Митрополија црногорско-приморска: Литије ћемо наставити чим се створи прва прилика
МЦП УПУТИЛА ВЛАДИ ДУШКА МАРКОВИЋА ИНИЦИЈАТИВУ ЗА НАСТАВАК ПРЕГОВОРА
Овако је било у Никшићу на Дан Светог Василија Острошког - неколико
сати пре хапшења владике Јоаникија и свештеника
* Ректор Цетињске богословије Гојко ПЕРОВИЋ поводом оптужница против владике Јоаникија и осам свештеника: “Ма само нека подижу оптужнице, ми верујемо да смо пред сваким судом чисти и без греха. Правна опасност у том смислу је ништавна, нема основа за правну осуду. Надам се да ће судови почети да се понашају у складу са принципима. Јер, ако ћемо по прописима, пола власти и сви ми онда треба да будемо осуђени“
* „Сад се и последњи заражени короном не сећа кад се заразио. Значи, наш проблем није корона (круна), него неправда, круна те неправде је антиуставни покушај да се створи државна црква, а то је намера овог Закона о слободи вероисповести. И то више не треба увијати у обланде“
_________________________________________________________________________
„МИТРОПОЛИЈА црногорско-приморска је непосредно пред инцидент у Никшићу, славу града (Св. Василија Острошког), прошле недеље поднела Влади Црне Горе иницијативу за наставак преговора о спорном Закону о слободи вероисповести. Онда су настале ове непријатности и инциденти, хапшење владике Јоаникија и свештенства. Мислим да је сада, управо у данима пред нама, време да Влада одговори на нашу иницијативу”, изјавио је за Радио Београд ректор Цетињске богословије и један од преговарача МПЦ са Владом, о. Гојко Перовић.
“Они се већ дуже време састају и држе седнице под појачаним надзором. Никаквог значи разлога нема да се под истим околностима преговори експертских тимова не наставе. Ми стрпљиво и смирено чекамо њихов одговор да се преговори наставе, да почну нормални разговори, који ће Црној Гори донети нормалне законе и нормалне односе”, казао је прота.
Само нека дижу оптужнице, ми смо пред законом чисти
Ректор Цетињске богословије оценио је тродневно задржавање у притвору владике Јоаникија и свештенства у Никшићу као тешке и потресне догађаје.
“За нама је потресна и непријатна недеља, осећала се та непријатност у ваздуху. Превладао је разум код људи који су доносили одлуке и то је сад најважније. Толико неразумевање је било и логично, јер су у последње време овде одлуке доношене крајње једнострано, без икаквих консултација са Црквом. Онда долазимо у ситуацију да до поноћи чекамо да пусте из притвора владику и свештенике, а да никаквог основа нема да они у притвору буду”, истакао је о. Гојко.
Оценио је да је “тешко у Црној Гори разумети шта је здравствена мера, а шта злоупотреба, шта је сукоб државе и Цркве, а шта борба за квалитетан, цивилизацијски закон, који треба да има свака уређена држава”.
Замољен да прокоментарише оптужницу која је подигнута притив свештенства, отац Гојко је одговорио да је Црква чиста.
“Ма само нека подижу оптужнице, ми верујемо да смо пред сваким судом чисти и без греха. Што се тиче позитивних прописа, ми смо потпуно мирни. Правна опасност у том смислу је ништавна, нема основа за правну осуду”.
Наглашава да ово није моменат за зле слутње, већ за наду да ће судови почети да се понашају у складу са принципима. “Јер, ако ћемо по прописима, пола власти и сви ми онда треба да будемо осуђени”.
"Нема међуетничких сукоба - све је ово
између браће и кумова"
О. Гојко Перовић каже да ће се литије свакако наставити са првом могућношћу јавног окупљања, а то би, по свему судећи, сматра, требало да буде ускоро, “уколико опет неко не нађе за сходно да ту тему злоупотреби.
“Сад се и последњи заражени короном не сећа кад се заразио. Значи, наш проблем није корона (круна), него неправда, круна те неправде је антиуставни покушај да се створи државна црква, а то је намера овог Закона о слободи вероисповести. И то више не треба увијати у обланде”, рекао је свештеник Гојко Перовић за Радио Београд.
Додао је да то више није питање само имовине или положаја свештеника, већ питање новог духа који хоће насилно да убаци државу у цркву. Док се не стекну услови за литије, организоваћемо саборне молитве.
Отац Гојко закључује да у Црној Гори нема међуетничких сукоба:
“Они су између браће и кумова, то су несугласице унутар једног народа и то је Божија истина. Црква ће наћи начин да да благослов свакоме – и повређеном полицајцу и повређеном грађанину”.
Он не очекује даље заоштравање, “већ смо видели куда оно води”.