Амерички научници траже да се дозвољени ниво алкохола у крви возача смањи са 0,08 на 0,05

ТВРДЕ ДА ЋЕ СЕ ТАКО ЗНАТНО СМАЊИТИ БРОЈ (10.000 ГОДИШЊЕ) ПОГИБИЈА ИЗАЗВАНИХ ПИЈАНСТВОМ

  • Мушкарац од 70 килограма може да после два пива има у крви алкохола преко лимита од 0,05 промила, док жена од 55 килограма може тај лимит да прекорачи већ са само једним пићем, указао Амерички институт за пића

          ЈЕДАН одбор америчких научника је савезним државама САД препоручио да знатно спусте границу дозвољене алкохолисаности возача да би се "у потпуности елиминисало" 10.000 погибија годишње изазваних пијанством, за које се сматра да би се тако могле спречити.

          Одбор научника из Академија наука, технике и медицине, по наруџби владе САД је саставио опширан извештај на скоро 489 страна, у којем је закључио да би дозвољени ниво алкохола у крви возача требало спустити са 0,08 на 0,05 промила.

          Све америчке савезне државе имају праг од 0,08 промила, сем Јуте која га је спустила на 0,05.

          Количина алкохола која при анализи крви доноси резултат од 0,05 промила, зависи од неколико фактора, међу којима су телесна маса и да ли је особа недавно нешто јела.

          Мушкарац од 70 килограма може да после два пива има у крви алкохола преко лимита од 0,05 промила, док жена од 55 килограма може тај лимит да прекорачи већ са само једним пићем, каже Амерички институт за пића.

          Одбор научника је државама препоручио и да драстично повећају порез на алкохолна пића и да смање њихову доступност тако што би се скратило радно време и број радних дана локала који их продају на било који начин радњи, барова и ресторана.

          Истраживања указују да удвостручавање пореза на алкохолна пића може довести до смањења броја погибија у саобраћајним несрећама за 11 одсто.

          Научници траже и да се сузбије продаја алкохолних пића млађима од 21 године и онима који су већ "под гасом".

          Саветују и ограничавање маркетинга алкохолних пића и да се кампање против алкохола финансирају у истом обиму као кампање против пушења.

          У извештају се указује да је "управљање моторним возилима под утицајем алкохола најсмртоиноснија и најскупља опасност на путевима САД" и да са 28 одсто учествује у укупном броју погибија у саобраћају. Од укупног броја тако погинулих, 60 одсто су возачи.

          Анализе показују да САД заостају за другим земљама с високим приходима по превенцији погибија у саобраћају због пијанства. Више од 100 земаља света је увело границу од 0,05 промила.

          У Европи је удео броја погибија у саобраћају због пијанства возача преполовљен за 10 година заоштравања прописа.
 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари