У Масачусетсу нема смртне казне, али „бостонски бомбаш” ипак осуђен на смрт

ОДЛУКУ ПОСЛЕ 14 САТИ ВЕЋАЊА ДОНЕЛА ПОРОТА ОД 7 ЖЕНА И 5 МУШКАРАЦА

  • Бивши амерички државни тужилац Џефри ТОБИН: Смртна казна над Царнајевом биће извршена тек кроз неколико година. Тренутно у САД на извршење смртне казне чекају 62 осуђеника. Од 1988. – када је смртна казна поново уведена – извршене су само три. Тимоти Маквеј, који је био осуђен за масакр у Оклахоми, сео је на електричну столицу четири године након пресуде, а тада је погинуло 168 људи док је преко 500 било рањено

         „БОСТОНСКИ бомбаш” Џохар Царнајев проглашен је вечерас кривим по свих 30 тачака оптужнице и осуђен на смртну казну због учешћа у нападу извршеном пре две године на Бостонском маратону, кад је погинуло троје, а повређено више од 260 људи.

         Како је јавио АП, вероватно је да ће после ове одлуке бити уложена жалба одбране, па би случај могао да се одужи још неколико година док не буду исцрпљене све законске могућности жалбе, али уколико оне буду одбијене, Царнајев би могао да буде први погубљени затвореник у периоду после терористичких напада 11. септембра 2001.

         Порота састављена од 12 чланова једногласно је донела одлуку о смртној казни за Царнајева (21), који је на изрицању пресуде стајао са прекрштеним рукама.

         Одлука је донета после укупно 14 сати већања током три дана, што је било медијски најпраћеније суђење за тероризам у САД још од суђења за бомбашки напад у Оклахома Ситију пре две деценије.

         Порота је морала једногласно да донесе одлуку да би Царнајев добио смртну казну. У супротном случају, он би аутоматски добио доживотну казну затвора без могућности за условну слободу..

         Одбрана је тврдила да је Џохар у време извршења злочина био поводљиви 19-годишњак, на којег је велики утицај извршио његов 26-годишњи брат Тамерлан.

         Бостон се налази у Масачусетсу у којем је смртна казна укинута пре више од 30 година, па му је суђено по америчким федералним законима.

         Пресуду је донела порота у којој је било 7 жена и 5 мушкараца.

         Пресуду ће ускоро објавити и образложити федерални судија Џорџ О’Тул.

         Бивши амерички државни тужилац Џефри Тобин оценио је да ће смртна казна над Царнајевом бити извршена тек кроз неколико година:

         „Тренутно у САД на извршење смртне казне чекају 62 осуђеника. Од 1988. – када је смртна казна поново уведена – извршене су само три. Тимоти Маквеј, који је био осуђен за масакр у Оклахоми, сео је на електричну столицу четири године након пресуде, а тада је погинуло 168 људи док је преко 500 било рањено”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари