Вишковић: Шмит отима новац Српске и шаље га на сумњиве рачуне - Европска унија асистира

ПРЕМИЈЕР РС ПОВОДОМ ШМИТОВОГ НАМЕТАЊА УПУТИО ПИСМО ШЕФУ ДЕЛЕГАЦИЈЕ ЕУ У БиХ СОРЕКИ

* Луиђију Сореки написао: Интелигенцију сваког добронамерног човека у Републици Српској, посебно вређа чињеница да подржавате наметање закона и одлука које се тичу финансијског аспекта у БиХ, на шта Шмит, све и да је легално изабран нема право

* Упитао га: Зашто Шмит и он игноришу став Правобранилаштва да БиХ не може и не сме уплатити новац по основу арбитраже „Вијадукту“ на непознату офшор компанију, која се налази на Каналским остврима. Логично је и питање због чега то радите и чије интересе штитите - очито не интересе грађана Републике Српске

* Зашто новац Вијадукту није уплаћен у Словенију одакле су и власници и компанија? Ко је и за који новац откупио потраживања Вијадукта у спору са БиХ, где је седиште тог фонда, који је откупио потраживања, и ко су власници тог фонда и из којих земаља долазе?

_______________________________________________________________

          ДАН након што су одлуке Кристијана Шмита за Вијадукт и набавку изборних скенера, добиле подршку Делегације Европске уније у БиХ, председник Владе Републике Српске Радован Вишковић, упутио је писмо шефу Делегације, Луиђију Сореки. Не прихвата ни Сорекин ни став Европске уније о безрезервној подршци Шмиту за којег, наводи, и сами знају да је нелегалан.

          - Интелигенцију сваког добронамерног човека у Републици Српској, посебно вређа чињеница да подржавате наметање закона и одлука које се тичу финансијског аспекта у БиХ, на шта Шмит, све и да је легално изабран нема право - упозорава премијер Српске.

          Поставио је конкретнa питања у вези са Вијадуктом и упозорио и да грађанима апсолутно приоритет није набавка скенера за изборе.

          Европа, европски. Шмит, шмитовски. Епилог – испашта Република Српска. Да је оно што Сорека и Шмит виде као проблем и да наводно од Републике Српске штите заједничке институције БиХ, апсолутна лаж, упозорава у писму председник Владе Радован Вишковић. Категоричан је - Српска никада није бежала од бавезе плаћања арбитражног спора, а то потврђује и споразум између Владе Републике Српске и Савета министара.

          Сореку пита зашто Шмит и он игноришу став Правобранилаштва да БиХ не може и не сме уплатити новац по основу арбитраже „Вијадукту“ на непознату офшор компанију, која се налази на Каналским остврима. Логично је, наводи, питање због чега то радите и чије интересе штитите - очито не интересе грађана Републике Српске.

          - Зашто новац Вијадукту није уплаћен у Словенију одакле су и власници и компанија? Ко је и за који новац откупио потраживања Вијадукта у спору са БиХ, где је седиште тог фонда, који је откупио потраживања, и ко су власници тог фонда и из којих земаља долазе? Зашто се новац уплаћује офшор компанији на Каналска острва, како би се спречио увид у токове новца? - упитао је Вишковић.

          Слична питања, али на адресу Кристијана Шмита, упутила је и РТРС. И то да би, због интереса јавности својим одговорима уклонио сумњу да је лично умешан у исплату средстава на сумњиве рачуне.

          - Господине Шмит, да ли знате ко стоји иза фондова на Каналским острвима и чији су рачуни на која ће БиХ уплатити новац? Можете ли нам навести тачна имена физичких или правних лица на чије рачуне ће бити уплаћена средства намењена Вијадукту?  Зашто новац није уплаћен на рачун Вијадукта у Словенији? Да ли знате да се новцу који буде уплаћен на раучне на Каналским острвима, након уплате губи сваки траг? Зашто сте игнорисали став Правобранилаштва БиХ (као главног арбитра) да се новац не може и не сме уплаћивати на непознате рачуне?

          Од Шмита ни речи на наш допис, али ни од Сореке на Вишковићево писмо. А појаснио му је председник Владе и да су Република Српска и Федерација БиХ сувласници Централне банке БиХ и да једине имају легално право на расподелу добити банке. Подсећа да је Српска предлагала да се обавеза према „Вијадукту“ исплати из те добити, уз услов да се зна коме се плаћа дуг, на који рачун и ко стоји иза тога. Из истог извора, Шмит би да плати опрему за изборе, која је, према Вишковићевим речима, последњи приоритет за грађане и за БиХ. И то опрему коју су европске земље врло брзо избациле из употребе.

           - Поставља се логично питање: да ли неко жели да БиХ прода управо ту опрему, и како је могуће да се унапред зна да та опрема кошта 120 милиона марака. Желим да подсетим, да је опрема на прошлим локалним изборима кориштена у Републици Српској и то у два града Зворнику и Добоју и ништа се спектакуларно није десило и променило. Ово наводи на једну озбиљну сумњу да се путем ове опреме у наредном периоду жели контролисати изборни процес у БиХ, као и да се уз коришћење ове опреме утиче на резултате самих избора - навео је Вишковић.


 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари