Амфилохије: Надамо се у Бога да власт неће радити са светињама оно што су радили окупатори Турци
ИЗРАЗИО ОЧЕКИВАЊЕ ДА У ЦРНОЈ ГОРИ НЕЋЕ БИТИ НОВОГ БРАТОУБИЛАЧКОГ РАТА
* Молебани и литије нису политика већ мирна борба против зле, опаке, антицрногорске, антицрквене, антихришћанске и антиправославне политике коју покушавају да заведу ови који су сада у Црној Гори на власти
____________________________________________________________________________
СВЕТОМ архијерејском литургијом, литијом и благосиљањем славског колача на празник Светог свештеномученика Јоаникија, Митрополита црногорско-приморског, Црква Светих новомученика на Пардусу у Љешанској нахији прославила је своју славу.
Свету службу Божију служио је Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије са свештенством уз молитвено учешће вјерног народа овога краја.
Указујући у архипастирској беседи на недавно рушење конака Манастира Светог Василија Острошког на Бриској гори код Улциња, као и на дугогодишње претње власти да ће срушити цркву на Румији, владика је изразио наду да Црна Гора и ова власт неће наставити дело окупатора који су рушили цркве, нарочито од 1571. године када су Турци завладали овим крајевима и срушили Пречисту крајинску, као и цркву на Румији.
„Надамо се у Бога да неће радити оно што су радили окупатори Турци, да неће да руше наше светиње, да их отимају, као што су припремили преко тога безакоња, које су озваничили у зору у Скупштини. Овај народ се против тога с правом пробудио и побунио”, казао је Митрополит црногорско-приморски.
Објаснио је да та борба нема никакву политичку позадину, већ да је то борба против зле, опаке, антицрногорске, антицрквене, антихришћанске и антиправославне политике коју покушавају да заведу ови који су сада у Црној Гори на власти.
Архиепископ цетињски је казао да се нада да ће се и црногорска власт, без обзира и на њихове јучерашње изјаве, отрезнити и да неће бити учесници и настављачи братоубилаштва из 1941-1945. године.
“Не дај Боже да се то братоубилаштво игдје више догађа у свијету а камоли у Црној Гори. Плод тог братоубилаштва је и убиство Митрополита Јоаникија са преко 120 наших свештеника и народа којем се броја не зна”, казао је владика.
Нагласио је да се Црква труди да обнови порушене манастире и цркве, а већ двадесет година тражи и дозволу за обнову Михољске превлаке.
“Митрополит Јоаникије је први 1942. године поставио калуђера послије толико вјекова на Превлаци михољској, у жељи и нади да ће је обновити. И ми се трудимо и тражимо дозволу да обновимо то што су срушили Млечани, побивши 70 монаха чије смо мошти тамо нашли и које су замирисале”, рекао је владика.