Његошева капела прошла уставни Одбор скупштине Црне Горе

ЗАКОН ПРЕДЛОЖИЛА ОПОЗИЦИОНА НОВА СРПСКА ДЕМОКРАТИЈА

Његошева капела на Ловћену

  • Одбор за уставна питања и законодавство подржао је предлог закона о обнови капеле владике Петра Другог Петровића Његоша на Ловћену
  • Миодраг Вуковић појаснио је да је предлог Нове супротан Закону о династији Петровић по којем је 1918. династија Карађорђевић извршила анексију Црне Горе
  • Све иницијативе у вези с начином обележавања 200. годишњице рођења Петра II Петровића Његоша биће размотрене - саопштила је портпаролка Владе Анђела Челебић

           ГЛАСОВИМА опозиције и Социјалдемократске партије (СДП) Одбор за уставна питања и законодавство подржао је предлог закона о обнови капеле владике Петра Другог Петровића Његоша на Ловћену.

           Предлог закона, који је предложила Нова српска демократија (Нова), подржали су представници те партије, СДП-а, Социјалистичке народне партије и посланик Демократске партије социјалиста (ДПС) Луиђ Шкреља. Његове партијске колеге Миодраг Вуковић, Милорад Вулетић и Жељко Апрцовић били су против.

           Подсећајући да је обнова капеле у складу са Његошевим тестаментом, Емило Лабудовић (Нова) позвао се и на одлуку СО Цетиње из 1971. која је послужила као правни оквир за премештање капеле; „Држава Црна Гора се кроз ту одлуку обавезала да ће преместити капелу на место које је требало да касније утврди. За тај објекат постоји место на старој локацији и неће сметати постојећем маузолеју, већ ће бити његова допуна”.

           Док је Лабудовић предлагао да у Координационом одбору за обнову капеле буду представници власти и цркве, а да председава председник државе, Миодраг Вуковић појаснио је да је предлог Нове супротан Закону о династији Петровић по којем је 1918. династија Карађорђевић извршила анексију Црне Горе.

           „Не може бити враћања капеле из 1925. дар од Бога ако су све активности Карађорђевића, који су подигли капелу, проглашене анексијом”, рекао је Вуковић.

           На примедбу Милорада Вулетића (ДПС) да ће се у парламенту увек залагати да црква и њена имовина буду државне, председник Одбора Џавид Шабовић добацио је да му није јасно како богомоље могу припадати држави, а не народу. „Све иницијативе у вези с начином обележавања 200. годишњице рођења Петра II Петровића Његоша биће размотрене“

           „Није ми ово јасно, како црква може бити државна, вера је јача од државе, религије су старије од држава. Државе су настајале и нестајале, вере су остајале. Ја не бих дао ниједној држави џамију Шабовића”, рекао је Шабовић, на шта је Шкреља појаснио да је по Уставу црква одвојена од државе и да би људима требало дозволити да се моле тамо где они мисле да треба.

           Портпарол Владе Анђела Челебић казала је након скупштинске расправе да ће Координациони тим за организацију прославе 200 година од рођења Његоша размотрити идеју Нове:

           „Све иницијативе у вези с начином обележавања 200. годишњице рођења Петра II Петровића Његоша биће размотрене. У складу са закључцима са конститутивног састанка Координационог одбора, у току је прикупљање и разматрање предлога како би се направио Програм активности прославе”.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари