Франциско разуме забринутост патријарха Иринеја поводом Миловог закона о „слободи вероисповести“
МАДА ДИПЛОМАТСКИ И МЕКО – ВАТИКАН ФАКТИЧКИ СТАО НА СТРАНУ СПЦ У ЦРНОЈ ГОРИ
* Папа обавестио поглавара СПЦ да се државни секретар Ватикана, кардинал Пјетро Паролин већ лично обратио Председнику Владе Црне Горе Душку Марковићу, не са циљем да се меша у унутрашње ствари црногорске државе већ у нади да ће закон који се предлаже, а који се тиче верских слобода, бити донет на демократским принципима, односно – да „неће бити потврђен ако се претходно не постигне највећа могућа сагласност свих верских заједница у Црној Гори“
___________________________________________________________________
КАДА је Влада Црне Горе у мају ове године јавности представила Нацрт закона о слободи вероисповести било је јасно да се ради о тексту који не само да не гарантује ту слободу већ представља кршење елементарних људских права.
Начин на који је припреман, без претходних консултација и договора са Црквама и вјерским заједницама, показује да је очигледно написан са циљем да буде параван за отимање цркава, манастира и црквене имовине. Као таквог препознале су га и остале православне Цркве, што су потврдили својим писмима Васељески Патријарх Вартоломеј и Свети Синод Руске Православне Цркве.
Негативне последице оваквог текста Закона види и поглавар Римокатоличке Цркве Папа Фрациско.
Он је - одговарајући на писмо његове светости Патријарха српског Иринеја - истакао да су примедбе и забринутости од стране Српске Цркве размотрене у Римокатоличкој Цркви са посебном пажњом.
„Захваљујем Вам се што сте ми братски изразили Вашу забринутост таквим предлогом закона због негативних последица које он може да произведе, не само за Српску Православну Цркву у Црној Гори, већ и за локалну Католичку Цркви“ истакао је Папа Франциско и додао:
„С тим у вези, Државни Секретар, Кардинал Пјетро Паролин се лично обратио Председнику Владе Црне Горе г. Душку Марковићу, не са циљем да се меша у унутрашње ствари црногорске државе већ у нади да закон који се предлаже, а који се тиче верских слобода, буде донешен на демократским принципима, јер у супротном, неће бити потврђен ако се претходно не постигне највећа могућа сагласност свих верских заједница у Црној Гори“, закључио је поглавар Римокатоличке Цркве.
Влада Црне Горе на седници од 6. децембра ове године усвојила је текст Закона о слободи вероисповести или уверења и правном положају верских заједница и проследила га Скупштини која га је уврстила у дневни ред следеће седнице која је заказана за 24. децембар 2019. године.
Оваква одлука Владе очекивано је изазвала револт, не само код верујуће већине у Црној Гори већ и код бројних црногорских политичара и јавних посленика чиме је држава доведена у још једну озбиљну политичку кризу.
Митрополија црногорско-приморска и Епархија будимљанско-никшићка организују молитвени црквено-народни сабор који ће се одржати у Никшићу 21. децембра 2019. године, који ће бити наставак оног Тројчинданског из јуна ове године када се испред Саборног Храма Христовог Васкрсења у Подгорици сабрао велики број грађана Црне Горе.