БЈУКЕНЕН: Победа у Хладном рату коштала је Америку – губитка националног циља

ОЦЕНЕ И УПОЗОРЕЊА БИВШЕГ ВИСОКОГ ФУНКЦИОНЕРА У РЕГАНОВОЈ АДМИНИСТРАЦИЈИ

  • Амерички политичари су последњих година испробали цео низ идеја и циљева. Тако је Џорџ Буш-старији био објавио „стварање новог светског поретка”, Бил Клинтон прогласио, користећи за то и Балкан, либерални интернационализам, а Буш-млађи – борбу са „осовином светског зла”. Наши лидери су проглашавали и крсташки поход за демократију, али се и он завршио неуспехом

         ПОБЕДА у хладном рату оставила је америчку нацију без циља – оценио је познати писац и новинар Патрик Бјукенен.

         Он је у администрацији Роналда Регана руководио везама Беле куће са друштвом, а сада је у часопису The American Conservative написао: „Тада смо имали идеју. Захваљујући њој, Америка је преживела кризе првих деценија хладног рата а народ је пристао на ратове у Азији. Јер, председници САД су за собом водили нацију постављајући победу у хладном рату као одлучујући циљ САД”.

         Настављајући исту мисао, Бјукенен је додао: „Међутим, када се 1990. године Хладни рат завршио, Сједињене Државе су се изненада нашле у пометњи поводом свог циља. Не било каквог, већ – циља ради којег вреди даље живети, борити се, а – ако затреба – и слати синове да умиру”.

         Према његовим речима, амерички политичари су последњих година испробали цео низ идеја и циљева. Тако је Џорџ Буш-старији био објавио „стварање новог светског поретка”, Бил Клинтон је прогласио, користећи за то и Балкан, либерални интернационализам, а Буш-млађи – борбу са „осовином светског зла”.

         Наши лидери су – додао је Бјукенен, проглашавали и крсташки поход за демократију, али се и он завршио неуспехом.

         Бивши функционер Реганове администрације је указао и да је Барак Обама за обећавање да ће завршити Бушове ратове добио два председничка мандата, а то – како је истакао – „сведочи да Американци у већини не желе да њихова земља започиње ратове или да се у њих уплиће”.

         „То је нова реалност која покреће озбиљна питања. Шта је америчка идеја у овом тренутку? Каква је наша мисија у свету? Ради чега – осим заштите наших грађана, кључних интереса и важних савезника – треба да будемо спремни да шаљемо трупе у свет, као што смо слали у Кореју, Вијетнам, Кувајт, Ирак и Авганистан” – написао је Бјукенен.

         Свој текст у The American Conservative завршио је оваквим „подвлачењем црте”:

         „Хенри Кисинџер је себи поставио за циљ успостављање стратешке архитектуре која се распада. Неоконзервативци и интервенционисти желе сукоб са Русијом и Ираном. Политичари попут Барака Обаме и председничког кандидата Доналда Трампа, као и сенатора из Вермонта Берни Сандерса, сматрају да САД не треба да се уплићу ни у какве ратове”.

         Америка је – тврди Бјукенен – земља која је подељена не само поводом метода за достизање циљева у свету, него и поводом самих циљева.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари