Иницијатива да се утврди да ли је велики руски песник Љермонтов заиста погинуо у двобоју или је убијен
ПОКРЕТАЧ ЈЕ ПОСЛАНИК НИКОЛАЈ БУРЉАЈЕВ КОЈИ ЈЕ РЕЖИРАО ФИЛМ „ЉЕРМОНТОВ“ И У ЊЕМУ ОДИГРАО ГЛАВНУ УЛОГУ
Споменик Михаилу Љермонтову и Николај Бурљајев
* БУРЉАЈЕВ: О убиству велико песника ми је још осамдесетих година прошлог века говорио доктор балистичких наука, пуковник оклопних снага СССР Виктор Кузењев. Ишао је са балистичким уређајима на место двобоја и све премерио
* То место је равна површина, са највећим углом нагиба до 3°, а метак је, према лекарском прегледу, погодио Лермонтова под углом. Докторка је која обавила преглед навела је да је то било под 38°, а форензичари верују да је негде око 50°, па и више. На равној површини метак не може да тако прође кроз тело“
___________________________________________________________
ПОСЛАНИК у Државној думи Николај Бурљајев, који има и статус „народни уметник Русије“, обратио се Истражном комитету РФ са иницијативом да се поново испитају околности смрти руског песника Михаила Љермонтова.
„Искрено вас молим да спроведете савремену, поштену, непристрасну истрагу користећи савремене технологије којима располаже Истражни комитет Русије“, написао је Бурљајев.
Саму иницијативу је овако образложио:
„Било ми је јасно да двобоја са учешћем Љермонтова није било. Дошло је до његовог убиства. У ово су уверени стручњаци из различитих области, укључујући форензичаре и научнике који се баве Љермонтовом и његовим делом.
- О томе ми је још осамдесетих година прошлог века говорио доктор балистичких наука, пуковник оклопних снага СССР Виктор Кузењев. Ишао је са балистичким уређајима на место двобоја и све премерио. То место је равна површина, са највећим углом нагиба до 3°, а метак је, према лекарском прегледу, погодио Лермонтовљево тело под углом. Докторка је која обавила преглед навела је да је то било под 38°, а форензичари верују да је негде око 50°, па и више. На равној површини метак не може да тако прође кроз тело“.
Он је открио да је већ разговарао ји са шефом руског истражног комитета Александром Бастрикином:
„Цео сат смо разговарали. Све сам му објаснио, изложио своје аргументе и предао му документе. Међу њима су и писма са истим захтевом потомака породице Љермонтов. Као и закључке и опсервације криминолога који су радили и тренутно раде на околностима смрти великог Љермонтова. Рекао је да је све веома интересантно и да ће бити истражено“.
Филм „Лермонтов“ појавио се на совјетским екранима 1987. године.
Бурљајев га је режирао, написао сценарио и одиграо главну улогу.