„Обама мора зауставити црначки расизам иначе ће се Америка претворити у буре барута“
ПАТРИК БЈУКЕНЕН: НЕКИ НАЈАВЉУЈУ ДА ЋЕ СЕ ЦРНЦИ ДИЋИ У ВРЕМЕ НОМИНАЦИЈА ЗА ПРЕДСЕДНИКА САД...
- После смрти Ерика Гарнера, који је умро од гушећег захвата полицајца, „Црни животи су битни“ одржали су уличне акције, на којима су узвикивали: „Шта ми желимо? Мртве пандуре! Када то желимо? Желимо сада!“. На другој демонстрацији против акција полиције парола је била „Свиње у униформи. Пржи их као сланину!“. Ово је чиста мржња, и усмерена је против белих полицајаца. Ово је расизам
- Њуарк, Њу Џерси и Детроит су 1967. тако експлодирали да је морала да буде укључена не само Национална гарда, већ и 82. падобранска бригада. Након што је 4. априла 1968. године убијен доктор Кинг, букнуло је сто америчких градова. Војска је штитила Белу кућу. Маринци су поставили митраљезе на степеницама Капитола. Хиљаде војника су патролирале градом. У мом родном граду, округ Колумбија, 7. и 14. улица су биле девастиране толико да нису могли да их санирају годинама. То је било буре барута које је експлодирало
- Хизер МЕКДОНАЛД, аутор књиге „Рат са пандурима“: „Црнци чине 23 одсто становништва Њујорка, али они су повезани са 75 одсто случајева коришћења ватреног оружја (...) Белци чине 33 одсто становништва града, али су они повезани са мање од два одсто таквих случајева (...) То значи да практично сваки пут када полицајци у Њујорку иду на лице места због дојаве о пуцњави, они реагују на позив из општине где станују мањине и траже представнике мањина“
- Доналд Трамп себе прогласио „кандидатом закона и реда“ и додао: „Америчка полиција (...) је оно што раздваја цивилизацију од потпуног хаоса и уништења наше земље - у оном облику у ком је познајемо“. Клинтонова је у петак изјавила: „Разговараћу с белцима. Мислим да смо ми они који би требало да почну да слушају“. Ако покрет „Црни животи су битни“ не очисти своје редове, Обами и Клинтоновој ће преостати или да баце ту гомилу са брода, или ће их радикали повући на дно
Пише: Патрик БЈУКЕНЕН
ПОСЛЕ масакра који је однео пет живота полицајаца у Даласу, који се догодио током протеста због убистава афроамериканаца у Луизијани и Минесоти од стране полиције, председник Обама је изјавио: „Америка није тако подељена како се некима чини“.
А бивши начелник полиције округа Колумбија Афроамериканац Чарлс Ремзи истиче да „седимо на бурету барута“.
Сматрајте да се слажем с председником. Зато што, када су 1960-тих потпаљивали право буре барута, био сам тамо. И то изгледа другачије.
Године 1965. трг Вотс у Лос Анђелесу био је епицентар највеће експлозије насиља на расној основи од времена њујоршког бунта 1863. године, ради чијег гушења је Линколн морао да пошаље ветеране битке код Гетизбурга. После шест дана пљачке, пуцњаве и паљевина у Лос Анђелесу, биланс је био - 34 мртва, 1.000 рањених и 4.000 ухапшених.
Њуарк, Њу Џерси и Детроит су 1967. тако експлодирали да је морала да буде укључена не само Национална гарда, већ и 82. падобранска бригада. Након што је 4. априла 1968. године убијен доктор Кинг, букнуло је сто америчких градова.
Војска је штитила Белу кућу. Маринци су поставили митраљезе на степеницама Капитола. Хиљаде војника су патролирале градом. У мом родном граду, округ Колумбија, 7. и 14. улица су биле девастиране толико да нису могли да их санирају годинама. То је било буре барута које је експлодирало.
Али, само безумни мрзитељи полиције аплаудирају злочину који је извршио у Даласу луди антибелачки расиста Мика Џонсон. Што се тиче убистава Филанда Кастајла у држави Минесота и Алтона Стерлинга у Батон Ружу, сви се практично једногласно слажу да би њихови починиоци требало да буду максимално кажњени у складу са законом.
Чарлс Ремзи каже да очекује проблеме током партијских конгреса. Али, ако покрет „Црни животи су битни“ (Black Lives Matter) реши да приреди скандал у Филаделфији, где ће бити одржан конгрес демократа, то ће бити проблем за Хилари Клинтон.
У августу 1968-те ваш покорни слуга је са 19. спрата хотела „Хилтон“ (који су, заменивши једно слово у имену познатог хотелијера Конрада Хилтона, тада назвали Comrade Hilton - „Друг Хилтон“) посматрао како су одабране полицијске снаге градоначелника Ричарда Дејлија ишле улицом Балбо ка Авенији Мичиген, а затим упале у Грант Парк, како би предале уличном правосуђу екстремисте који су их називали „свињама“.
„Битка на Мичиген авенији“
(У хотелу су се налазили делегати конгреса Демократске странке, којима је предстојало номиновање председничког кандидата. Конгрес је био праћен масовним протестним акцијама радикалне омладине - прим. ред.)
Либерали су грмели: „Полицијско насиље!“, „Зверско пребијање!“, „Па, они су деца!“
Ричард Никсон је стао на страну полиције која је ставила под контролу Илиноис, и - победио на изборима. Либерали још увек „Закон и ред“ сматра шифрованим називом за расизам, али је већина Американаца била приморан да призна да су ти појмови незаменљиви елементи пристојног и цивилизованог друштва.
„Ричард Никсон - жалио се познати гонзо-новинар Хантер С. Томпсон - живи у Белој кући данас због тога што се догодило те ноћи у Чикагу“.
Овог викенда Рудолф Ђулијани назвао је покрет „Црни животи су важни“ „расистичким по својој суштини“. Зар није у праву?
После смрти Ерика Гарнера, који је умро од гушећег захвата полицајца, „Црни животи су битни“ одржали су уличне акције, на којима су узвикивали: „Шта ми желимо? Мртве пандуре! Када то желимо? Желимо сада!“. На другој демонстрацији против акција полиције парола је била „Свиње у униформи. Пржи их као сланину!“.
То је чиста мржња, и усмерена је против белих полицајаца. То је расизам.
Обама би требало да захтева од Black Lives Matter да зауставе мржњу. Али, упркос томе што не показује жељу да очита буквицу белој Америци, он ретко суди са истом строгошћу црној Америци.
Данас је бесмислено негирати да су градски црначки квартови међу онима са највећим полицијским надзором. Зашто? Ево шта пише о граду који добро познаје Хизер Мекдоналд, аутор књиге „Рат са пандурима“:
„Црнци чине 23 одсто становништва Њујорка, али они су повезани са 75 одсто случајева коришћења ватреног оружја (...) Белци чине 33 одсто становништва града, али су они повезани са мање од два одсто таквих случајева (...)
То значи да практично сваки пут када полицајци у Њујорку иду на лице места због дојаве о пуцњави, они реагују на позив из општине где станују мањине и траже представнике мањина“ .
Пошто ти проценти тешко да ће се променити, имаћемо више сукоба између црних мушкараца и белих полицајаца. Неки од њих ће се завршавати пуцањем у црне криминалце и осумњичене, а такође, у неким случајевима, у невине црнце. Неки од њих ће водити погибији полицајаца.
Грешке ће се догађати, као и трагедије, попут оне с 12-годишњим Тамиром Рајсом, који је махао лажним пиштољем и био устрељен у Кливленду.
Али, ако ће се социјална експлозија догађати сваки пут када се догоди такав инцидент, попут погибије Трејвона Мартина, који је устрељен док је тукао добровољца цивилне организације „Комшијска стража“, или Мајкла Брауна, који је убијен у Фергусону у покушају да одузме оружје полицајцу, Америка ће бити стално поларизована.
И нема сумње кога ће за све недаће кривити већина и ко ће профитирати у ближој перспективи.
У понедељак је Доналд Трамп себе прогласио „кандидатом закона и реда“ и додао: „Америчка полиција (...) је оно што раздваја цивилизацију од потпуног хаоса и уништења наше земље - у оном облику у ком је познајемо“.
А шта је са Клинтоновом? Она је у петак изјавила: „Разговараћу с белцима. Мислим да смо ми они који би требало да почну да слушају“.
Ако покрет „Црни животи су битни“ не очисти своје редове, Обами и Клинтоновој ће преостати или да баце ту гомилу са брода, или ће их радикали повући на дно. Такво је моје предвиђање.