге уведене у југоисточне области, очигледно никаквог рата не би било. Треба додати да је, упркос томе што је Кијев слао на Крим „западенце“, Украјинце са запада земље, 90 одсто украјинских војника и официра, укључујући оне из Службе безбедности Украјине, прешло би у састав руске армије.

        3. Најоштрији став је имао Александар Турчинов, он је једини захтевао увођење ванредног стања у држави.

        4. Одлука је била на (бившој премијерки Јулији) Тимошенко, она је тражила да ниједан тенк не напусти касарне.

         Тимошенко је тада имала велику улогу, Турчинов и Јацењук су јој се по навици покоравали у то време. Она је хтела да постане председник, али су Американци именовали Петра Порошенка, а Тимошенковој су забранили и да се кандидује.

        5. Веома је индикативна фраза Турчинова „наши западни партнери траже да се не чине нагли покрети“. То јест Запад уопште није потцењивао Русију, већ се веома бојао да ће Русија деловати одлучно. 

        Закључак је трагичан: дејства на Криму су била апсолутно исправна, а неувођење снага у југоисточне области Украјине је било наша грешка.

        Тада не би било никаквог рата, Запад се не би умешао, украјинска армија би цела прешла на страну „ослободилачких снага“.

        Све се променило када смо хунти дозволили да силом угуши протесте у Харкову и у Одеси 2. маја.

        Али, може се схватити наш државни врх. Хтео је да избегне велики рат.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари