Епископски савет СПЦ у Црној Гори: Разговор са владом само при пуном уважавању

ИНИЦИЈАТИВА ЗА ОЦЕНУ УСТАВНОСТИ СПОРНОГ ЗАКОНА – У НАЈСКОРИЈЕ ВРЕМЕ

* „Уколико црногорске власти сматрају да могу самостално да намећу теме и рјешења, као што су то раније радиле и данас чине, позивајући на дијалог само о примјени Закона – са правом ћемо сматрати да се ради о фингирању позива за дијалог, што ће бити одговорност Владе

* „Наши молебани и литије нису, како се погрешно тврди и са највиших државних адреса, усмјерени против државе Црне Горе. Управо је супротно – све то чинимо за њен напредак. Наше молитве су само против безакоња. Што буде мање безакоња, наша земља ће бити боља, а будућност свих њених грађана извјеснија и свјетлија

_______________________________________________________________________

        ЕПИСКОПСКИ савјет Српске Православне Цркве у Црној Гори је данас у Консисторији у Никшићу одржао сједницу у проширеном саставу, којој су присуствовали и чланови правног тима за израду иницијативе за оцјену уставности дискриминаторног Закона о слободи вјероисповијести.

        Констатовано је да је текст иницијативе доведен у завршну фазу након што су обављене озбиљне консултације са најширим кругом правних стручњака.

        Разматрано је и предузимање других правних мјера које би предуприједиле и отклониле штетне посљедице овог закона, не само по Цркву, него по свеукупно црногорско друштво.

        Епископски савјет се упознао и са правним активностима које су досад Патријаршија и Свети Синод наше помјесне Цркве предузели у циљу правног оспоравања односног закона.

        Због великог интересовања јавности у погледу разлога због којих иницијатива још није поднесена Уставном суду од стране Цркве, слободни смо да јавност обавијестимо да у складу са одредбом чл. 36 тч. 3 Законом о Уставном суду, тај судски орган, може и сам покренути поступак оцјене уставности правних аката, особито имајући у виду један број очигледно неуставних одредби овог закона, и то, прије свега, оних који се тичу историјски стеченог правног субјективитета Цркава и вјерских заједница и неприкосновености права њихове својине.

        Како је најављено, иницијатива ће бити поднесена у најскорије вријеме.

        Жалимо због грубих манипулација које су у медијима ових дана износили највиши државни званичници, одбијајући при том сваку оптужбу да се иза активности наше Цркве крију било какви и било чији политички или идеолошки интереси.

        Овом приликом нећемо одговарати на њиховe наводе у којима је било још низ историјских и чињеничних нетачности о Цркви у Црној Гори.

        Са пуном одговорношћу обавјештавамо јавност да су неистинити медијски написи о томе да су у току разговори Цркве и црногорских власти у вези са Законом, што је, у свом јутрошњем интервјуу, недвосмислено демантовао и лично премијер Марковић, рекавши да позив за дијалог Цркви тек треба да буде послан од стране Владе.

        Ни они разговори, о којима је јавност већ обавијештена, а који су обављани прије доношења Закона, нису били институционални, инклузивни и истински дијалог.

        Као и досад, Епископски савјет и овога пута исказује своју пуну спремност да се о Закону разговара, али на начин који ће потпуно уважавати обе стране у дијалогу.

        Уколико црногорске власти сматрају да могу самостално да намећу теме и рјешења, као што су то раније радиле и данас чине, позивајући на дијалог само о примјени Закона – са правом ћемо сматрати да се ради о фингирању позива за дијалог, што ће бити одговорност Владе.

        Православна Црква је заинтересована да Црна Гора у свом правном систему има најбољи могући закон који уређује питања вјерских слобода и правног положаја вјерских заједница.

        Уз благодарност свим православним вјерницима и другим грађанима Црне Горе и шире, који се у незапамћеном броју окупљају на улицама својих градова, и овом приликом шаљемо јасну поруку да наши молебани и литије нису, како се погрешно тврди и са највиших државних адреса, усмјерени против државе Црне Горе. Управо је супротно – све то чинимо за њен напредак.

       Наше молитве су само против безакоња. Што буде мање безакоња, наша земља ће бити боља, а будућност свих њених грађана извјеснија и свијетлија.

        Уздајући се у Божију правду, али и у људску одговорност, како оних на власти, тако и свих грађана Црне Горе, позивамо на умножење љубави, мира и слоге, којима ће се побиједити свака братомржња и нетрпељивост.

        Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски АМФИЛОХИЈЕ

        Епископ милешевски АТАНАСИЈЕ

        Епископ будимљанско-никшићки ЈОАНИКИЈЕ

        Епископ захумско-херцеговачки и приморски ДИМИТРИЈЕ

        Епископ диоклијски МЕТОДИЈЕ

        Епископ умировљени захумско-херцеговачки АТАНАСИЈЕ

        https://mitropolija.com/2020/01/22/episkopski-savjet-spremni-smo-da-se-o-zakonu-razgovara-ali-na-nacin-koji-ce-uvazavati-obe-strane-u-dijalogu/

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари