Већи удар на Србе од референдума!

Српски национални савјет тужи Црну Гору због језика

  • Споразум који су постигли представници режима и тзв. опозиције у вези назива и употребе српског језика у образовном систему и усвајањем изборног законодавства без упоришта у уставу Црне Горе, већи је удар на српске националне интересе од последица референдума о државно–правном статусу када се Црна Гора издвојила из заједничке државе са Србијом
  • Опозиција је дала сагласност да се избрише српска књижевност из програма заједничког наставног предмета, а затим је елиминисана и настава на српском језику. Након тога је постала сувишна настава из националне историје, географије и историје уметности, али и других наставних програма који би се предавали на српском језику
  • Срби, дакле, остају без статуса у Црној Гори. Новим уставом изгубљена је конститутивност а власт и тзв. опозиција не дозвољавају Србима коришћење права прописаних за мањинске народе
  • Српски национални савјет тужиће државу Црну Гору и одговорне појединце због кршења појединачних и колективних права српског народа пред домаћим и међународним судовима
  • Српски национални савјет такође ће надлежном суду поднети иницијативу за оцену уставности Закона о избору одборника и посланика, на основу којег једино Срби губе могућност за коришћење афирмативне акције, чиме је очигледно прекршен Устав Црне Горе
  • Извесно је да ће и Српску православну цркву задесити судбина српског језика, највероватније опет уз сагласност политичких представника Срба у Црној Гори

       ПОДГОРИЦА, (ФоНет) - Тужићемо државуЦрну и одговорне појединце због кршења појединачних и колективних права српског народа пред домаћим и међународним судовима, речено је на конференцији за новинаре Српског националног савјета, поводом споразума Владе Црне Горе и парламентарне опозиције о називу језика.

       "Ми желимо да укажемо на штетност спортазума, који су постигле Влада и парламентарне опозиције, који је погубан по српски индетитет", рекао је председник Савјета др Момчило Вуксановић.

       Оценио је да ће овакав споразум изазвати несагледиву штету за очување српског индтитета у Црној Гори, а постизањем споразума тзв. опозиција је дала сагласност да се избрише спрска књижевност из програма заједничког предмета.

Игор Лукшић

       Према његовим речима, у пракси је непознато да један наставник, или професор, може предавати на једном часу четири предмета, па је непозната методика извођења овакве наставе.

       Не постоји иста лингвистичка основа, српски и црногорски су два различита језика са две различите азбуке, тако да ћемо ми тражити оно што је добила и албанска мањина у Црној Гори" рекао је Вуксановић.

       Факти у целини преносе саопштење Српског националног савјета:

       „Споразум који су постигли представници режима и тзв. опозиције у вези назива и употребе српског језика у образовном систему и усвајањем изборног законодавства без упоришта у уставу Црне Горе, већи је удар на српске националне интересе од последица референдума о државно–правном статусу када се Црна Гора издвојила из заједничке државе са Србијом.

       Српски национални савјет је упозоравао јавност прије него је званично постигнута сагласност власти и тзв. опозиције да се друштво у Црној Гори налази пред свршеним чином и да ће споразум изазвати несагледиву штету за очување српског идентитета у Црној Гори. Договор о називу предмета у оквиру којег ће се изучавати српски језик, о чему је једино било ријечи између власти и тзв. опозиције неупоредиво је мање важан од садржаја наставног програма за српски језик, амбијента у којем се настава изводи и саме методике извођења наставе.

Андрија Мандић и Игор Лукшић (фото: Вијести)

       Постигнутим споразумом тзв. опозиција је дала сагласност да се избрише српска књижевност из програма заједничког наставног предмета, а затим је елиминисана и настава на српском језику. Након тога је настава из националне историје, географије и историје умјетности, али и других наставних програма који би се предавали на српском језику, постала сувишна услед чега су српска дјеца закинута и за могућност изучавања школских програма везаних за свој идентитет.

       Таквим договором елиминисана је огромна групација наставника и професора који су наставу изводили на српском језику, што доводи у питање и сам опстанак Одсјека за српски језик и књижевност на Философском факултету у Никшићу.

       Ученици основних и средњих школа српског језичког идентитета остали су без уџбеника и програма за српски језик и друге наставне програме и предмете.

       Представници Владе и Скупштије Црне Горе одмах након потписивања споразума појаснили су да никакве равноправности неће бити јер ће се поштовати уставне норме о службеном и језицима у службеној употреби.

       Наставља се процес асимилације. Министарство просвјете, од када је српски језик укинут као службени у Црној Гори, политичком директивом поставља просвјетне кадрове и врши одабир директора основних и средњих школа који по идентичном принципу у својим школама запошљавају наставнике и професоре. Право на рад и равноправност у запошљавању замијенила је селекција на основу лојалности, а односи се чак и на запошљавање приправника.

       Срби су противуставним прљавим договором политичких фактора изгубили и право на афирмативну акцију, што им доноси огромну штету. Саопштавањем процената о равномјерној заступљености свих националних заједница у државним и органима локалне самоуправе, након укидања механизама заштите само Срби губе могућност равноправности, запошљавања у државним институцијама и органима локалне управе.

Срђан Милић

       Срби, дакле, остају без статуса у Црној Гори. Новим уставом изгубљена је конститутивност а власт и тзв. опозиција не дозвољавају Србима коришћење права прописаних за мањинске народе. И док званични устав штити друге народе, када су Срби у питању он се крши, а закони и споразуми се доносе као средство асимилације.

       Иако је данас значајно мање Срба и говорника српског језика него у вријеме формирања Српског националног савјета, што указује на очигледан примјер асимилације, власт и режимска опозиција траже начин да угасе кровну институцију српског народа како би у државном идеолошком пројекту могли несметано да крше уставна права српског народа.

       Тиме се враћа не тако давно вријеме спаљивања српске штампе, судским пресудама уништавања књига српских писаца у Подгорици. Данас се опет припрема политичка ломача.

       На ред су дошли, огромним трудом, успостављени српски медији (електронске новине, српски радио, магазин „Српске новине“, српска телевизија и издавачка дјелатност српског народа у Црној Гори).

       У свему наведеном на сраман начин, искључиво ради очувања својих привилегија, учествује тзв. српска опозиција, која својим понашањем показује да је заробљена у туђе интересе и личну корист. Што је најпоразније, извјесно је да ће и Српску православну цркву задесити судбина српског језика, највјероватније опет уз сагласност политичких представника Срба у Црној Гори.

       Имајући у виду очигледно кршење устава, које спроводе режим и тзв. опозиција, Српски национални савјет тужиће државу Црну Гору и одговорне појединце због кршења појединачних и колективних права српског народа пред домаћим и међународним судовима. Српски национални савјет такође ће надлежном суду поднијети иницијативу за оцјену уставности Закона о избору одборника и посланика, на основу којег једино Срби губе могућност за коришћење афирмативне акције, чиме је очигледно прекршен Устав Црне Горе.“

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари