Затворенике CIA саслушавали психолози садисти којима би се и Хитлер поносио

ЗАЈЕДНО СУ У СЛУЖБИ CIA ЗАРАДИЛИ 80 МИЛИОНА ДОЛАРА ОД КОЈИХ СЕБИ КУПИЛИ РАСКОШНЕ ВИЛЕ

Симулација дављења“

  • У главним улогама били су Џон Брус Јесен и Џејмс Мичел, писци „приручника за интензивна саслушања“. Методе из свог „приручника“ сами су применили на десетинама затвореника по тајним затворима CIA. Најдуже у „Кобалту“ - затвору поред Кабула, главног града Авганистана
  • Јесен и Мичел су испитивали и грађанина Саудијске Арабије Абу Зубејдија који је био осумњичен за повезаност са Ал каидом. Саудијац је касније био ослобођен јер је Американцима „отпевао“ све што је знао, али су Јесен и Мичел били уверени да он ипак нешто скрива па су га мучили и глађу и жеђу и 83 пута подвргавали „симулацији дављења“. Сваки пут све док не би изгубио свест
  • Судија Џастин Лоу Квакенбуш на крају је морао да објави да се Јесен и Мичел налазе „под заштитом владе САД“ и посаветовао подносиоцима тужби да се са њима нагоде. Тако су садисти лако измигољили америчкој правди којој је системски забрањено да буде правда у таквим случајевима

        СУДСКИ процес против двојице психолога CIA избацио је на површину велику број дотад тајних докумената. А она су открила шта се дешавало по затворима које главна америчка шпијунско-субверзивна централа држи широм света.

        Чак је и америчка штампа била присиљена да су та два психолога крајње слична нацистичким лекарима-убицама.

        Родбина убијених и обогаљених у затвору CIA у Авганистану успела је да издејствује подизање оптужнице против двојице одговорних за услове у којима су држани затвореници и за њихова саслушавања. А та двојица су радила за Ленгли по уговору.

        Захваљујући судском процесу, сазнало се како је последње своје дане проживео извесни Рахман Гул у затвору „Кобалт“ који се налази поред Кабула.

        Затвореници су тај затвор називали „Тамом“. Зато што ни у једној ћелији није било осветљења. Зато су затвореници били принуђени да громку музику слушају сваки дан по 24 сата.        

        Гула, који је био осумњичен за везе са једним од главних команданата Талибана Гулбедином Хекматијаром, амерички психолози-садисти саслушавали су две недеље.

        Практично му нису давали да једе нити да спава. Имао је непрекидно лисице на рукама и преко њих је био „окачен о плафон“ - да би принудно био у стојећем положају. Чим би задремао - сурово су га будили. На себи је за те две недеље имао само „памперс“.

        Мучен је током новембра, а у то време у Кабулу ноћне температуре падају испод нуле. То име је било мало, па су Гула гурали у буре са хладном водом.

        Једне ноћи су га лисицама приковали за зид од цемента. Стражар је имао наредбу да га држи на оку. Неколико пута током ноћи је јавио да се „непрекидно тресе“.

        Гул се ујутро више није тресао. Умро је од хладноће.

        Његовим „саслушавањем“ и мрцварењем руководио је Џон Брус Јесен који има веома занимљиву биографију.

        Док је служио у америчкој ратној авијацији, стекао је диплому психолога и почео да ради као „посматрач“ у школи преживљавања унутар авио-базе „Фејрчајлд“.       

Џон Брус Јесен и Џејмс Мичел

        Тамо је према војницима примењивао мучења и „сурови психолошки пресинг“. Да би их утренирао за случај да буду заробљени и саслушавани.

        Исправа је само посматрао „процес“, а потом је затражио да он буде тај који испитује. Сведоци су у суду потврдили да је то радио тако да је више пута престрашио колеге.

        Толико је био груб и агресиван да су га колеге једном приликом снимиле, показале му снимак и замолиле да се више тако не понаша.

        Крајем 90-их је напустио армију, али је после 11. септембра 2001-ве своје услуге понудио CIA. Препоручио се као „специјалиста за саслушавање терориста“.

        У пролеће 2002-ге је заједно са колегом Џејмсом Мичелом написао „приручник за интензивна саслушања“.

        Међутим, ни један од њих двојице није био специјалиста за саслушања. Мичел је дипломирао на „високом крвном притиску“, а Јесен на „методима породичне психотерапије“.

        Надређенима се њихов приручник свидео јер је предлагао све оно што је примењивано у случају Гула. Са неизбежном „симулацијом дављења“ и електрошоковима.

        Оно што су радили Гулу и осталима назвали су „учењем беспомоћности“

        Методе из свог „приручника“ сами су применили на десетинама затвореника по тајним затворима CIA. Најдуже у „Кобалту“.

        Суд је утврдио да је Јесен - када је умирући Гул тражио да му нешто обуку - изговорио да је то „типична тактика терориста“.

        У другом затвору CIA Јесен и Мичел су испитивали грађанина Саудијске Арабије Абу Зубејдија који је био осумњичен за повезаност са Ал каидом.

        Саудијац је касније био ослобођен јер је Американцима „отпевао“ све што је знао, али су Јесен и Мичел били уверени да он ипак нешто скрива па су га мучили и глађу и жеђи и 83 пута подвргавали „симулацији дављења“. Сваки пут све док не би изгубио свест.

        Зубејди је остао жив само зато што је био пребачен у Гвантанамо.

        Судија Џастин Лоу Квакенбуш на крају је морао да објави да се Јесен и Мичел налазе „под заштитом владе САД“ и посаветовао подносиоцима тужби да се са њима нагоде. Тако су садисти лако измигољили америчкој правди којој је системски забрањено да буде правда у таквим случајевима.

        Јесен и Мичел су код CIA заједно зарадили 80 милиона долара. Сваки је себи за тај новац купио по раскошну вилу.

        Обојица објављују књиге и оправдавају властита зверства.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари