Атанасије: И Руси и Грци питају – чиме смо ми Срби заслужили да имамо и Јустина и Николаја

СА АМФИЛОХИЈЕМ НА БАРСКОМ ТРГУ ОД ЋИРИЛИЦЕ ГОВОРИО О СВ. ЈУСТИНУ ПОПОВИЋУ

* Желидраг НИКЧЕВИЋ: Трг од ћирилице је манифестација оданости српском писму и српском језику, који су нас одржали, утврдили у православној вјери, нашој умјетности, култури и науци. Његова идеја је у ријечима  нашега Митрополита да онај ко затире своје памћење и живу стваралачку везаност за претке, тај се као сасушена грана лишава животнога сока и соја и на крају откида од племенитог коријена српстевног

* Атанасије ЈЕВТИЋ: И Русима и Грцима сам рекао да ми ту нисмо ништа криви. А знате ли колико се штампа, колико се цитирају на сајтовима, у књигама, часописима час Свети Јустина час Свети Николај? Њихове речи постале су симбол православља. И заиста велики дар Божји

* Митрополит АМФИЛОХИЈЕ: Свети Јустин Ћелијски је изузетна личност, не само у савременом православљу, већ и у савременом хришћанству. Он је написао да постоје три пада у историји човјечанства: Адамов пад, Јудин пад и отпад од Бога, и пад римског папе. Римски епископ је себе прогласио за викара Христовог, за непогрешивог, за земаљску славу и част. Отац Јустин је написао: ако је један непогрешив у Риму - зашто да није и онај у Берлину и Њујорку непогрешив?

* Митрополит је казао да је латиница постала догма, те је зато добро што постоји Трг од ћирилице у Црној Гори гдје је на снази уништење ћирилице: „У свим установама ове државе латиница је насилно наметнута. Њој свака част, али се зна на ком писму смо ми постали зрели историјски народи и ко су наши учитељи и просветитељи... Надам да ће се вратити црква на Ловћену, јер нема спаса Црној Гори док се то не догоди... Црна Гора никад није била зависнија, ропскија него данас

_________________________________________________________________________

        ПРЕДАВАЊЕМ Његовог високопресвештенства Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског Амфилохија и Његовог пресвештенства уморовљеног Епископа захумско-херцеговачког Атанасија на тему „Шта нам данас поручује Свети Ава Јустин“ - у порти Цркве Светог Јована Владимира у Бару настављена је културна манифестација Трг од ћирилице која се ове године по први пут, осим у Херцег Новом, одржава и у другим градовима Црне Горе.

        Трг од ћирилице наредних дана, до 10 августа, одвијаће се у Бару, казао је Желидраг Никчевић   подсјетивши да је значај ове манифестације оданост српском писму (ћирилици) и српском језику, који су нас одржали, утврдили у православној вјери, нашој умјетности, култури и науци.

        Појаснио је да је идеја Трга од ћирилице суштински једноставна и да се описује ријечима нашега Митрополита да онај ко затире своје памћење и живу стваралачку везаност за претке, тај се као сасушена грана лишава животнога сока и соја и на крају откида од племенитог коријена српстевног .

        „Као народ можемо опстати достојанствени у великој породици земаљских народа само чувањем успомене и свог наслеђа, буђењем и оживотворењем те успомене на наше наслеђе светокирило- методијевско, светосавско, Немањићко, Петровићевско до данашњих дана.“

Ава Јустин Поповић

        Никчевић је подсјетио да се овогодишњи Трг од ћирилице одржава у знаку великих јубилеја из наше историје, а да је ове године посвећен управо једном таквом великом датуму који је од огромног значаја за нашу вјеру и духовно наслеђе, као и за наш национални идентитет: 40 година од земаљске кончине Аве Јустина, 125 година од његовог рођења.

        Након тога су духовна чеда Светог Јустина Ћелијског,  владике Амфилохије Радовић и Епископ Атанасије Јевтић говорили о томе „Шта нам данас поручује Свети Ава Јустин“.

        На почетку свог излагања Епископ Атанасије се осврнуо на Трг од ћирилице и казао да је ова манифестација знак православља. Томе у прилог је додао да је познати слависта Емилиос Тахиаос из Солуна, добар познавалац историје и књижевности словенских цркава - од Кирила и Методија до наших дана - рекао је да је ћирилица граница између Истока и Запада, између православља и латинства, римокатоличког и протестантског свијета:

        „Ћирилица је тамо где је православље“, казао је владика и додао да је у његовању ћирилице велика заслуга Митрополије црногорске приморске која је у саставу Светосавске аутокефалне цркве друга послије Жиче.

        Говорећи о оцу Јустину са присутнима је подијелио сјећање са једног пута у Русији када су га браћа Руси питала какав смо ми то народ да нм је Бог дао такве величине као што су Николај и Јустин, заједно у тако кратко вријеме.

        „Ја сам слегао раменима и рекао нисмо криви. Слично је у Грчкој. Знате колико се штампа, цитира на сајтовима, у књигама, часописима час Свети Јустина час Свети Николај? Њихове ријечи постале су симбол православља. И заиста велики дар Божји.“

        Испричао је да је отац Јустин први ишао на гробове Николајевих родитеља у Лелић и тамо се, како је говорио сам отац Јустин, када је Николај преминуо само три дана молио за њега, а онда се молио њему.

        „Он је био живи ходећи светитељ и тако је Јустин растао уз Николаја“, казао је, између осталог, уморовљени Епископ захумско-херцеговачки г. Атанасије.

        Митрополит црногорско-приморски Амфилохије се присјетио да је први пут имао дар од Бога да види старца Јустина 1959. године на Новом гробљу у Београду, а до тада је само слушао и читао његове књиге.

        Када је своју одлуку да се замонаши подијелио са о. Јустином он му је одговорио:Радујем се што си сагледао себе са тачке гледишта вјечности. 

        То је уједно и реченица коју Митрополит често говори на монашењу.

        Говорећи о оцу Јустину, владика Амфилохије је казао да је он превео и написао 12 томова Житија светих, што је једно од најзначајнијих дјела код нас. Такође, код нас не само да се издају његова дјела него се и штампају нова.

        По његовим ријечима, владика Атанасије је урадио огроман посао, списе о. Јустина, писма сабира те су изашла 22 тома Дјела оца Јустина. На грчки језик је превео и књигу: Човјек и Богочовјек која је доживјела већ 9 издања у Грчкој.

        „Упоредо са тим Житијама штампане су и његове три Догматике Православне цркве, од којих су други и трећи том јединствене догматике, како их он назива православна философија истине“, рекао је владика и додао да су његова дјела превођена на руски, француски, њемачки, енглески језик.

        Казао је да његова дјела остају као једно богатсво непроцјењиве вриједности и да је Свети Јустин Ћелијски изузетна личност, не само у савременом православљу, већ и у савременом хришћанству.

        „Када је говорио о Светом Сави, говорио је о Западу. Није био, како га тумаче, антизападни човјек, него човјек који је осјетио сву трагику Запада и усмјерења хришћанства на Западу, а послије и западне цивилизације која се одрицала Бога, првенствено Христа. За оца Јустина, као и за изворну Цркву Божију, без Христа нема ни човјека, ни хришћанства, ни рјешења људске судбине.“

        Отац Јустин је написао да постоје три пада у историји човјечанства: Адамов пад, Јудин пад и отпад од Бога, и пад римског папе.

        „Ти падови су одрицања од Бога у суштини и обоготворење човјека коме је дах у носу. Адам је то учинио погазивши заповјест Божију, Јуда је за 30 сребреника продао Небеско за земаљско царство и Христа као носиоца Небеског царства, а римски епископ је себе прогласио за викара Христовог, за непогрешивог, за земаљску славу и част.“

        Отац Јустин је написао: ако је један непогрешив у Риму - зашто да није и онај у Берлину и Њујорку непогрешив.

        „Ако је један човјек непогрешив, онда сваки човјек може себе да прогласи непогрешивим.“

        Даље је објаснио да је унијаћења било и овдје кроз историју, а да је мишљења да је оно што се догађа у Украјини плод унијаћења од 16. вијека, насиља које је извршила Пољска држава:

        „То је плод таквога духа римске надмености, обоготворења човјека, што православље никада није могло да прихвати, иако нијесмо безгрешни. То су искушења људска, али тамо је то постала догма. На Истоку је то искушење које се пројављује сада кроз ова збивања у Украјини.“

        Високопреосвећени владика је казао да је и латиница постала догма, те је добро да имамо манифестације као што је Трг од ћирилице у Црној Гори гдје је на снази уништење ћирилице :

        „У свим установама ове државе латиница је насилно наметнута. Њој свака част, али се зна на ком писму смо ми постали зрели историјски народи и ко су наши учитељи и просветитељи.“

        Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије је нагласио да се нада да ће се вратити црква на Ловћену, јер нема спаса Црној Гори док се то не догоди:

        „Црна Гора се обурдава, иде у потпуну пропаст, губи своју савјест, свијест, сазнање, истински идентитет, свим оним што се догађа са овом садашњом Црном Гором, која никада није била зависнија, ропскија него данас, за онога који зна шта је робовање а шта слобода.“

        Појаснио је да то робовање значи да робује страстима, властољубљу и частољубљу.

        Отац Јустин је бринуо о Косову и Метохији јер је знао шта оно значи не само за нас, него за Европу.

        „Као што је 1389. године на Косову Пољу решавана судбина Европе и преко наших костију заустављена тоталитарна најезда султана, исто се догађа и данас. Судбина савремног свијета се прелама преко КиМ. “

        Поручио је да ми знамо ко смо и шта смо, и зато и даље носимо крст Светога Јована и градимо цркву Свете Тројице – Бога љубави, која грли све без обзира како се опредјељују:

        „Обнављамо Ловћенску цркву, себе и своју душу, градимо на ономе на чему је саграђено све што  јесмо, по чему смо били, јесмо и остаћемо присутни у овоме свијету“, поручио је на крају свог излагања  Његово високопресвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије.

        Синоћњи програм својим наступом је уљепшао и Хор Светог Јована Владимира.

        Трг ћирилице ове године је у знаку јубилеја: 800 година аутокефалности Српске православне цркве и и живота њене Зетске епархије – Митрополије црногорско-приморске, 630 година од Косовског боја, 690 година од рођења Светог великомученика косовског цара Лазара, као и 500 година од печатања служабника Божидара Вуковића.

        Организатори Трга од ћирилице су: Митрополија црногорско-приморска, Издавачка установа Светигора, архијерејска намјесништва херцегновско и барско, Удружење књижевника Црне Горе и Удружење издавача и књижара Црне Горе и Српски културно-спортски центар „Карађорђе“ из Херцег Новог.

          Весна Девић

        https://mitropolija.com/2019/08/04/trg-od-cirilice-u-baru-sveti-justin-celijski-izuzetna-licnost-savremenog-hriscanstva-i-pravoslavlja/

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари