Цвијановић: „Дејтон“ годинама на мучилишту - дошло време за доношење новог Устава Српске

„У ВИЈЕЋУ НАРОДА СЕ ПОКРЕЋУ ИНИЦИЈАТИВЕ ЗА СВЕ И СВАШТА И ТО ПОСТАЈЕ ДЕГУТАНТНО“

* „Постојале су иницијативе, дефинисани су амандамни, али је Клуб Бошњака то зауставио. Постоји и сада иницијатива да се Устав прилагоди. Овде проблем треба посматрати на другачији начин, јер су постојале интервенције ОХР-а. Устав је мењан кроз наметнуте амандмане, засноване на једној одлуци Уставног суда БиХ

* „Логично је што су Руси заштитници историје... Ми очекујемо да Русија помогне и да се било какве друге историјске неправде не дешавају јер таквих неправди има

* „Ако један министар безбедности из једне доминантно бошњачке партије (Фахрудин Радончић) говори онакве ствари на рачун функционера из друге партије (Шефика Џаферовића) или оптужује СДА да малтене спонозорише одређене ствари, онда је логично да поставимо питање - каква је ово држава и с ким ми живимо? На странце се у тој причи уопште не ослањам. Странци намерно игноришу проблем миграната

_______________________________________________________________________

        ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Жељка Цвијановић истакла је да је дошло време да се отвори прича о доношењу новог Устава Српске.

        "Дошло је време да се отвори та прича из много практичнијих разлога. Постојала је иницијатива, дефинисани су амандамни, али је Клуб Бошњака то зауставио. Постоји и сада иницијатива да се Устав прилагоди. Овдје проблем треба посматрати на другачији начин, јер су постојале интервенције ОХР-а. Устав је мењан кроз наметнуте амандмане, засноване на једној одлуци Уставног суда БиХ", истакла је Цвијановићева.

        Она је навела да Вијеће народа у Републици Српској није никад уведено да буде други дом, него као институција која треба да штити витални интерес Бошњака и свих осталих.

        "Међутим, то је изгубило смисао, догађа се покретање иницијатива за све и свашта и то постаје дегутантно. То је намерно направљено као потенцијални проблем", изјавила је Цвијановићева за "Глас Српске".

        На питање зашто се у Српској далеко од политичког јединства, председник Републике је рекла да јој је жао кад се дође на терен крупних стратешких питања, да се то сведе на дневнополитичку причу.

        "Немам илузије да треба да постоји потпуни склад између супротстављених блокова, али оно на чему треба да порадимо сви јесте да, када је реч о великим питањима, нађемо заједнички језик. Неки људи у опозицији нису у стању због неких других обавеза да искораче на тај терен, а видим их и у СДС-у и у ПДП-у", истакла је Цвијановићева.

        Она је упитала зашто су морали да мењају пословник у парламенту БиХ који штити капацитет Републике Српске у парламенту.

        "Шта им то доноси, осим ако им неко није нешто обећао, као што је тада Шаровићу обећано да ће доћи на чело Савета министара? То је неприродно. Мислим да они имају ограничења због којих заиста немају слободу. Одговорнији су неком другом него грађанима", оценила је Цвијановићева.

        На питање да ли је реално да 25 година од потписивања Дејтонског споразума буде искориштено као повод за нове разговоре у уређењу БиХ, Цвијановићева је рекла да данас нема таквих иницијатива, али сигурна је да ће домаће кухиње креирати разне документе, резолуције, декларације тим поводом.

        "Задњих 20 година Дејтон је био на некој врсти мучилишта, мењан је, модификован, ОХР је доносио одлуке. Друга ствар, то је било неко достигнуће и сигурно се тако посматра, не само у америчкој администрацији, али с друге стране, у глобалним односима један догађај замењује други и такве ствари постају само историјска чињеница", навела је Цвијановићева.

        Говорећи о изјави руског шефа дипломатије Сергеја Лаврова да Русија неће дозволити ревизију историје на Балкану, Цвијановићева је нагласила да су Руси, логично, заштитници историје и наравно да разуме љутњу због неких других интерпретација, посебно кад се умањује улога те земље и свега онога што су урадили.

        "Ми очекујемо да Русија помогне да се било какве друге историјске неправде не дешавају јер таквих неправди има", рекла је Цвијановићева, нагласивши да Лавров одлично познаје прилике, те да је Република Српска захвална Русији која је привржена Дејтонском споразуму.

        Говорећи о мигрантској кризи, председник РС је истакла да многи у БиХ нису били или нису хтели да буду свесни размера мигрантске кризе, нагласивши да је проблем у Сарајеву, прецизније у СДА, али и да међународна заједница намерно игнорише ту ситуацију.

        "Ако један министар безбедности из једне доминантно бошњачке партије (Фахрудин Радончић) говори онакве ствари на рачун функционера из друге партије (Шефика Џаферовића) или оптужује СДА да малтене спонозорише одређене ствари, онда је логично да поставимо питање - каква је ово држава и с ким ми живимо? На странце се у тој причи уопште не ослањам. Странци намерно игноришу проблем миграната", истакла је Цвијановићева.

        Председник Републике је навела да је ЕУ затворила границе, а објашњавају да треба бити солидаран, упитавши што они нису солидарни.

        "Они имају право да затворе властите границе, али немају право да нам нуде неке аргументе који једноставно не стоје. А чињеница је да постоји огроман безбедносни проблем.То одавно није хуманитарна прича, у питању су људи у најбољим годинама, углавном мушкарци који долазе у БиХ", рекла је Цвијановићева.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари