Бивши главни економиста водеће америчке банке Morgan Stanley: Долар се може урушити

СТИВЕН РОУЧ: ВАЛУТА САД МОЖЕ У НАРЕДНИХ 12-18 МЕСЕЦИ ИЗГУБИТИ 35 ОДСТО ВРЕДНОСТИ

* „Ближи се крају време претераних привилегија долара као главне светске резервне валуте. А сад се и у самим САД указује да су - захваљујући тим привилегијама – имале претерано висок животни стандард. Безмало 60 година свет се жалио на то, али ништа није чинио да то промени“

__________________________________________________________________________________

        У СЈЕДИЊЕНИМ Државама се појачавају страховања да ера глобалне доминације долара већ пролази.

        На то већ упозоравају и припадници америчке елите. Међу њима и Стивен Роуч који је за Bloomberg написао да ће доћи до „колапса долара“.

        А Роуч није било ко. И није просто доктор економских наука.

        Роуч је бивши члан управног одбора америчке централне банке (Система федералних резерви), виши сарадник утицајног аналитичког центра Brookings Institution; бивши главни економиста водеће америчке банке Morgan Stanley, а сада је - виши сарадник-истраживачки Jaskson Institution који је у саставу Универзитета Јејл.

        Роуч је прилично директан: „Ближи се крају време претераних привилегија долара као главне светске резервне валуте. Шездесетих година прошлог века француски министар финансија Валери Жискар д'Естен сковао је тај појам (претеране привилегије). А сада се и у самим САД указује да су - захваљујући тим привилегијама – имале претерано висок животни стандард. Безмало 60 година свет се жалио на то, али ништа није чинио да то промени“.

        Роуч указује да животни стандард у Сједињеним Државама није одржавају никаква магична достигнућима власти, већ експлоатација тих привилегија против остатка света.

        Упркос чињеници да су се сви проблеми са доларом погоршавали током ере коронавируса, Роуч указује да су они системске и структуралне природе:

        "Немајући домаћу штедњу, а желећи да инвестирају и расту, Сједињене Државе користиле су долар у улози главне резервне валуте у свету и снажно користиле вишак штедње у иностранству да би у својој финансијској кухињи комбиновале неспојиво. Али, морале су да за то плате цену. Сваке године након 1982-ге САД су имале платни и буџетски дефицит“.

        Према Роучовој процени, када прође почетни глобални шок и свет схвати тренутно стање америчке економије, а то ће се догодити најкасније у другој половини 2021. године,  долар ће изгубити 35 одсто вредности у односу на корпу валута земаља највећих трговинских партнера Америке.

         Ствари ће за САД додатно погоршавати Трампов протекционизам, а главни проблем ће остати: Американци ће и даље желети да троше „изнад реалног“. Нарочито њихова влада.       

        „Доларске песимисте“ додатно брине најава америчког министра финансија Стивена Мнучина да ће се поново обратити Конгресу САД ради добијања дозволе да се још више повећа дуг (у ствари да се штампа новац и убаци у буџет).

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари