Од предозирања наркотицима-опијатима у САД сваког дана умре безмало 145 људи

СВАКЕ ТРИ НЕДЕЉЕ ОД ОВЕРДОЗА УМРЕ ВИШЕ НЕГО ШТО ЈЕ ПОГИНУЛО 11. СЕПТЕМБРА 2001.

  • Статистика показује да Американци током последњих година 18 нису имали постепено све мање проблема са боловима, а количина аналгетика које су им лекари давали повећала се за то време чак четири пута
  • „Трапова комисија“ предложила, поред осталог, да се средства против предозирања („Налоксон“ и друга) поделе свим полицајцима у САД и да се продају у уличним аутоматима попут презерватива

Пише: Алексеј НАУМОВ

        У СЈЕДИЊЕНИМ Државама хара досад незапамћена епидемија. Не само по размаху.

        Американци су се масовно „навукли“ на наркотике-опијате. И, сваког дана од предозирања умре, у просеку, безмало по 145 људи!

        Више него од ватреног оружја и у саобраћајним несрећама.

        Кривци за ову америчку „кугу XXI века“ често су - лекари. јер, да би угодили својим пацијентима - рецепте за јаке препарате против болова деле и надесно и налево. А за многе Американце то постаје - први корак ка наркотичкој зависности.

        Амерички медији су описали и случај извесног „програмера Едија“ који је загазио у проблеме након што је отишао код познатог зубара због умњака. Овај му је дао популарно у САД средство против болова „Викодин“. Користио га је две недеље. Потом их је „пробао“ на једној журки и почео да гута по таблету на сваких пола сата.

        Убрзо је изгубио посао и почео да краде од родбине и познаника све што је могао. Кад је сестри украо ноутбук, она му је саопштила: или ћеш се лечити, или ћу те пријавити полицији.

        „Програмер Еди“ се тренутно лечи и нада се да ће се вратити нормалном животу.

        Комисија за борбу против епидемије зависности од опијата већ је упозорила шефа државе Доналда Трампа: „Господине Председниче, узроци ове епидемије су у нашем здравственом систему. Некада се јака средства против болова наркоманима преписују и за новац“.

        Ову комисију је формирао управо Трамп јер је у предизборној кампањи обећао да ће решити проблем „растуће зависности друштва од аналгетика“.

        У америчким болницама се од пацијената тражи да степен бола који трпе оцене по скали од 1 до 10.

        Експерти Комисије су навели да се све погоршало откад су многи амерички лекари почели да теже не да умање болове својим пацијентима, него да их елиминишу потпуно.

        Статистика је показала да Американци током последњих 18 година нису имали постепено све мање проблема са боловима, а количина аналгетика које су им лекари давали повећала се за то време чак четири пута.

        Грађани САД прогутају чак 80 одсто свих таблета против болова који се у тој земљи легално произведу током године.

        Многи Американци желе да се ослободе болова чак и по цену даљег погоршавања свог здравља.

        Тако је настао парадокс који је др Џошуа Фентон дефинисао овако: задовољни болницама пацијенти у њима се поново појављују чешће од оних који су незадовољни, на лечење су трошили више новца, а притом су и - чешће умирали него незадовољни.

        Комисија је у писму Трампу такође упозорила: „Америка сваке три недеље изгуби људи колико је погинуло 11. септембра 2001. године! Свака америчка породица мора да зна: ако је ова епидемија још није погодила да је само питање времена када ће се то догодити“.

        Комисија је предложила, поред осталог, да се средства против предозирања („Налоксон“ и друга) поделе свим полицајцима у САД и да се продају у уличним аутоматима попут презерватива.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари