Ковачевић: Шаровић се лажно представља као политички ватрогасац – Додик је 2017. укинуо курс ка НАТО

„СДС ЈЕ – УЗ ПДП – ЈЕДИНА СТРАНКА У СРПСКОЈ КОЈА ЈЕ УВЕК ГЛАСАЛА ЗА НАТО“

Радован Ковачевић

* „У Републици Српској је 2005. године, за време власти СДС и ПДП, у Народној скупштини усвојена Декларација о стратешком опредељењу Републике Српске у систему одбране БиХ у којој је јасно дефинисано да је стратешки циљ и БиХ и Републике Српске интеграција у НАТО... За четири године, колико су представници СДС-а и ПДП седили у Савету министара, никада нису смели да ставе на дневни ред АНП и гласају против њега

* „Истина је и да су посланици СНСД, тада као представници опозиције, подржали ту декларацију, а и да су представници Српске из СНСД у заједничким институцијама БиХ поштовали ту декларацију из 2005. године. Међутим, све је то, на срећу зауставио Милорад Додик који је МАП и АНП заувек послао у прошлост и усвојио документ којим је односе БиХ и НАТО у потпуности преформулисао и свео их искључиво на сарадњу и јасно дефинисао да се пут БиХ према НАТО више не прејудицира, те да би за евентуално чланство БиХ у НАТО морала бити потребна нека нова одлука Републике Српске и њених представника у заједничким институција БиХ

___________________________________________________

       ИЗЈАВЕ Мирка Шаровића и СДС о односу према НАТО - да нису трагичне - биле би смешне и звуче као да се пироман лажно представља како је у ствари ватрогасац, изјавио је Срни портпарол СНСД Радован Ковачевић.

       „Суштина је у томе да је СДС, уз ПДП, једина политичка странка у Републици Српској која је гласала за НАТО, а никада против НАТО-а. Морамо подсетити јавност у Републици Српској да је 2005. године, за време власти СДС-а и ПДП-а, у Народној скупштини усвојена Декларација о стратешком опредељењу Републике Српске у систему одбране БиХ у којој је јасно дефинисано да је стратешки циљ и БиХ и Републике Српске интеграција у НАТО", подсетио је Ковачевић.

       Он је навео да је касније у заједничким институцијама БиХ, тадашњи члан Председништва БиХ Борислав Паравац, који је долазио из СДС-а, званично на Председништву и у институцијама БиХ поставио НАТО интеграције као највиши спољнополитички приоритете БиХ.

       „То је истина и то су чињенице. Морам да будем до краја искрен и да кажем да су и посланици СНСД-а, тада као представници опозиције, подржали ту декларацију и да су касније представници Републике Српске који су долазили из СНСД-а у заједничким институцијама БиХ поштовали ту декларацију Народне скупштине из 2005. године", рекао је Ковачевић.

       Он је навео да је тако било све до 2017. године када је Народна скупштина Републике Српске усвојила Резолуцију о заштити уставног поретка Републике Српске и проглашењу војне неутралности, за коју су тада гласали посланици СНСД-а и свих владајућих странака из Републике Српске, за разлику од посланика СДС-а и ПДП-а који су тада напустили парламент Српске, јер како каже, "нису смели ни да гласају о томе из страха од својих страних ментора и тутора".

       У том смислу, истакао је Ковачевић, потпуно је лицемерно слушати Мирка Шаровића о томе да су он или СДС за војну неутралност, с обзиром на то да су увек гласали за НАТО интеграције, а да су "побегли из сале Народне скупштине када су имали прилику да гласају о војној неутралности".

       Ковачевић је оцијенио да је веома битно подсетити да за четири године, колико су представници СДС-а и ПДП-а седили у Савету министара, никада нису смели да ставе на дневни ред АНП и гласају против њега и тиме јасно покажу какав је њихов однос према том питању.

       Напротив, истакао је портпарол СНСД-а, оно што су они урадили јесте да је /тадашњи члан Председништва БиХ/ Младен Иванић у Стретегији спољне политике БиХ, послије усвајања Резолуције о проглашењу војне неутралности у Народној скупштини Републике Српске, рекао да су МАП и АНП део консензуса у БиХ и стратешки циљ БиХ.

       „Све то је на срећу зауставио Милорад Додик који је МАП и АНП заувек послао у прошлост и усвојио документ којим је односе БиХ и НАТО у потпуности преформулисао и свео их искључиво на сарадњу и јасно дефинисао да се пут БиХ према НАТО више не прејудицира, те да би за евентуално чланство БиХ у НАТО морала бити потребна нека нова одлука Републике Српске и њених представника у заједничким институција БиХ", нагласио је Ковачевић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари