СРС: Увести национално здравствено - као у Енглeској, Шпанији и Италији
ПАЈА МОМЧИЛОВ ИЗЛОЖИО
РАДИКАЛСКИ ПРОГРАМ ПРЕПОРОДА ЗДРАВСТВА
Републички фонд за здравствено осигурање
- Према нашим законским прописима, у случају да грађанима не може да се пружи обавезан вид здравствене заштите, здравствене установе су дужне да о томе издају потврде о томе грађанима, да би они могли да се лече у установама где то сами обезбеде. Међутим, нашим грађанима се то право ускраћује, добрим делом захваљујући администрацији из луксузне зграде Републичког фонд за здравствено осигурање
РЕПУБЛИЧКИ фонд за здравствено осигурање симболише сву несувислу здравствену политику која је вођена од 2000.године.
Здравствена ситуација грађана Србије изузетно је тешка. Можемо да говоримо о билошкој катастрофи.
Сваке године имамо 33.000 новооболелих пацијената од рака, и тај број се сваке године повећава, док годишње 22.000 оболелих умре. Немамо довољно апарата за зрачење, као ни јефтиних основних цитостатика, којима би се у Србији лечили тешко оболели грађани. Данас грађани на зрачење морају да чекају по више месеци, јер немамо довољно апарата.
Према нашим законским прописима, у случају да грађанима не може да се пружи обавезан вид здравствене заштите, здравствене установе су дужне да о томе издају потврде о томе грађанима, да би они могли да се лече у установама где то сами обезбеде. Међутим, нашим грађанима се то право ускраћује, добрим делом захваљујући администрацији из ове зграде иза нас (Републички фонд за здравствено осигурање).
Ово велелепно и луксузно здање је грађено у тренутку када су се нагомилавали дугови исте ове институције. Због неуплаћивања здравствених средстава по основу осигурања, постоји дуг од 80 милијарди динара према Фонду. Сам Фонд и здравствене установе дугују 32 милијарде добављачима.
У време, када се гомилају овакви дугови, када нема довољно апарата за зрачење, нема цитостатика, а лекари опште праксе су сведени на обичне писаре којима не дозвољавају да преписују лекове, него морају да добију саветодавно мишљење од супер специјалиста да би смели један лек да препишу, имамо овакво велелепно здање!
Када би оно служило лечењу грађана Србије, онда бисмо сви били итекако задовољни. Питање је за људе који раде у овој згради: да ли је истина да су и поред оваквих дугова повећали плате и поделили прошле године 13. плату?
Два одсто свих трошкова здравства који се издвајају из дохотка наших грађана одлази на трошкове ове институције.
Српска радикална странка, када дође на власт, сигурно ће спровести детаљну ревизију финансирања у здравству и увести суштинске форме. Овде имамо Бизмарков систем здравствених осигурања, а ми сматрамо да је дошло време да се размишља о увођењу националног здравственог система, као што постоји у скандинавским земљама, Енглеској, Шпанији, Италији, Грчкој.
Шта то значи?
Сматрамо да се из пореза морају обезбедити средства за пакет здравствених услуга свим грађанима подједнако, који морају да се из тих средстава лече. Наравно, сматрамо да осигурање треба комбиновати, али на сасвим нов начин. А не да, као до сада, ова зграда и држава управљају и правима грађана и дистибуцијом средстава, него класичним принципима осигурања.
Сматрамо да треба увести и допунска осигурања.
Са овим реформама је неопходно што пре започети. Такође, треба поставити и питање да ли је тачно да док грађани Србије не могу да оду на лечење у иностранство, за 50 новинара се организује промоција у Швајцарској уговора са том земљом о лечењу у иностранству, уговора који се не поштује.