САМАРЏИЋ: Локални избори су наставак борбе косметских Срба за опстанак у Србији
ДСС: Поништавање резултата локалних избора у Звечану и Зубином Потоку било би незаконито
* Нове власти у тим општинама – изјавио је потпредседник ДСС Слободан Самарџић - бориће се против именовања привремених општинских већа, које је најавио државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић
* Не могу сада да кажем на који начин ће се борити за очување законитости, али биће ту посла и за Уставни суд Србије, рекао је Самарџић и упозорио да су општине најважније институције за опстанак Срба на Косову
ПОТПРЕДСЕДНИК Демократске странке Србије Слободан Самарџић изјавио је да би поништавање резултата локалних избора на северу Косова било незаконито и увод у гашење српских институција по ултиматуму званичника Европске уније.
Самарџић је на конференцији за новинаре у Београду казао да ће у општинама Звечан и Зубин Поток, где су одржани локални избори, бити формирана нова власт на основу резултата избора и да ће се она борити за очување законитости. Он је прецизирао да ће се нове власти у тим општинама борити против именовања привремених општинских већа, које је најавио државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић.
„Не могу сада да кажем на који начин ће се борити за очување законитости, али биће ту посла и за Уставни суд Србије“, рекао је Самарџић и навео да су општине најважније институције за опстанак Срба на Косову.
Према његовим речима, нема законског основа за поништавање резултата избора у Звечану и Зубином Потоку јер су тамо локалне самоуправе, као и у другим општинама у Србији, спровеле општинске изборе које је расписала председница Скупштине Србије.
Самарџић је казао да се показало да ни безбедносни разлози, на које се позивала Влада Србије, нису били оправдање за неодржавање избора, јер су они у Зубином Потоку и Звечану протекли без инцидената и у потпуно регуларним условима.
Потпредседник ДСС је казао да су избори на Косову и Метохији били посебно важни за тамошње Србе јер је то наставак њихове борбе за опстанак у држави Србији, али да су се власти у Београду потрудиле да се о њима, као и о осталим дешавањима у Покрајини, што мање зна у јавности.
Према његовим речима, изборе на Косову је заправо организовао ОЕБС, а не Влада Србије, а поједини захтеви те међународне организације довеле су гласање на ивицу регуларности.
На бирачким местима било је забрањено истицање симбола Србије, одређено је само 90 бирачких места, гласови су бројани ван Косова и Метохије, ОЕБС је одредио број и чланове бирачких одбора и све то је изборе довело на ивицу регуларности, рекао је потпредседник ДСС.
Самарџић је казао да зато и не треба да чуди слабији одзив косовских Срба на изборе (око 30 одсто), јер су поједини гласачи морали да прелазе и десетине километара, кроз албанска насеља, како би дошли до гласачких места. Према његовим речима, ДСС је релативно задовољан учинком на изборима после којих ће имати 21 посланика и наставиће да промовише свој програм економског развоја Србије и политичке неутралности.
Потпредседник ДСС је казао да би тај резултат био и бољи да јавност „није стално затрпавана фингираним испитивањима јавног мњења“ која су била намештена у 90 одсто случајева и његову странку стављала на ивицу цензуса.
„Бирач ако преферира једну странку, а сматра да не може да пређе цензус, бираће странку до те да му глас не би пропао. Тако да је та прича о ивици цензуса била смишљена да глас за ДСС оде негде другде“, рекао је Самарџић.