КИСИНЏЕР: Кина је за САД и Запад фундаменталнији проблем него што је био СССР

ОДБАЦИО ТЕЗЕ ДА СУ АМЕРИКАНЦИ ОД КИНЕ САМИ НАПРАВИЛИ „СВОГ ФРАНКЕНШТАЈНА”

Хенри Кисинџер

  • Бивши државни секретар САД у управо објављеној књизи „Светски поредак” наглашава да није сигуран да ли је Кинезе могуће „спојити” са западном цивилизацијом: „У томе се састоји изазов. То је отворено питање. То је наш задатак. А ми за то нисмо нарочито спремни, јер се не разумемо у њихову историју и културу. Зато је изазов од стране Кине много софистициранији проблем него што је био онај са Совјетским Савезом

         ОД КИНЕ долази „фундаменталнији изазов” за САД од оног с којим су се оне својевремено суочавале од стране СССР – оценио је у интервјуу часопису National Interest бивши државни секретар САД Хенри Кисинџер.

         Одбацивши мишљење да су САД саме „створиле Франкенштајна” када су помогле НР Кини да се отвори према спољном свету, бивши амерички државни секретар је нагласио да се Кина не може сматрати фантомом, ако ни због чега другог, онда због „три хиљада година доминације у свом региону”.

         „Алтернатива је било принуђивање Кине на сталну покорност у тајном договору са Совјетским Савезом и тиме претварање СССР, који је и без тога већ био развијена нуклеарна држава, у доминантну државу Евроазије уз прећутну сагласност САД - казао је он. - Али, Кина данас у суштини представља фундаменталнији изазов за америчку стратегију”.

         На питање - да ли тежње Пекинга сматра киноцентричним или се Кинези могу интегрисати у неки нови Вестфалски оквир, који он помиње у својој последњој књизи „Светски поредак” -Кисинџер је одговорио:

         „У томе се састоји изазов. То је отворено питање. То је наш задатак. А ми за то нисмо нарочито спремни, јер се не разумемо у њихову историју и културу”.

         „Мислим да је њихово размишљање у својој основи киноцентрично - наставио је он. - Али, оно може да има последице које се тичу целог света. Зато је изазов од стране Кине много софистициранији проблем него што је био онај са Совјетским Савезом. Совјетски проблем је био углавном стратешки. А садашњи је културни: да ли две цивилизације, чија се мишљења разилазе, у сваком случају, за сада се разилазе, могу да дођу до формуле коегзистенције која обезбеђује поредак у свету?”

         Интервју је уприличен поводом 30 година постојања часописа.

         Главни уредник National Interest Џејкоб Хајлбрун срео се и разговарао са Кисинџером прошлог месеца у Њујорку.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари