Боинг 777 оборен или случајно „Буком“ или намерно ракетом ваздух-ваздух

РУСКИ ВОЈНИ ЕКСПЕРТИ ВЕРЗИЈЕ РУШЕЊА МАЛЕЗИЈСКОГ АВИОНА СВОДЕ НА САМО ДВЕ

  • СИВКОВ: Док је у случају рушења средствима ПВО могућа случајност, у случају да га је срушио ловац - не може бити случајности. У том случају, то је намерни терористички акт неке државе
  • КОРОТЧЕНКО: Обе верзије се морају узети у обзир због моменталног уништења. Посада није успела да пошаље сигнал за помоћ нити да обавести контролу лета о нападу. То значи да је експлодирала ракета, што је довело до моменталног уништења трупа авиона и погибије путника и посаде због експлозивне декомпресије 
  • БУЖИНСКИЈ: Прерано је за избор између те две верзије катастрофе малезијског авиона. Потребно је вештачење остатака авиона. Без вештачења се не може дати поуздан одговор на питање како је сружен малезијски Боинг 777 

        ПЕТ дана после рушења малезијског авиона експерти које је анкетирала агенција РИА Новости виде само две главне верзије катастрофе: неопрезно руковање зенитним ракетним системом „Бук“ и намерни напад ловца Су-27 или Су-24.

        По њиховом мишљењу, не може се говорити детаљније док не буду истражени остаци авиона.

        У четвртак увече у Доњецкој области срушио се авион Boeing 777 компаније Malaysia Airlines који је летео из Амстердама у Куала-Лумпур и у којем се налазило 298 људи.

        Преживелих нема.

        Кијевске власти оптужили су за авио-катастрофу устанике, док су ови одговорили да немају средства којима би могли да сруше авион на тој висини.

         „Превише има нејасноћа. Он није могао да буде оборен и једним и другим. Важно је следеће: док је у случају рушења авиона средствима ПВО могућа случајност, у случају да га је срушио ловац - не може бити случајности. У том случају, то је намерни терористички акт неке државе“ - рекао је за РИА Новости председник Академије за геополитичке проблеме, доктор војних наука Константин Сивков.

        Он сматра да би у случају да је у питању руски ловац, с обзиром на поуздану контролу ваздушног простора, између осталог, помоћу америчких средстава, то моментално било пријављено и било би лако доказиво.

         „По мом мишљењу, Украјинци су случајно оборили тај авион „Буком“. Иако не могу потпуно да искључим могућност да је у питању ловац, то је исто сасвим могућа варијанта. Однос је негде 70 према 30, где је 70 одсто у корист „Бук“ и 30 у корист ловца“ - сматра Сивков.

        Сличног мишљења о узроку рушења малезијског авиона је и главни уредник московског часописа „Национална одбрана“ Игор Коротченко.

         „Главне верзије тренутно су: уништење мелазијског авиона или системом „Бук“, или диригованом ракетом ваздух-ваздух испаљеном из ловца“ - истакао је он.

        По његовим речима, те верзије су узете за основу због моменталног уништења.

         „Посада није успела да пошаље сигнал за помоћ нити да обавести контролу лета о нападу.

        То значи да је експлодирала ракета, што је довело до моменталног уништења трупа авиона и погибије путника и посаде због експлозивне декомпресије - објаснио је он.

        С обзиром на то да је Boeing летео кроз неколико зона ПВО где су били украјински системи, сматра Коротченко, „ракету су могли да лансирају управо они“.

        Он се осврнуо и на речи очевидаца катастрофе, који тврде да је после обарања Boeing на истој висини наставио с маневрима непознати авион, вероватно украјински ловац Су-27.

         „То треба да буде истражено као једна од радних верзија онога што се догодило“ - нагласио је Коротченко.

        Бивши начелник управе за међународне споразуме и уговоре Министарства одбране РФ генерал-поручник, Јевгениј Бужинскиј, сматра да је прерано за избор између једне од две верзије катастрофе малезијског авиона и да је потребно вештачење остатака авиона.

         „Без проучавања остатака од стране стручњака, не може се дати поуздан одговор на то питање“ - казао је он.

        Влада Украјине упутила је позив за учешће у истрази представницима Малезије и Холандије, Европске комисије, компаније Boeing, ICAO, Eurocontrol и NTSB.

        Интерпол и Европол ће такође упутити своје стручњаке на место пада авиона.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари