Пентагон развија систем војног планирања и командовања заснован на вештачкој интелигенцији
- 15:11 07.05.2025.
- 0 коментара
- Штампај
АМЕРИЧКИ ВОЈНИ ВРХ ОД 2018. РЕАЛИЗУЈЕ ПРЕКО 600 ПРОГРАМА У ТОЈ ОБЛАСТИ
* „Thunderforge је одлучан помак ка ратовању вођеном вештачком интелигенцијом, што ће омогућавати америчким снагама да брзо и прецизно предвиде опасности и да одговоре на претње“, објавио је Пентагон који је реализацију тог програма поверио компанији Scale, са достигнућима у области вештачке интелигенције
* Пројекат „Thunderforge“ је део много већег, вишеструког напора Пентагона да постигне доминацију у свим доменима потенцијалног војног сукоба: на копну, у ваздуху, на мору, у свемиру и сајбер простору. Аутоматизовани систем ће прво бити имплементиран у Индо-пацифичкој и Европској команди Оружаних снага САД
* Пре шест година је у САД усвојена нова верзија „Стратегије националне одбране“. Она је дефинисала вештачку интелигенцију као „технологију која ће осигурати да Сједињене Државе могу да се боре и побеђују у ратовима будућности“
_________________________________________________________________________
АМЕРИЧКА војска је почела да развија систем војног планирања заснован на вештачкој интелигенцији (II).
Тачније на програму Thunderforge, чија је суштина увођење вештачке интелигенције у анализу података и планирање борбе.
Верује се да ће овај програм омогућити америчком војном особљу да брже обрађује велике количине информација, што је посебно важно у савременим сукобима, у којима брзина доношења одлука игра кључну улогу.
Програм ће такође моћи да симулира војне сценарије, ефикасно замењујући традиционалне команде штаба.
Јер, вештачка интелигенција ће „израчунавати“ опције за деловање и нудити оптимална решења, која затим команданти могу усвојити у зависности од ситуације.
„Thunderforge је одлучан помак ка ратовању вођеном вештачком интелигенцијом, што ће омогућавати америчким снагама да брзо и прецизно предвиде опасности и да одговоре на претње“, објавио је Пентагон који је реализацију тог програма поверио компанији Scale, са ддостигнућима у области вештачке интелигенције.
Корпорација Мајкрософт ће учествовати у реализацији пројекта Thunderfor.
Први резултати требало би да буду видљиви до краја ове године.
Аутоматизовани систем ће прво бити имплементиран у Индо-пацифичкој и Европској команди Оружаних снага САД.
Пројекат „Thunderforge“ је део много већег, вишеструког напора Пентагона да постигне доминацију у свим доменима потенцијалног војног сукоба: на копну, у ваздуху, на мору, у свемиру и сајбер простору.
Почетком интензивирања коришћења у САД вештачке интелигенције у ове сврхе може се сматрати 2018. година, када је усвојена нова верзија „Стратегије националне одбране“. Она је дефинисала вештачку интелигенцију као „технологију која ће осигурати да Сједињене Државе могу да се боре и побеђују у ратовима будућности“.
У развоју ове стратегије, Пентагон је усвојио документ „Стратегија вештачке интелигенције“ и основао Заједнички центар за вештачку интелигенцију Министарства одбране.
Истовремено је влада САД основала посебан одбор за вештачку интелигенцију и центар за проучавање најбољих пракси у тој области.
Од 2018. године, Пентагон реализује више од 600 пројеката који укључују технологије вештачке интелигенције.
Стручњаци процењују да је америчка потрошња на највеће владине програме вештачке интелигенције данас упоредива са потрошњом 1940-их на пројекат „Менхетн“ у чијем епицентру је било атомско оружје.
Американци су инвестиције у овој области од 2019. до 2025. године повећали преко четири пута.
На 2,2 милијарде долара.
Пентагон је 2023. године усвојио ажурирану стратегију за убрзану примену система вештачке интелигенције у војним операцијама.