Цвијановић: Време је да високи представник буде укинут или битно ограничен у овлашћењима
„МИНИМУМ ЈЕ ДА СЕ ИМЕНОВАЊЕ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ВРАТИ У СБ УН“
* „Тамо би био ред да се прво расправља о томе како се именују високи представници, а исто тако је Савет безбедности место где свака од чланица може дати свој став и да нешто блокира ако није сагласна са тим“
_____________________________________________________
ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Жељка Цвијановић рекла је да високи представник, који је превазиђена категорија, и ОХР умањују капацитет ЕУ да се у БиХ наметне као истински партнер са којим треба да се преговара и договара.
Цвијановићева је истакла да је и те како дошло време да у БиХ буде угашен ОХР, а да саговорник постане ЕУ.
Она сматра да је о високом представнику, који није потребан БиХ, добро расправљати на начин да ли је потребан или није, а не са аспекта нових именовања.
Цвијановићева је рекла да би на вечерашњој седници Савета безбедности УН требало расправљати о томе да се именовање високог представника врати у оквире и процедуре, те навела да је, осим првог именовања високог представника, све остало било погрешно - без онога што је прописао Дејтонски мировни споразум.
„Тамо би био ред да се прво расправља о томе како се именују високи представници, а исто тако је Савет безбедности место где свака од чланица може дати свој став и да нешто блокира ако није сагласна са тим", рекла је Цвијановићева новинарима на Јахорини.
Она је напоменула и да су управо због таквог механизма, где може да се блокира одређена ствар, све ове године заобилажена именовања на прописани начин.
Према њеним речима, то би могла да буде слободна сфера у којој слободни стрелци у оквиру одређеног Савета за спровођење мира (ПИК) дају своје мишљење и предлажу некога.
„Свесна сам да је високи представник дејтонска категорија, али и да је превазиђена категорија и да бисмо унутрашњим дијалогом требали да умртвимо ту позицију у потпуности, а ако већ постоји негде написана да знамо да је она заиста ограничена и сведена на минимум или доведена до брисања. Али, да нам је потребна - није нам потребна", нагласила је председник Српске.
Она је додала да је разочарана када чује представнике ЕУ да кажу да још није дошло време за гашење ОХР-а.
„Посебан проблем је да из БиХ нема никакве сагласности по питању ових, а и многих других питања и да овдје имамо слободне стрелце који излазе самостално и износе одређене тобоже ставове институција, а то су лична или партијска мишљења. Као што смо имали често прилику да видимо поступање министра иностраних послова Бисере Турковић и многих других који дају себи за право да пишу писма или износе ставове или шаљу извештаје, а да иза тога није стала институција која је по Уставу задужена да се бави спољном политиком, а то је Председништво БиХ", напоменула је Цвијановићева.