Амфилохије: О уговору можемо разговарати кад се уклоне спорне одредбе спорног закона
МИТРОПОЛИТ ОДРЕАГОВАО НА ПОНУДУ ПРЕМИЈЕРА МАРКОВИЋА ЗА ОТПОЧИЊАЊЕ ДИЈАЛОГА
* „Наши властодршци, затровани опаком болешћу — брозомором... мисле да се те луке из којих се испловљава у Небеско царство, те наше светиње, могу претворити у штандове за стицање овоземаљског блага“
* „Сматрамо да би све оно што представља легитимни интерес државе Србије — у смислу бриге о духовној и културној баштини српског народа у региону, као и очување идентитета Срба изван Србије — требало и могло да се рјешава у државничким активностима предсједника Србије, а не кроз његове неформалне посјете“
_____________________________________________________________________
МИТРОПОЛИТ црногорско-приморски Амфилохије изјавио је за недељник „Време“ да су проблеми са Законом о слободи вероисповести у Црној Гори настали јер није било дијалога и да страхује да и после поруке црногорског премијера Душка Марковића да је отворен за разговоре, неће бити дијалога у правом смислу.
Поводом Марковићевог позива Митрополији црногорско-приморској да разговарају о закључењу темељног уговора, владика је рекао да „сматра да сад није вријеме за причу о уговору, уколико не препознамо спремност Владе да дјелују (знају они како то све може) против спорних дјелова текста овог и оваквог закона“.
„Јер, поред оваквог закона, сваки уговор, макар био саткан и од најбољих правних формулација, не би имао никакво позитивно дејство на односе Цркве и државе“, рекао је Архиепископ цетињски Амфилохије.
Наглашава да је Закон о вероисповести усвојен због „похлепе неких људи и због њиховог осјећаја да је политичка воља већа и јача од свих претходних донијетих закона“.
„Е видите, то ови наши властодршци, затровани опаком болешћу — брозомором, не разумију и мисле да се те луке из којих се испловљава у Небеско царство, те наше светиње, могу претворити у штандове за стицање овоземаљског блага“, навео је Амфилохије.
Истиче да он и Епископски савет СПЦ у Црној Гори „нису могли нити хтјели“ да забране председнику Србије да дође у Црну Гору на Бадњи дан, већ је то била „братска молба да се његова посјета одложи за неко боље вријеме“.
„За вријеме у коме неће бити могуће злоупотребити посјету предсједника Србије и окренути је против СПЦ у Црној Гори и унутрашњег заједништва у Црној Гори. И данас мислимо да је наша молба била на мјесту“, рекао је Митрополит за нови број недељника „Време“.
„Били су то дани почетка протеста, наше аутентичне, духовне и грађанске побуне против поменутог закона (о вјероисповијести). Долазак предсједника друге државе међу незадовољне људе могао се врло лако злоупотребити као његов политички утицај и интерес, и као његово покровитељство — што не би била истина и што би наудило духу тих сабрања“, рекао је владика Амфилохије и додао:
„На другој страни, сматрамо да би све оно што представља легитимни интерес државе Србије — у смислу бриге о духовној и културној баштини српског народа у региону, као и очување идентитета Срба изван Србије — требало и могло да се рјешава у државничким активностима предсједника Србије, а не кроз његове неформалне посјете.“
На оцену да је на мети прорежимских таблоида у Србији, да прави Цркву заједно са црногорским председником Милом Ђукановићем, и да ли зна откуд долазе ти напади, рекао је да „откуд год да долазе — лажни су и немају никаквог смисла“.
„Било би ван памети да радим на нечему што би наудило и Цркви и Црној Гори и што би ми одузело хришћански и људски образ“, рекао је владика Амфилохије.