Калифорнијa постаје поприште прве велике битке америчких глобалиста против Трампа

У СЛУЧАЈУ ДА РЕАЛИЗУЈЕ СВОЈ BREXIT - БИЋЕ ВЕЋИ ПРОБЛЕМ

ЗА САД И ОД КИНЕ И ОД ИРАНА

  • Одржавање референдума „Калегзита“ (Calexit, по аналогији са Brexit-ом) одобрио је сенатор из Калифорније Камал Харис, што је омогућило активистима да крену у прикупљање потписа
  • Ситуацију додатно компликује чињеница да Доналд Трамп има, као што је познато, дугогодишњи лични конфликт са ексгувернером Калифорније Арнолдом  Шварценегером, Холивудом, LGBT-заједницом и практично целом политичко- економском елитом те државе која је великодушно финансирала предизборну кампању демократског кандидата Хилари Клинтон
  • Калифорнија заузима прво место у САД по висини пореза, али  и по броју Американаца који живе од социјалне помоћи (33% од укупног броја).Најгушће је насељена (12% америчке популације) и најбогатија (прво место по обиму БДП-а). Током протеклих 20 година, због високих пореза и високих цена некретнина, Калифорнију је напустило 3,5 милиона представника средње класе - традиционалних симпатизера Републиканске партије

Пише: Јевсеј ВАСИЉЕВ, доктор политичких наука

        ЧИНИ се да председник Трамп и његова нова администрацији имају велике шансе да се суоче са отвореном саботажом политике Беле куће од стране локалних власти.

        Прва на листи „побуњеника“ је држава Калифорнија, чији су представници одлучили да поново прибегну старој реторици о изласку из састава САД.

        Одржавање референдума „Калегзит“ (Calexit, по аналогији са Brexit-ом) одобрио је сенатор из Калифорније Камал Харис, што је омогућило активистима да крену у прикупљање потписа.

        Ситуацију додатно компликује чињеница да Доналд Трамп има, као што је познато, дугогодишњи лични конфликт са ексгувернером Калифорније Арнолдом  Шварценегером, Холивудом, LGBT-заједницом и практично целом политичко- економском елитом те државе која је великодушно финансирала предизборну кампању демократског кандидата Хилари Клинтон.

        Чини се да управо Калифорнија претендује да постане центар америчке опозиције, барем у наредне четири године.

        Али, шта знамо о „најнеамеричкијој“ држави САД?

        Смештена на Западној обали, бивша шпанска колонија на територији Мексика, Калифорнија је, могуће, најконтрадикторнија држава у саставу Сједињених Америчких Држава. Симболично је то, што је назив добила у част Калифе, краљице Амазонки, господарице острва у близини Индије - јунакиње једне од књига шпанског романсијера Гарси Родригеза де Монталва, написане још крајем XV века.

        Најгушће је насељена (12% америчке популације), најбогатија (прво место по обиму БДП-а), и истовремено најсиромашнија америчка држава. Безмало четвртина становништва Калифорније званично живи испод линије сиромаштва.

        Током протеклих 20 година, због високих пореза и високих цена некретнина, Калифорнију је напустило 3,5 милиона представника средње класе - традиционалних симпатизера Републиканске партије.

        Према неким проценама, Калифорнија такође заузима прво место у САД по висини пореза и по броју Американаца који живе од социјалне помоћи (33% од укупног броја).

        У том контексту, највећи град ове државе, Сан Франциско, налази се на четвртом месту у свету (после Њујорка, Москве и Лондона), по броју милијардера. Осим тога, Калифорнија је и „најдемократскија“ држава САД - овде демократе побеђују у последњих 30 година.

        Локални политичари сматрају да би, ако би постала независна, Калифорнија ушла међу првих десет земаља света по величини привреде, што, наравно, ствара плодно тле за сецесионистичка осећања.

        Оно што је карактеристично, овде нису толико благонаклоно расположени према дошљацима из других држава, нарочито према становницима Тексаса, које сматрају затуцаним људима. Осим тога, четвртина становништва ове државе је рођена изван САД, а готово шестина, или 15%, су имигранти из Азије (највећи број у Америци).

        Највероватније, управо овом чињеницом се објашњава непријатељска позиција калифорнијских власти према новој администрацији предвођеној Трампом и његовој имиграционој политици.

        Међутим, упркос свој својој „самосталности“, Калифорнија и даље остаје део државе са јаком традицијом федерализма. И зато политичка кампања за излазак те 31-ве државе САД из њиховог састава, иницирана од стране локалних политичара, остаје само још једна сензација за медије и предмет спекулација Трампових противника.

        Свима је јасно да Вашингтон и обични Американци који су гласали за новог председника, а то је половина Америке, неће дозволити да демократе користе сепаратистичка расположења појединих држава у своју корист, пошто то очигледно превазилази оквире унутарполитичке борбе и потенцијално може угрозити целу националну безбедност САД.

        Јер, у случају негативног сценарија за Вашингтон, Калифорнија може за Америку постати далеко већи изазов него далеки Иран или Кина.

        Превео: Срђан Ђорђевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари