Пре 25 година Војска Српске потукла удружене снаге Хрватске и муслиманске Армије БиХ

У КОЗАРСКОЈ ДУБИЦИ ОБЕЛЕЖЕНО 25 ГОДИНА ОД ОДБРАНЕ ЗАПАДНИХ ГРАНИЦА РС

* Српски члан Председништва БиХ Милорад ДОДИК: «То је сигурно била непотребна операција са становишта Хрватске тога времена, али је то био резултат договора који су имали Алија Изетбеговић и Фрањо Туђман да се сломи Република Српска»

* «Нису нас сломили! Остајемо овде и наш одговор је живот и Република Српска! Ми Срби смо овде научили лекције да управо све неправде које смо доживљавали претворимо у нашу жељу за што бољу и стабилнију Републику Српску. И овај дан је управо то» - нагласио је Додик

* Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко МИЛУНОВИЋ: У 50 година исти непријатељ је напао Србе који живе у овом крајевима. У Другом светском рату извршен је масован покољ становништва на овим просторима, а исту намеру су имали и агресори 1995. године када су прешли Уну са намером да Србе у потпуности истерају из Републике Српске… Данас обележавамо победу, која је у суштини сачувала не само ове крајеве, већ и Републику Српску

* Начелник општине Козарска Дубица Раденко РЕЉИЋ: Датум 18. септембар 1995. треба да буде уписан златним словима у нашу историју јер је тада одбрањена Република Српска… Након два дана борби заустављене су елитне хрватске јединице које су имале велике губитке. Да је Козарска Дубица пала, мапа Републике Српске не би изгледала као данас»

____________________________________________________________________

       СРПСКИ члан Председништва БиХ Милорад Додик данас је из Козарске Дубице, места централног обиљежавања 25 година од одбране западних граница Републике Српске, упутио поруку мира, који треба да обезбеди развој, али и сећања на све страдале у хрватској агресији на српске етничке просторе.

       «Агресија тадашње хрватске војске извршена је у жељи да се сломи живот и народ на овим просторима. То није први пут да се баш на овим просторима види најоштрији напад хрватских јединица према српском становништву. То је била сигурно непотребна операција са становишта Хрватске тога времена, али је то био резултат договора који су имали Алија Изетбеговић и Фрањо Туђман да се сломи Република Српска", изјавио је Додик новинарима.

       Након парастоса убијеним војницима и цивилима, Додик је рекао да агресор 1995. године није успео у својој намери.

       «Порука је и да нас нису сломили! Остајемо овде и наш одговор је живот и Република Српска!", поручио је Додик у Козарској Дубици.

       Он је рекао да Република Српска држи корак са другим просторима и да је, без обзира на озбиљну изложеност, санкције и бомбардовања НАТО-а, знатно обновила свој социјални, привредни и инфраструктурни живот.

       «Република Српска показује снагу виталности која је залог и дуг према онима који су страдали", истакао је Додик.

       Он је додао да је у агресији на три западнокрајишке општине Републике Српске убијено 56 цивила, што је више него војника (51).

       «То говори да циљеви нису били само војни, већ и цивилни. За те злочине над цивилима нико није одговарао. С друге стране, Срби су сатанизовани, за Србе је увек било предодређено да буду криви, да буду процесуирани, али то је нешто са чиме морамо да живимо. Ми Срби смо овде научили лекције да управо све те неправде које смо доживљавали претворимо у нашу жељу за што бољу и стабилнију Републику Српску. И овај дан је управо то", нагласио је Додик.

       Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић истакао је да је у 50 година исти непријатељ напао Србе који живе у тим крајевима.

       «У Другом светском рату извршен је масован покољ становништва на овим просторима, а исту намеру су имали и агресори 1995. године када су прешли Уну", рекао је Милуновић и додао да је намера агресора била да Србе у потпуности истерају из Републике Српске, са вековних огњишта.

       Он је нагласио да су у тој војној операцији ангажоване елитне јединице хрватске војске којима су се супротставиле српске јединице ослабљеног састава, уз значајну улогу питомаца и авијације.

       «Спречено је да се учини оно што су учинили у Другим светском рату, али уз наше велике жртве. Ми данас обележавамо победу, која је у суштини сачувала не само ове крајеве, већ и Републику Српску и присећамо се оних који су херојски бранили и одбранили наше границе", рекао је Милуновић.

       Начелник општине Козарска Дубица Раденко Рељић нагласио је да 18. септембар треба да буде уписан златним словима и бројевима јер је на тај датум 1995. године одбрањена Република Српска.

       У изјави новинарима, Рељић је подсетио на ток напада и одбране Козарске Дубице у којој су након два дана борбе заустављене елитне хрватске јединице.

       «Хрватске јединице су враћене и доживеле су велики војни губитак јер су српски народ, војска и полиција имали жељу да останемо на овим просторима. Људима који су дали животе дугујемо велику захвалност. Да је Козарска Дубица пала, мапа Републике Српске не би изгледала као данас", рекао је Рељић.

       Тадашњи командант одбране Козарске Дубице, Пантелија Ћургуз, изјавио је да је битка за одбрану западних граница Српске била једна од најсудбоноснијих битака које је извојевала Војска Републике Српске.

       «Најсудбоносније зато што није било друге могућности, није било другог покушаја. Ми смо то на време схватили и данас је прилика да, након 25 година, изразимо поштовање према свим командама јединица, војницима и борцима, те да се сетимо оних који су положили живот на бранику отаџбине", рекао је Ћургуз.

       Он је нагласио да су ефекти те битке резултирали опстанком Републике Српске.

       На подручју западнокрајишких општина - Козарске Дубице, Новог Града и Костајнице, 18. и 19. септембра 1995. године, у хрватској агресији убијено је 106 лица, од којих 55 цивила и 51 војник. Рањено је 39 цивила и 62 војника.

       Напад Хрватске војске на општину Нови Град почео је 18. септембра 1995. године у 9.25 часова. Хрватска војска била је у садејству са припадницима такозване Армије БиХ и ХВО-а.

       Припадници Војске Републике Српске успели су 19. септембра 1995. године да потисну хрватску војску преко Уне.

       Обележавање 25 година од одбране западних граница Републике Српске организовао је Одбор Владе Републике Српске за његовање ослободилачких ратова, а на локаном нивоу сећање на те догађаје обележиле су и општине Нови Град и Костајница и град Градишка.

«Стране судије у Уставном суду један

су од значајних дефеката БиХ»

* Предлог резолуције о реформи Уставног суда БиХ престанком мандата страним судијама, Европском парламенту је поднела француски посланик Жили Лешанте, а Додик наглашава да је то питање требало да буде решено пет година након Дејтона, али је остало 25 година због насиља које је вршила међународна заједница

_________________________________________________________________________

       СРПСКИ члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је данас да је један од значајних дефеката БиХ и чињеница да постоје стране судије у Уставном суду БиХ, истичући да му је драго што се чује све више гласова који се томе опиру.

       Коментаришући предлог резолуције о реформи Уставног суда БиХ престанком мандата страним судијама, који је у Европски парламент упутила француски посланик Жили Лешанте, Додик је рекао да је то питање требало да буде решено пет година након Дејтона, али је остало 25 година због насиља које је вршила међународна заједница.

       «Тога је свесна и ЕУ. Од 14 препорука за евентуални статус кандидата БиХ написали су да треба решити питање страних судија. Али, они то остављају за крај који може да буде можда никада или за 10 година. То је приоритетно питање што се тиче нас, а колико знам и Хрвата", рекао је Додик новинарима у Козарској Дубици.

       «Драго нам је што чујемо што више гласова који се томе опиру, па и овај у Европском парламенту. Захвалан сам парламентарцима који су то покренули. То су наши пријатељи и не треба да бежимо од тога јер сви се данас боримо на неки начин да имамо неке пријатеље", рекао је Додик.

       Он је додао да верује да европска свест мора да једном прихвати рационалност.

       «Немогуће је да само у БиХ у свету постоје три стране судије које заједно са два муслимана чине већину и прегласавају два конститутивна народа у настојању да их казне или приморају на немогуће уставне аранжмане и немогући живот на овим просторима", рекао је Додик.

       Он је нагласио да ће одлазак страних судија бити добробит за БиХ.

       «То, на жалост, не схватају Бошњаци, али једног дана ће морати то да разумеју", закључио је Додик.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари