Саветник четири председника САД: Путин је један од најумнијих лидера са којима сам се сретао

ХАРАЛДА МАЛМГРЕНА СА БУДУЋИМ ПРЕДСЕДНИКОМ РУСИЈЕ УПОЗНАО ЈЕВГЕНИЈ ПРИМАКОВ

Владимир Путин и Јевгениј Примаков

* „Нисам био у Кремљу од 1988. године, али ми је речено да је Путин окачио портрете Петра Великог у неколико важних сала за састанке уместо својих портрета, иако је ово друго уобичајено

* „Мислим да Бајдену, НАТО и Украјини постепено постаје јасно да у Путину  постоји нешто више него што се на први поглед чини

______________________________________________________

       ХАРАЛД Малмгрен, амбасадор, међународни преговарач, старији помоћник председника САД Џона Кенедија, Линдона Џонсона, Ричарда Никсона и Џералда Форда, назвао је Владимира Путина једним од најумнијих политичара међу бројним са којима се сретао.

       Открио је да му је Путину представио Јевгениј Примаков, кога су звали „руски Кисинџер“.

       Он се са Примаковом састајао неколико пута у Москви током Хладног рата, као саветник Кенедија, Џонсона, Никсона и Форда.

       Године 1992. организатор састанка у истраживачком центру CSIS позвао је Малмгрена да се придружи руско-америчкој комисији у Санкт Петербургу, чији је циљ био успостављање пословних и банкарских веза са Западом.

       „Када сам дошао на први састанак, видео сам неколико људи окупљених око Кисинџера и човека који се, како ми је речено, зове Путин. Један званичник ми се представио и рекао да га је Примаков замолио да ме упозна са Путином. Тај званичник је прекинуо разговор са Кисинџером да би најавио мој долазак. Путин је приликом упознавања топло одговорио да се радује разговору са мном и да га занима како ја видим свет из Вашингтона“, навео је Малмгрен.

       Сведочи да је Путина интересовало шта је кључна препрека успостављању пословних веза између западних бизнисмена и Руса.

Харалд Малмгрен

       Малмгрен је одговорио да је то недостатак правно ваљаних имовинских гаранција у Русији, што, поред осталог, отежава решавање спорова.

       „Стекао сам утисак да је Путин један од најпаметнијих међу великим бројем политичара које сам срео у Вашингтону и другим престоницама света“, нагласио је саветник америчких председника.

       Малмгрен је подсетио и како се Путин у његовом присуству неколико пута дивио цару Петру Великом, а то га је навело на идеју да руски лидер можда себе види као Петрову инкарнацију.

       „Нисам био у Кремљу од 1988. године, али ми је речено да је Путин окачио портрете Петра Великог у неколико важних сала за састанке уместо својих портрета, иако је ово друго уобичајено. Мислим да Бајдену, НАТО и Украјини постепено постаје јасно да у Путину  постоји нешто више него што се на први поглед чини“, закључио је он.

       Страни медији су 11. јануара оценили руско-америчке преговоре о безбедносним гаранцијама, који су вођени дан раније у Женеви. The New York је закључио да је Путин био победник тог састанка са Бајденом.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари