Литије прерастају у велике народне скупштине и трајаће до `Христове победе`
У БУДВУ СТИГЛЕ И ЛИТИЈЕ ИЗ ТИВТА И КОТОРА, МАСОВНО И У ПЉЕВЉИМА И БИЈЕЛОМ ПОЉУ
Молитвени протест у Никшићу
* Митрополит Амфилохије предводио литију у Подгорици: Велики цар Константин је послије проклетога цара Дукљанина (Диоклецијана) дао слободу Цркви и вратио јој храмове и имања. Од тада је његов закон постао мјера свеукупног законодавства европског до наших времена. Само у Црној Гори, где је Црква Христова присутна од 4. вијека, они који не вјерују у Христа, мисле да је могуће убити Христа... Зато и обнављају закон проклетога цара Дукљанина
* „Хашим Тачи није представник честитог албанског народа, него разбојника косовских, који је уз помоћ међународних разбојника Косово и Метохију уништавао, срушио 150 храмова заједно са бомбардерима са Запада. Пријети - наставио је Митрополит -да ће и он да одузме Пећку патријаршију и Дечане, да и он одузме цркве Божје, као што пријете и ови наши који су на власти да одузму ове светиње Божје. Коме да их дају?
* Владика ЈОАНИКИЈЕ у Беранама: Литије и ова сабрања и у Беранама, Подгорици, Никшићу и у свим другим црногорским градовима велике народне скупштине које имају највећи легитимитет и пред Богом и пред људима. Свако ко учествује у овим великим народним скупштинама сведочи да је неприхватљив, а тиме ништаван закон који је донесен у Скупштини Црне Горе, и да га овај народ никад прихватити неће
* Гојко ПЕРОВИЋ у манастиру Подластва: Нема тога ко може зауставити литије и молебне. Кажемо им: радите шта хоћете, само не дирајте светиње, јер ми не дамо наше светиње!
___________________________________________________________________________
СРПСКА и православна Црна Гора наставила је своју мирну – са свећама и иконама, на молебанима и литијама – борбу за светиње СПЦ.
За своју и Христову победу.
И, још јасније и одлучније је објавила да неће престати све до „Христове победе“.
Најмасовније је опет било у Подгорици, Никшићу, Бару, Беранама, Херцег Новом, Бијелом Пољу и Пљевљима.
Са будванском су се сјединиле литије пристигле из Титва и Котора.
Подгорица: На литији ношени омофор
и крст Светог Василија Острошког
НАКОН одуслуженог молебна у Храму Христовог Васкрсења, Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Амфилохије, са владикама каракашким и јужноамериканским Јованом из Руске заграничне цркве, брегалничким и мјестобљуститељем битољским Марком из Охридске архиепископије, мати Анастасијом, игуманијом манастира Девич са КиМ, свештенством и децом, предводио је литију у којој учествовало више десетина хиљада Подгоричана.
У литији је ношен омофор и крст Светог Василија Острошког.
Кад се литија вратила пред Храм, сабранима се обратио владика Амфилохије који је казао да се блага вест о Христу васкрсломе наставља без прекида 2000 година, а њен сведок је и Храм Христовог Васкрсења, као и ове литије које се догађају у Црној Гори:
Крст и омофор
„Велики су Божији дар литије које овдје трају већ 1700 година, од времена великога цара Константина, када је послије проклетога цара Дукљанина (Диоклецијана), дао слободу Цркви Божјој и вратио храмове и имања Цркви, црквеним заједницама, свештеницима, епископима онога времена. Од тада је његов закон постао мјера свеукупног законодавства европског до наших времена.“
Нажалост, поручио је Митрополит, само у Црној Гори, где је Црква Христова присутна од 4. века, они који не верују у Христа и Његово васкрсење, и мисле да је могуће убити Христа на начин како му је због интереса пресудио Понтије Пилат, обнављају закон проклетога цара Дукљанина.
„Посебно је срамота за Црну Гору пред читавом Европом. То је оно што свједочи цијела Европа. Добијамо подршку из Берлина, Париза, Њујорка, Лондона, не само од представника Православне цркве на челу са нашим и цариградским Патријархом, него и од римског Папе и од наше браће муслимана“, рекао је Митрополит црногорско-приморски.
Додао је да црногорској Влади и власти, која доноси безаконе законе, није сметало да позове Хашима Тачија, „једног срамног злочинца за честити албански народ“.
„Хашим Тачи није представник тог честитог народа, него разбојника косовских, који је уз помоћ међународних разбојника Косово и Метохију уништавао, срушио 150 храмова заједно са бомбардерима са Запада. Пријети да ће и он да одузме Пећку патријаршију и Дечане, да и он одузме цркве Божје, као што пријете и ови наши који су на власти да одузму ове светиње Божје. Коме да их дају?“, упитао је Владика Амфилохије на што се из десетина хиљада грла заорило: Не дамо светиње!.
Он је рекао да светиње нико одавде неће понијети, јер су овдје и грађене и саграђене.
„Али има Онај који их је чувао кроз вјекове и који ће их чувати до краја свијета и вијека“, поручио је Митрополит Амфилохије.
Владика брегалнички Марко из Православне охридске архиепископије казао је да су се са оваквим законима суочили вјерни и у Сјеверној Македонији прије 20 година.
“И још се суочавамо, да они који нијесу црквени људи желе да кроје судбину Цркви. Ово ме заиста радује кад видим колико се људи сабрало на овој литији. Ово је једно духовно васкрсење“, рекао је Владика Марко.
Рекао је да Бог не оставља да пропадне оно што је вековима грађено и уграђивано у Цркву Божију.
„Бог даје благослов за један овакав подвиг и неће допустити да се нецрквени људи баве црквеним питањима“, поручио је Владика брегалнички.
У литији је ношен омофор и крст Светог Василија Острошког.
Никшић: Не дамо светиње!
Литија из Жупе Никшићке стигла са
заставом из битке на Крусима
МОЛЕБАН Пресветој Богородици за одбрану светиња служен је у Саборном храму Светог Василија Острошког литија.
Потом је литија са многим хиљадама верника прошла је улицама града до Трга слободе.
Претходно је у град стигла литија из Жупе Никшићке.
На челу литије налазио се барјак из битке на Крусима, који је Петар Први Петровић Његош поклонио братству Чворовића.
Барани и Улцињани
Сјединиле се литије Бара и Улциња
УЛЦИЊАНИ су кренули су испред старе Цркве Светог Николе под Бијелом Гором ка Бару, где су се придружили Баранима на молебану и у литији за одбрану светиња.
У граду под Румијом су се сјединили са Баранима.
У обе литије било је много деце.
Порука је била заједничка и одлучна: Не дамо светиње!
Испред манастира Подластва
Манастир Подластва: Политичари да схвате да
не могу ратовати против светиња
МАНАСТИР Подластва био јеодредиште свих Грбљана који су се литијски из разних праваца овог краја сабрали ради одбране светиња СПЦ.
Окупљенима се пред грбаљском светињом обратио протојереј-ставрофор Гојко Перовић, ректор Цетињске богословије, који је поручио да политичари морају да схвате да не могу ратовати против светиња:
„Морају схватити и да не могу светиње трпати у неке пролазне дневне политике које се мијењају из часа у час. Ми смо свједоци да су људи који владају овом земљом тако лако мијењали и политике и идеологије. И то није тема за пред ову светињу.Никад не би ни била тема да није овога закона. А сада кажемо: радите шта хоћете, само не дирајте светиње, јер ми не дамо наше светиње!
- Оно што тражимо речено је простим српским језиком: Не дамо светиње! То је уписано у декларације свих модерних држава задњих 200 година. Политика на једну, а Црква на другу страну, то се зове секуларна држава. И ми се данас боримо за поштовање Устава ове земље, који баш тако каже, држава и политика на једну, а светиње на другу страну”.
Перовић и поручио да нема тога ко може зауставити литије и молебне.
Народ око Ђурђевих Ступова
Беране: Овај закон народ
никад прихватити неће
ЕПИСКОП будимљанско-никшићки Јоаникије обратио се верном народу васојевићког краја у манастиру Ђурђеви Ступови истичући да је цео православни свет одушевљен жртвом, вером и честитошћу народа Црне Горе.
„Треба такви да будемо и убудуће, да са љубављу и вером, са отвореним срцем, љубимо једни друге и чувамо народно јединство.“
Он је поручио да су литије и ова сабрања и у Беранама, Подгорици, Никшићу и у свим другим црногорским градовима велике народне скупштине које имају највећи легитимитет и пред Богом и пред људима,
„Свако ко учествује у овим великим народним скупштинама сведочи да је неприхватљив, а тиме ништаван закон који је донесен у Скупштини Црне Горе, и да га овај народ никад прихватити неће.“
Претходно је владика дочекао литијске притоке пристигле из разних крајева беранске општине, да би након тога предводио свенародну обједињену литију која је од Храма Светог Симеона Мироточивог у центру Берана кренула ка манастиру Ђурђеви Ступови, где је служен Молебан Пресветој Богородици за одбрану светиња.