Коутс: Русија је за САД ефикасни противник са широким могућностима који може и напасти
КООРДИНАТОР ДЕЛОВАЊА АМЕРИЧКИХ ШПИЈУНСКИХ АГЕНЦИЈА ПОДНЕО ИЗВЕШТАЈ СЕНАТУ САД
* „Русија тежи ширењу свог глобалног присуства, а то може бити све озбиљнија претња за САД“
* „Тежња Русије да прошири своје глобално војно, трговинско и енергетско присуство и да успоставља партнерске односе са нашим савезницима и противницима САД може представљати све озбиљнији проблем“
* „Кина и Русија у великој мери усаглашавају своја дејства, а такви односи ће вероватно додатно ојачати током ове године јер се неки њихови интереси, као и погледи на претње, подударају. Ово нарочито важи за оно што је за њих једнострани интервенционизам САД“
____________________________________________________________________________
СЈЕДИЊЕНЕ Државе сматрају да за њих и њихове савезнике руска сајбершпијунажа представља опасност, а д постоји и претња нападом.
Све је ово изговорио Данијел Коутс, директор америчке националне обавештајне службе која је кровна структура за све шпијунске агенције САД.
Учинио је то у писаној форми, а његове оцене и ставови предочени су учесницима слушања у специјалном комитету за обавештајни рад Сената Конгреса САД.
Коутс је на тај начин члановима комитета још предочио:
„Москва је за нас ефикасни противник са широким могућностима који прибегава и сајбер-шпијунажи и сајбер-нападима, као и операцијама срачунатима на утицање ради достизања политичких и војних циљева“.
Коутс је у наставку навео да руска шпијунажа и службе безбедности за своје циљеве бирају информационе системе САД, као и компјутерске мрежеамеричких партнера из НАТО и англосаксонске алијансе „Пет очију“ у којој су САД, Верлика, Британија, Канада, Аустралија и Нови Зеланд.
Посебно је специјални комитет упозорио: „Русија тежи ширењу свог глобалног присуства, а то може бити све озбиљнија претња за САД“.
Коутс је открио да се у САД верује да ће Русија током 2019-те остварити велики прогрес у модернизацији своје ПВО и средстава за радио-електронску борбу.
Додао је да ће такав прогрес остварити и са својом подморничком флотом.
Коутс је, како се и могло очекивати, Русији придружио Кину, па оценио:
„Како Москва и Пекинг раде на ширењу свог утицаја у свету – заједно деградирају норме безбедности и повећавају ризике да дође до регионалних конфликата, посебно на Блиском Истоку и у Јужној Азији. Русија и Кина теже да формирају нови међународни поредак и регионални систем безбедности, такође да утичу на политику и економију у свим деловима света, а нарочито у свом окружењу“.
Коутс је додатно указао и нагласио:
„Тежња Русије да прошири своје глобално војно, трговинско и енергетско присуство и да успоставља партнерске односе са нашим савезницима и противницима САД може представљати све озбиљнији проблем. Москва ће и даље посебну пажњу поклањати партнерским стратешким односима са пекингом и повећању свог присуства на Блиском Истоку, у Југоисточној Азији, Африци и Латинској Америци“.
Коутс руско-кинеске односе, иначе, види овако:
„Кина и Русија у великој мери усаглашавају своја дејства, а такви односи ће вероватно додатно ојачати током ове године јер се неки њихови интереси, као и погледи на претње, подударају. Ово нарочито важи за оно што је за њих једнострани интервенционизам САД, као и за то како Запад унапређује демократске вредности и људска права“.