Трамп са слабим шансама да добије трговински рат против Европске уније

СПОЉНОТРГОВИНСКИ ДЕФИЦИТ САД 621 МИЛИЈАРДА ДОЛАРА – РЕКОРД ЗА ПРОТЕКЛУ ДЕЦЕНИЈУ

* Америчка агенција Bloomberg, која се позвала на своје изворе у Белој кући, објавила је да Трамп добро стање на берзама сматра кључним предусловом за нову победу на председничким изборима. Такође: да ће ради тога бити спреман и на уступке у трговинском рату са Кином и ЕУ јер ће, у супротном, ићи на нове председничке изборе или са изгубљеним трговинским ратовима или са берзанском кризом великих размера

* Помоћник потпредседника Федералне резервне банке Њујорка Мери Амити, професор Принстонског универзитета Стивен Рединг и професор Колумбијског универзитета Дејвид Вајнштејн израчунали су да су Трампови трговински ратови САД већ коштали 19,2 милијарде долара

_______________________________________________________________________

         У ВАШИНГТОНУ су почели трговински преговори представника Европске комисије и Сједињених Држава.        

         Ствари тако стоје да су мизерни изгледи да дође до договора, а то Доналда Трампа суочава са дилемом: ићи на нове председничке изборе или са изгубљеним трговинским ратовима или са берзанском кризом великих размера.        

         Преговарачи Брисела су комесар ЕУ за трговину Сесилија Малмстром и генерални секретар Европске комисије Мартин Селмајр. А Вашингтон - трговински преговарач Роберт Лајтхајзер и директор Националног економског савета Лари Кудлоу.

         Официјелно, тема је: нормализација трговине између САД  и ЕУ.

         У јулу прошле године су Трамп и шеф Европске комисије, Жан-Клод Јункер, договорили да две стране раде на „нултим царинама и нултим извозним подстицајима“ на сву индустријску робу осим аутомобила.

         Јункер је тада, у име ЕУ, обећао да ће Европљани повећати увоз америчке хемијске продукције, лекова и, нарочито, соје.

         У  међувремену се ситуација додатно заоштрила. Трамп је иницирао истрагу: штети ли увоз европских аутомобила америчкој националној безбедности.

         Америчком председнику је 17. фебруара поднет извештај о резултатима те истраге са очекиваним предлогом -  смањити увоз аутомобила из Европе.

         Три дана касније Трамп је објавио да ће увести `казнене царине` од 25 одсто на увоз европских аутомобила ако ЕУ не започне са САД преговоре о новом трговинском споразуму.

         ЕУ неће `генерални споразум`, јер би његово утврђивање изискивало „предугу дискусију“ и предлаже потписивање више мањих споразума, инсистирајући на слободном увозу аутомобила у САД.

         Трамп наступа са формулом: нема договора око аутомобила ако не отворите тржиште ЕУ за америчке фармере. Томе се нарочито противи Француска.    

         Све у свему, Трамп већ у мају може додатно заоштрити трговински рат који ће нанети огромну штету обема странама. Може, али постоје и они који сматрају да се неће усудити да то уради.        

         Агенција Bloomberg, која се позвала на своје изворе у Белој кући, објавила је да Трамп добро стање на берзама сматра кључним предусловом за нову победу на председничким изборима. Такође: да ће ради тога бити спреман и на уступке у трговинском рату са Кином.

         То га вероватно чека и у `рату` са ЕУ која најављује – ако Трамп удари на европске аутомобиле – да ће додатно царинити не само америчке аутомобиле, него и продукцију компанија Xerox, Caterpillar, Samsonite и других чији извоз у ЕУ досеже безмало 23 милијарде долара.

         Mинуле недеље је главна царинска управа САД објавила да је трговински дефицит земље на крају 2018-те достигао  621 милијарду долара.  А то је 12 одсто више бего у 2017-ој – пре почетка Трампових трговинских ратова.        

         Помоћник потпредседника Федералне резервне банке Њујорка Мери Амити, професор Принстонског универзитета Стивен Рединг и професор Колумбијског универзитета Дејвид Вајнштејн израчунали су да су Трампови трговински ратови САД већ коштали 19,2 милијарде долара.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари