СНС: Србијом данас управља оно што називамо политичком мафијом

МАРКО ЂУРИЋ: ВЛАДА СРБИЈЕ ПАРАЛИСАЛА ПРИВРЕДУ

Maрко Ђурић

  • Данас  у Србији имамо 28.514 чиновника, док је у време  бивше СФРЈ, дакле, када се узме целокупна савезна администрација, администрација свих бивших југословенских република и обе социјалистичке аутономне покрајине, тај број био око 28.200
  • Политичку мафију у Србији чине сви они који су се у претходних 20 година, на најразорнијој приватизацији у источној Европи, и на најлошије вођеним токовима привредне активности обогатили, окористили, док су сви остали нормални грађани пропатили, а за то су награђени министарским фотељама
  • Српска напредна странка нуди, то је десетковање агенција. Ми не можемо да имамо 130 агенција ако једна Холандија има девет агенција, једна Немачка има шест агенција, једна Велика Британија има 10 агенција

        СРПСКА напредна странка жели победу на свим нивоима на наредним изборима, због тога што је то једини начин да у Србији дође до коренитих промена какве једине могу да зауставе вртоглаву спиралу пропадања у којој смо се као земља и као друштво нашли.

        Српска напредна странка указује нашој јавности на чињеницу да је  Влада Србије лошом пореском политиком, у бирократским процедурама паралисала привреду у Србији и директно гурнула у стечај 40.000 малих и средњих предузећа, што је директно узроковало отказе за најмање 270.000 људи само у овој области. Истовремено, треба указати и на податак да у Србији бележимо пад куповне моћи грађана 42. узастопни месец.

        Јасно је да Србија не може да настави овим путем и јасно је да ће режим покушати да на наредне изборе изађе са нечим, што се са пуним правом, као обмањивање грађана и чак понављање истих неиспуњених обећања које смо могли да чујемо пре претходних избора. Тако, не треба никога у Србији да изненади уколико се властодршци одлуче да понове иста неиспуњена обећања о томе како ће тобоже магичним штапићем путем `фијата` и сајма аутомобила у Женеви покренути читаву српску привреду, иако знамо да је држава у претходних деценију и више, бацила на непродуктиван начин стотине милиона евра у ову неуспелу предузетничку акцију.

        Српска напредна странка тражи подршку грађана за малу и ефикасну владу, тражи подршку грађана за праведнију пореску политику која неће подразумевати да су у Србији банке ослобођене пореза на трансакције, док се дечији производи и производи за бебе тарифирају најскупљим могућим пореским системом. Дакле, ми тражимо измене Закона о ПДВ-у које ће олакшати пословање, увешћемо измене које ће подразумевати да привредници порез плаћају након што продају робу, а не тек када је произведу.

        Истовремено, указујемо на то да у Србији делује најобимнија бирократија у читавој Југоисточној Европи, да је број запослених у државној управи данас, само у Србији већи него што је некада био када се споји читава бивша савезна администрација, са администрацијма свих шест југословенских република и две аутономне покрајине. То стање је неодрживо.

        Српска напредна странка, дакле, жели ефикаснију и рационалнију државну управу, али и смањење бирократских процедура које директно паралишу привреду и оштећују бизнис у Србији.

        Српска напредна странка сматра да је једини начин да у Србији дође до коренитих промена, да се ухватимо у коштац са корупцијом и организованим криминалом, који су задрли тако дубоко у државне структуре ове земље да са разлогом можемо рећи да Србијом данас управља оно што називамо политичком мафијом.

        Политичку мафију у Србији чине сви они који су се у претходних 20 година, на најразорнијој приватизацији у источној Европи, и на најлошије вођеним токовима привредне активности обогатили, окористили, док су сви остали нормални грађани пропатили, а за то су награђени министарским фотељама. Као што су министарским фотељама награђени за учешће у бројним, никада истраженим, аферама, које никада нису добиле судски епилог.

        Наравно, оно што такође желимо да нагласимо, јесте да ова Влада није довољно потенцирала улагања у пољопривреду. Србија данас има најмањи аграрни буџет у Европи и има мања издвајања за пољопривреду по хектару обрадиве површине, чак и од Албаније и то директно резултира тиме да је наш извоз у области пољопривреде мањи него у било којој другој европској земљи.

        Новинар: Који је разлог што конференцију држите пред Министарством економије, пошто сте причали о порезима, о пољопривреди, о државној корупцији, о државној управи? То нема везе са овим министарством. Значи, зашто сте овде држали конференцију?

        Ђурић: Не бих се сложио са вашом оценом. Дакле, економија у Србији јесте у стању распада. Министарство испред којег стојимо је једно од најодговорнијих за то што су у Србији мала и средња предузећа дестимулисана, што су доведена на ивицу банкротства, што сваког месеца имамо 10.000 нових неликвидних предузећа и то резултира бројним отказима.

        Истовремено, иза ових врата седе владини званичници који се истичу лицемерјем и хипокризијом заговарајући тобоже укидање партократије у Србији, иако знамо да и ово министарство и сва друга министарства у Србији јесу бастиони партократије и да су управо људи који седе иза ових врата увели партократију на велика врата у Србију. Дакле, данас  у Србији имамо 28.514 чиновника, док је у време  бивше СФРЈ, дакле, када се узме целокупна савезна администрација, администрација свих бивших југословенских република и обе социјалистичке аутономне покрајине, тај број био око 28.200. Да ли можете да замислите шта су ови људи урадили?

        Оно што Српска напредна странка нуди, то је десетковање агенција. Ми не можемо да имамо 130 агенција ако једна Холандија има девет агенција, једна Немачка има шест агенција, једна Велика Британија има 10 агенција.

        Новинар: Мене занима да ли се јављао специјални тужилац за организовани криминал, да ли је контактирао господина Вучића или неког из СНС?

        Ђурић: Специјални тужилац није издао још увек никакво адекватно саопштење поводом наших навода и ми очекујемо да се он сутра или прекосутра огласи, након чега ће се и господин Вучић огласити о овим наводима.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари