Трампова администрација се успротивила изразу „руска агресија“ у документу Г7
РУБИО ЗА 24. ФЕБРУАР НАЈАВИО АМЕРИЧКУ „ИСТОРИЈСКУ РЕЗОЛУЦИЈУ“ ЗА ГАШЕЊЕ СУКОБА У УКРАЈИНИ
Кадар из Ријада: Стив Виткоф, Сергеј Лавров,
Јуриј Ушаков, марко Рубио и Мајк Волц
* САД први пут од почетка сукоба у Украјини одбиле да буду коспонзор антируског нацрта резолуције Генералне скупштине УН у којем се осуђују поступци Москве и тражи њена приврженост „суверенитету, независности и територијалном интегритету Украјине у границама које признаје међународна заједница“
______________________________________________________________
СЈЕДИЊЕНЕ Државе ће 24. фебруара поднети Генералној скупштини УН резолуцију о решењу за сукоб у Украјини - саопштио је амерички државни секретар Марко Рубио.
„У понедељак, три године након почетка конфликта између Русије и Украјине, Сједињене Државе ће предложити историјску резолуцију Уједињеним нацијама“, написао је на друштвеној мрежи Х (бивши Твитер).
Подсетио је да је амерички председник Доналд Трамп присталица идеје о дипломатском решењу сукоба.
Приложио је линк за поруку на сајту Стејт департмана која садржи детаље о садржају резолуције. Део те поруке је и позив УН да се врате свом основном циљу – одржавању међународног мира и безбедности:
„Чврсто верујемо да је дошао тренутак да се посветимо окончању сукоба. Ово је шанса да дамо прави замах миру. Позивамо све државе чланице УН да се придруже Сједињеним Државама у овом узвишеном подухвату“.
Reuters је 20. фебруара известио да су САД први пут од почетка сукоба у Украјини одбиле да буду коспонзор антируског нацрта резолуције Генералне скупштине УН у којем се осуђују поступци Русије и тражи њена приврженост „суверенитету, независности и територијалном интегритету Украјине у границама које признаје међународна заједница“.
Стејт департман је због тога и предложио свој документ.
Financial Times је објавио да Трампова администрација настоји да промени формулацију у припремљеном сапоштењу Групе седам (Г7).
На удару Трампове администрације се нашла фраза „руска агресија“ коју су лидери Г7 користили од 2022. године.