Чувена руска крстарица-музеј „Аурора” вратила се после ремонта у Санкт-Петербург

ПРЕШЛА 40 КИЛОМЕТАРА ОД КРОНШТАТА ДО СВОГ „ВЕЧНОГ ВЕЗА” У РУСКОЈ СЕВЕРНОЈ ПРЕСТОНИЦИ

  • Током ремонта, обновљени су труп и палуба брода, инсталиран је најновији систем за гашење пожара и систем за видео надзор са више од 50 камера. Вредност радова износила је око 840 милиона рубаља. На крстарици је проширена експозиција која је раније бројала само 284 предмета, а сада их има готово 500
  • Док је крстарица пролазила испод отвореног Дворског моста и даље дуж Адмиралске обалске улице - 500 активиста певало је химну северне престонице и песму „О чему сањаш, крстарице Аурора?”
  • „Аурора” је учествовала у Руско-јапанском рату, укључујући и Цусимску битку 14-15. маја 1905., као и у Првом светском рату, у Грађанском рату у Русији и у Другом светско рату бранећи Лењинград

          ПОСЛЕ комплетног ремонта, легендарна крстарица „Аурора”вратила се 16. јула у место свог сталног пристаништа на Петроградској обали. Ипак, први посетиоци неће моћи да ступе на њену палубу пре 31. јула - Дана Ратне флоте Русије, а до тада ће на крстарици бити монтирана нова експозиција.

          Званично свечано отварање одржаће се 31. јула, а у тој церемонији ће, како се претпоставља, учествовати председник Русије Владимир Путин.

          Годину и по дана „Аурора” је провела на доку за ремонт у Кронштату. Због њеног допремања промењен је распоред отварања мостова.

          Према подацима компаније „Мостотруст”, ноћу између 15. и 16. Јула Благовештенски и Дворски мост били су отворени скоро читаву ноћ: први – од 01:25 до 05:00; други – од 01.25 до 04:55.  Мост Грађевинара био је отворен од 02:00 до 02:55 и од 03:35 до 04:55.

          Отварање осталих мостова одвијало се по распореду.

          Капетан велике луке Санкт Петербурга, Александар Волков, ограничио је кретање бродова на деоници од Невске капије до зоне бова Но15 Кронштадског бродског пловног пута од 21:00 15. јула до 1:30 16. јула. Туристички бродови такође нису улазили у воде Велике Неве у време допремања крстарице.

          Од 15:00 15. јула у Кронштату је одржана свечана церемонија примопредаје крстарице у којој су учествовали губернатор Лењинградске области Георгиј Полтавченко и заменик главнокомандујућег Ратне флоте РФ, Александар Федотенков.

          По уговору, цена допремања „Ауроре” до њене „вечне луке” износила је 2,3 милиона рубаља, а за вучу су била потребна четири реморкера: „Петергоф”, „Леонид Бочков”, „Бељцов” и „Галерни”.

          Операција је почела после 21.00 и њоме је руководила Ратна флота РФ. Да је дошло до погоршања хидрометеоролошких услова - „Аурора” би пристала на Енглеској обали.

          Крстарица број 1 нашла се у Кронштату након што је 21. септембра 2014. - први пут после 1987. - напустила место свог сталног боравка („вечног веза”). Брод-музеј прошао је у пратњи реморкера испод отворених мостова – Троицког, Дворског и Благовештенског. Тада су на Невску обалу дошле да га испрате хиљаде грађана Петербурга и његових гостију.

          Док је крстарица пролазила испод отвореног Дворског моста и даље дуж Адмиралске обалске улице - 500 активиста певало је химну северне престонице и песму „О чему сањаш, крстарице Аурора?” 

          Током ремонта обновљени су труп и палуба брода, инсталиран је најновији систем за гашење пожара и систем за видео надзор са више од 50 камера. Вредност радова износила је око 840 милиона рубаља.

          Како је обећао Централни војно-поморски музеј, на крстарици је проширена експозиција која је раније бројала само 284 предмета, а сада их има готово 500.

          Планиране су и нове маршруте за посете екскурзија које раније нису биле доступне, на пример - медицинском блоку. Много шире биће представљене теме историје бродоградње и учешћа „Ауроре” у Првом светском рату.

          Гости обновљене «Ароре» моћи ће да сазнају каква је била организација на броду таквог типа, служење и свакодневни живот посаде на прелазу XIX-ХХ век, да се упознају са историјом изградње флоте до Првог светског рата и учествовањем „Ауроре” у ратовима.

          Посетиоци ће моћи да виде и колекцију модела савремених борбених бродова Русије.

          По речима главнокомандујућег Ратне флоте РФ, Владимира Корољева, посада брода је комплетна, а у њеном саставу су најбољи војници морнарице. Планирано је да се на Петроградској обали постави павиљон у којем ће бити смештене билетарнице за музеј, зона за улаз, гардеробе и т. сл. Музеј ће опслуживати десет особа, посада ће имати 27 чланова укључујући и осам војника.

          „Аурора” је - крстарица првог ранга Балтичке флоте типа „Дијана”.

          Брод је изграђен у Новом Адмиралитету у Петрограду још 1903. и добио име у част фрегате-једрењака „Аурора”,која се прославила у одбрани Петропавловска-Камчатског у време Кримског рата.

          Крстарица је учествовала у Руско-јапанском рату, укључујући и Цусимску битку 14-15. маја 1905., као и у Првом светском рату, у Грађанском рату у Русији и у Другом светско рату бранећи Лењинград.

           У Централном музеју је 16. јула свечано прослављено сто година од рођења морнаричке авијације Ратне флоте Русије.

          Превела

        Ксенија Трајковић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари