Апаратом Трампове Беле куће руководиће православни хришћанин Рејнс Прибас

ПОТПРЕДСЕДНИК САД МАЈК ПЕНС БИО КАТОЛИК ПА ПОСТАО ЕВАНГЕЛИСТА, АЛИ СЕ У ЊЕГА УЗДА И ВАТИКАН

Рejнс Прибaс (слева) с архиепископом Димитриjем

  • Прибас је немачко-грчког порекла и активни је парохијанин храма Свете Софије (Константинопољска патријаршија) у Вашингтону. Захваљујући његовим напорима, као и напорима других православних републиканаца, у платформу њихове партије додат  је параграф о неопходној заштити слободе вероисповести у местима високог ризика за православне хришћане
  • Главни Трампов саветник Стивен БЕНОН родио се у породици ирских католика. Он је вћ изјавио: „Свету је потребан трећи пут, односно, просвећени капитализам јудео-хришћанског Запада“. Он сматра да прво треба победити страшнијег непријатеља, будући да се по оцени Бенана налазимо „у почетној фази глобалног рата против исламског фашизма“
  • Генерал-пуковник у резерви, Мајкл Флин, који је постао саветник Трампа по питањима националне безбедности, син је Хелен Флин, која је током читавог живота била активни верник Римско-католичког подворја Свете Марије у Њупорту (држава Род-Ајленд), као и један од оснивача и директор организације „Католици Род-Ајленда за живот“

Пише: Станислав СТРЕМИДЛОВСКИ

          ХРИШЋАНИ у читавом свету са великим интересовањем гледају на оно што се дешава у САД.

          Новоизабрани председник Доналд Трамп формира свој тим. Многе функције још нису заузете, за неке чак није јасно које кандидатуре се разматрају. 

          Међутим, оно што је већ сада познато даје основа америчким хришћанима и онима који живе изван граница Сједињених Држава да се надају да – у нову администрацију долазе њихови истомишљеници.

          То се најпре може претпоставити у односу на потпредседника Мајкла Пенса. Он се нашао у центру пажње католичке штампе САД још док је трајала изборна кампања. Без обзира што је гувернер државе Индијана који се родио у католичкој породици „изневерио“ са протестантима-евангелистима, амерички католици високо цене његово присуство у Трамповом тиму, а изгледа да Пенс има и свој пут у дубину Ватикана.

          Рејнс Прибас (44), кога је Трамп поставио за шефа администрације Беле куће, православни је Американац немачко-грчког порекла и активни парохијанин храма Свете Софије (Константинопољска патријаршија) у Вашингтону.

          Захваљујући његовим напорима, као и напорима других православних републиканаца, у платформу њихове партије додат  је параграф о неопходној заштити слободе вероисповести у местима високог ризика за православне хришћане.

          Он је за овогодишњи Васкрс написао: „Христос воскресе! Православним хришћанима целог света желим срећан и благословен Васкрс. Као што је то наша Црква чинила генерацијама, ми данас славимо Васкрсење Христово и Божију љубав коју нам је даровао Спаситељ. Како су први хришћани прослављали Бога поред његовог празног гроба – тако и ми данас славимо нашег Благог и Милосрдног Бога за Његову победу над смрћу. Жртвена љубав Христова пример је свима нама и ми заједно са Псалмопевцом проглашавамо: „Ти си ми показао пут живота“.

          Стивен Бенон, генерални директор портала Breitbart News,  пореклом из породице исландских католика, добио је понуду да буде главни стратег и старији саветник председника САД. Бенон је човек снажног верског идентитета и погледа.

          Генерал-пуковник у пензији, Мајкл Флин, који је постао саветник Трампа по питањима националне безбедности, син је Хелен Флин, која је током читавог живота била активни верник Римско-католичког подворја Свете Марије у Њупорту (држава Род-Ајленд), као и један од оснивача и директор организације „Католици Род-Ајленда за живот“.

          САД су земља која у својој политици повезује националне интересе и вредносни приступ. Може се претпоставити да ће Трамп ставити акценат на први део те формулације, али то не искључује пажњу и према њеном другом делу.

          О вредносном приступу новог тима понешто се може разумети из говора Стивена Бенона на конференцији у Ватикану у лето 2014. Он је тада истакао да је капитализам кренуо „у погрешну страну“, Запад је залутао после распада Совјетског Савеза и почиње XXI век са „кризом наше Цркве, наше вере, нашег капитализма“, након што је изгубио своју „јудео-хришћанску основу“.

          Бенан је назвао забрињавајућим два правца развоја – „капитализам који финансира држава“ (као у Кини и Русији) и онај налик на „АјнРенд објективистичке школе либералног капитализма“. Свету је потребан трећи пут, односно, „просвећени капитализам јудео-хришћанског Запада“. Ипак, прво треба победити страшнијег непријатеља, будући да се по оцени Бенана налазимо „у почетној фази глобалног рата против исламског фашизма“. Ту су потребни савезници – а Русија, без обзирана њене недостатке, може да буде савезник.

          Тај „глобални рат“ води се по читавом свету, али главно бојно поље остаје на Блиском Истоку. У вези са ситуацијом у том регионуДоналд Трамп је у мају 2015. улазећи у председничку кампању у интервјуу Christian Broadcasting Network (CBN) изјавио:

          „Са хришћанима ужасно поступају зато што ми немамо никога ко би представљао хришћане. Верујте ми, ако ја стигнем и победим, да ћу бити највећи представник хришћана којег су они имали током дугог временског периода“. Због тога су избор републиканског кандидата највише од свих поздравили блискоисточни хришћани, првенствено сиријски и ирачки.

          У разговору са Breitbart News командант асирсијске хришћанске народне одбране  Dwekh Nawsha („Самопожртвовање“), Емануел Јухан, изјавио је да би „желео да увери изабраног председника Трампа да ће – јака и витална асиријска хришћанска заједница на Блиском Истоку бити одан пријатељ и поуздан савезник Сједињених Држава“.

          Сиријски католички патријарх Игнатије Јусуф III изразио је оптимизам у односу на новог лидера САД и сматра да ће он „обезбедити сигурну будућност за хришћанство у његовој историјској колевци, на Блиском Истоку“.

          Нада се појавила, али шта ће бити даље – за сада није јасно. Бела кућа може да нађе разумевање код лидера блискоисточних Цркава у питањима спречавања имиграције у САД. Без обзира што су до сада углавном муслимани тражили уточиште, „преливање“ хришћана у Сједињене Државе озбиљан је проблем за Халдејску католичку цркву: велика америчка халдејска заједница испољава самовољу и непослушност у комуникацији са патријархом ЛуисомРафаелом Саком.

          И даље остаје питање: колико ће обновљена америчка администрација обраћати пажњу на мишљење блискоисточних хришћана и Ватикана или ће одлучити да промовише сопствени пројекат организовања локалних заједница у геополитичком мозаику региона. Шта ће бити са „курдским пројектом“? И ирачки и сиријски епископат, православци и католици, скептично се односе према идеји Великог Курдистана (чини се и Ватикан исто тако).    Сиријски хришћани на северу земље истичу значајне тешкоће у дијалогу са курдским заједницама које желе да доминирају. У Ираку верски лидери своју судбину повезују са Багдадом и не прихватају предлоге Ербила да издвоје место за хришћанску аутономију у провинцији Ниневија у замену за подршку суверенитета Ирачког Курдистана.

          Тешко је прогнозирати шта ће Бела кућа предложити исламском свету Блиског Истока у оквиру системског рада Ватикана на обнављању веза са низом муслиманских заједница.

Стивен Бенон

          Координациони комитет у који улазе представници Папског савета за међуверски дијалог и Центра за дијалог египатског Универзитета Ал-Азхар (најугледнија научно-богословска институција сунитског ислама) намерава да у фебруару следеће године одржи први заједнички семинар о животним проблемима верских заједница у светлу цивилног друштва.

          Биће размотрена питања сиромаштва, миграције, неписмености, наравно, и одупирања покушајима терористичких групација да манипулишу „верским језиком“.

          Са једне стране, у Египту су поздравили избор Трампа за председника надајући се да ће он помоћи Каиру да изађе на крај са Браћом-муслиманима, које је симпатисала претходна америчка администрација. Са друге стране, како истиче арапско издање Noon Post - сада се фактички формира осовина Египат-Русија-Иран, а „шејхи Ал-Азхара учествују на конференцији у Чеченији, која се одржава под покровитељством Ирана и других шиитских заједница“.

          Неопрезна реч из Вашингтона може да нанесе штету политици Ватикана у зближавању сунитских и шиитских лидера у питањима одвајања мирољубивог ислама од „терористичког“.

          Остаје нада да ће нови тим Доналда Трампа тесно сарађивати са поглаварима Цркава на Блиском Истоку и са стручњацима за верска питања и да ће у свом раду узимати у обзир дубока знања хришћана у историји и њихове мотиве.

          Превела

Ксенија Трајковић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари