БЈУКЕНЕН: За Американце су од ногу па до хоризонта – само дугови и дефицити

САД СУ САМЕ СЕБЕ ЛИШИЛЕ МОГУЋНОСТИ ДА ФИНАНСИРАЈУ ВЕЛИКЕ НАЦИОНАЛНЕ ПРОЈЕКТЕ

Патрик Бјукенен

  • ПАТРИК БЈУКЕНЕН: „Питање је колико дуго ће САД још моћи себи да дозволе да на одбрану и војску троше више него заједно следећих десет земаља света које имају највеће војне расходе. Питање је такође: колико дуго САД могу још штитити мноштво земаља које су од њих удаљене „преко пола света”?

         КО ГОД победи на председничким изборима у САД 2016. године, демографски и економски процеси у земљи ни тада неће давати повода за оптимизам – оценио је амерички писац и новинар Патрик Бјукенен који је руководио сектором за везе са јавношћу у администрацији Роналда Регана.

         У тексту написаном за The American Conservative, Бјукенен је прво указао да се у САД – од 1946. до 1964. – родило 79 милиона људи и да је то била најмногобројнија, најобразованија и најуспешнија генерација у историји Америке. Потом је додао:

         „Ако 75 милиона Американаца, од тих 79 милиона, доживи до 66 година – то значи да ће од 2030. у пензију одлазити безмало по четири милиона људи. Зато власти – да би пензионерима обезбедиле медицинске услуге – морају да смањују социјална давања и повластице и да подижу порезе. То је и разлог што се САД, већ четврти пут узастопно суочавају са дефицитом буџета од безмало четири билиона долара на нивоу већем од билион $”.

         Бјукенен опомиње да амерички буџет не може да буде уравнотежен без смањивања расхода за одбрану и социјалне програме:

         „Питање је колико дуго ће САД још моћи себи да дозволе да на одбрану и војску троше више него заједно следећих десет земаља света које имају највеће војне расходе. Питање је такође: колико дуго САД могу још штитити мноштво земаља које су од њих удаљене „преко пола света”?

         Бјукенен одвојено поставља додатно питање: “Колико још ратова – попут ирачког и авганистанског – САД могу водити трошећи билионе позајмљених долара”.

         Према његовим речима, у САД је завршена епоха великих националних пројеката.

         „Рузвелт је имао свој Нови курс и Други светски рат, Ајзенхауер – градњу путева, Буш два рата и смањење пореза, а Обама – Obamacare (реформу здравственог осигурања). Међутим, у САД више не постоји новац ни на шта слично. Од нас па до хоризонта –само су дугови и дефицити”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари