Трамп позвао Американце да „маштају на велико” и да му помогну да исуши „Вашингтонско блато”
СВОЈ НАЈЗНАЧАЈНИЈИ ПРЕДИЗБОРНИ ГОВОР ОДРЖАО У ИСТОРИЈСКОМ ГЕТИСБЕРГУ И ЦИТИРАО ЛИНКОЛНА
- „Из близине сам многе године гледао наш систем. Знам како функционишу Вашингтон и Вол-Стрит, знак како намештају правила игре против обичних Американаца”
- „Проблеми САД не могу се решити помоћу политичара који и јесу узрок проблема. Ми ћемо исушити вашингтонско блато. Да се послужим Линколновим речима: обећавам да ћу вашингтонску елиту заменити новом владом коју изабере народ и која ће бити за народ”
- Трамп је изложио своје председничке намере и обећања која је назвао „Уговором са америчким бирачима”. Притом је нагласио да ће те мере вратити у Вашингтон поштење, подношење рачуна бирачима и неопходне промене
- „Уговор” – већ у првих 100 дана - предвиђа мере за искорењивање корупције, мере за заштиту права радника, смањење пореза средњој класи, успостављање уставног поретка и низ других иницијатива. Међу њима су и ограничавање броја мандата конгресмена и забрана функционерима Беле куће и члановима Конгреса САД да лобирају интересе страних компанија (пет година након напуштања функције, односно по истеку последњег мандата)
- Изборни штаб Клинтонове одмах је на ово одреаговао. Објавио је да је овај говор - заједном са „Уговором” – „хаотичан”, узнемирујући и у доброј мери заснован на „теоријама завере”
РЕПУБЛИКАНСКИ кандидат за председника САД – Доналд Трамп – одржао је у Пенсилванији свој досад можда најзначајнији преизборни говор.
Наступио је, наравно, пред својим присталицама у Гетисбергу где је 1863. године дошло до ослучујуће битке у америчком грађанском рату. Избор овога града није био случајан јер је Трамп одмах на почетку рекао:
„Сетите се тог дела наше историје. Ми морамо превазићи разногласја која преживљавамо данас. Ми смо веома подељена нација. Ја нисам политичар и никад нисам ни желео да то будем. Али, нисам могао да седим по страни када сам видео у каквој невољи је наша земља. Осетио сам да морам дејствујем”.
Одмах у наставку је указао: „Из близине сам многе године гледао наш систем. Знам како функционишу Вашингтон и Вол-Стрит, знак како намештају правила игре против обичних Американаца”.
Трамп је осудио америчке војне авантуре у другим земљама и упозорио:
„То не може трајати вечито. Те битке не могу добити они који их сада воде јер не умеју да добијају ратове.”
Указавши да све то чини јединствени систем, подвукао је: „Промене у тај искварени систем могу бити унете само извана. Чињеница да су Вашингтон и његов естаблишмент оволико покушавали да зауставе нашу кампању само доказује да она са собобом доноси промене које су могуће само једном у животу.”
Вративши се на „исквареност система”, Трамп је поново навео да је истраживачки центар Pew утврдио да у САД постоје 24 милиона бирачких картица које су или неважеће или нетачне, а да је за учешће на председничким изборима регистровано 1,8 помрлих становника САД.
Републиканац је оценио да Хилари Клинтон по закону уопште није смела да буде кандидат за председника САД и да су ФБИ и Минситарство правде САД прикрили њене преступе, међу којима је и веикратно лажно сведочење:
„Хилари Клинтон је кандидована – рекао је – против целог америчког народа, против свих америчких бирача”.
Делом „корумпираног система” назвао је „непоштене мејнстрим медије”: „Они су корумпирани. Они лажу и измишљају да би кандидат који им није по вољи изгледао што је могуће горе и опасније. Ти медији смањују број присутних на мојим митинзима, а повећавају број присутних кад говори Клинтонова. У штампи, осим тога, објављују само оне рејтинге који показују предност Клинтонове”.
На овом месту је додатно поентирао, обративши се свим присутним:
„Ако се овако боре против мене, који имам неограничене ресурсе за супротстављање, шта тек могу вама да ураде!”
Нова поента је гласила овако: „Проблеми САД не могу се решити помоћу политичара који и јесу узрок проблема. Ми ћемо исушити вашингтонско блато. Да се послужим Линколновим речима: обећавам да ћу вашингтонску елиту заменити новом владом коју изабере народ и која ће бити за народ.”
После овог и овавког удара на вашингтонски естаблишмент и све оне који стоје иза кандидатуре Хилари Клинтон, Трамп је изложио своје председничке намере и обећања која је назвао „Уговором са америчким бирачима”. Притом је нагласио да ће те мере вратити у Вашингтон поштење, подношење рачуна бирачима и неопходне промене.
„Уговор” – већ у првих 100 дана - предвиђа мере за искорењивање корупције, мере за заштиту права радника, успостављање уставног поретка и низ других иницијатива. Међу њима су и ограничавање броја мандата конгресмена и забрана функционерима Беле куће и члановима Конгреса САД да лобирају интересе страних компанија (пет година након напуштања функције, односно по истеку последњег мандата).
Предвиђа такође: ликвидацију Обаминог система здравственог осигурања, преиспитивање трговинског споразума са Мексиком и Канадом, укидање ограничења на експлоатацију нафте, повећавање инвестиција у оружане снаге, смањивање пореза за средњу класу и сузбијање илегалног усељавања...
После овога се обратио сународницима: „Молим аамерички народ да се дигне изнад буке и нереда у нашој исквареној политици и да буде пун вере и оптимизма који су увек били централни елемент америчког карактера. Молим вас да маштате на велико!”
Трамп је у Гетисбергу говорио 45 минута.
Изборни штаб Клинтонове одмах је на ово одреаговао. Објавио је да је овај његов говор - заједном са „Уговором” – „хаотичан” и у доброј мери заснован на „теоријама завере”.
Његова портпаролка Кристина Рејнолдс изјавила је: „Као и досадашња Трампова изборна кампања, и овај говор је узнемиравајући наговештај како ће изгледати Трампово прво председничко обраћање Конгресу САД. Све што је изложио потпуно је хаотично и засновано на теоријама завере, а не даје одговоре на проблеме америчких породица.”