Могућа коалиција са СНС, аплаузи обојици Николића
У Београду формирана странка – Покрет за привредни препород Србије
* Лидер новоформиране странке, индустријалац Миодраг Николић – Феман: Покрет окупља успешне привреднике који су се определили да узму ствар у своје руке и да учествовањем на предстојећим изборима помогне уклањању оних који су довели земљу на руб пропасти
* Томислав Николић, у поздравној речи: «Смело напред. И ми смо кретали од ледине. Ви знате како увећати производну моћ Србије, а нисте тајкуни. Ви желите препород Србије, а и влада СНС ће кренути од њеног и свеукупног опоравка
* Судећи по великом аплаузу којим је Томислав Николић дочекан и оном којим је био испраћен, могло се закључити да ће нова политичка странка постати коалициони партнер Српске напредне странке која би могла да освоји власт на новим изборима
* Стеван Вребалов, представник Балканског фонда. Српској привреди Фонд нуди 25 милијарди евра а услов за њихово коришћење уопште није наша припадност Европској унији
* Генерал Југослав Коџопељић: Ми смо данас апсолутно војно зависни од потенцијалних непријатеља. Неприхватљиво је објашњење да нам наоружање није потребно, јер по тој логици можемо и да распустимо војску, а свака озбиљна земља то никада не би учинила
СРПСКИ привредници – незадовољни стањем у земљи и њеним изгледима под актуелном влашћу и са досадашњим курсом – формирали су сопствену политичку странку.
Њено пуно име – добијено на `крштењу` на оснивачкој скупштини одржаној у великој дворани СО Нови Београд – све говори: ПОКРЕТ ЗА ПРИВРЕДНИ ПРЕПОРОД СРБИЈЕ. А за њеног лидера је изабран истакнути привредник Миодраг Николић - Феман.
Сама скупштина је почела на симболично - у пет до 12. Утемељивачи нове странке су и тиме хтели да покажу да је `последњи тренутак да се заустави привредно уништавање Србије што континуирано чини неодговорна власт`.
Није, наравно, случајно ни што је Покрет основан на Савиндан. Тиме је од првог српског Архиепископа и просветитеља, како је било речено, молитвено затражено да српском народу, у овим тешким тренуцима, отвори очи народу на предстојећим изборима. Како би коначно могао да направи разлику између оних који дају лажна обећања и оних који могу да проблеме решавају за опште добро.
После сечења славског колача и благослова свештеника Српске православе цркве, делегати скупштине из свих крајева Србије акламацијом су за свог првог председника изабрали индустријалца Миодрага Николића – Фемана, који је био један од оснивача Демократске странке и дугогодишњи функционер те партије коју је пре неколико година напустио разочаран њеним резултатима и онима који су ангажовање у политици свели на личну корист. У Покрету су још неки бивши истакнути чланови ДС који су је напустили незадовољни њеним деловањем.
Обраћајући се учесницима оснивачке скупштине, Миодраг Николић - Феман је нагласио да Покрет окупља успешне привреднике који су се определили да узму ствар у своје руке и да учествовањем на предстојећим изборима помогне уклањању оних који су довели земљу на руб пропасти.
«На изборе ћемо изаћи под слоганом: ЗАПОСЛИМО СРБИЈУ - МИ ЗНАМО КАКО! Услов свих услова за излазак земље из кризе, упозорио је Феман, јесте опоравак привреде. Зато чланови Покрета политичарима желе да помогну да у ресорима нове Владе буду људи који познају привреду, а не да као министри уче шта је привреда и да им грађани Србије буду кунићи за експериментисање.»
Покрет, према његовим речима, има конкретне пројекте за запошљавање људи, а Србија огроман потенцијал у људима и ресурсима који су апсолутно запостављени.
«Оријентација треба да буду обнова домаће индустрије и развој пољопривреде, односно покретање производње јер се једино ту ствара нова вредност. Тежиште – указао је Николић-Феман, мора да буде и на извозу како бисмо дошли до девиза без којих нема живота. Привреда мора бити извозно оријентисана и окренута према тржиштима на којима можемо да будемо конкурентни. Нарочито према сада запостављеном тржишту Русије, које је апсолутно отворено за нашу привреду. У Русију можемо неограничено и без царине да пласирамо нашу робу, а власт је довела до тога да наше место на том тржишту заузимају наши суседи Хрвати и Словенци.»
Страначко организовање и политички наступ српских привредника поздравио је председник Српске напредне странке Томислав Николић. Изразивши наду да ће две странке сарађивати, лидер СНС је, поред осталог, рекао: «Смело напред. И ми смо кретали од ледине. Ви знате како увећати производну моћ Србије, а нисте тајкуни. Ви желите препород Србије, а и влада СНС ће кренути од њеног и свеукупног опоравка. Српска напредна странка има озбиљан програм за обнову земље и схвата значај опоравка привреде. Наши програми и наши циљеви нису конкурентни и сигуран сам да можемо сарађивати.»
Судећи по великом аплаузу којим је Томислав Николић дочекан и оном којим је био испраћен, могло се закључити да ће нова политичка странка постати коалициони партнер Српске напредне странке која би могла да освоји власт на новим изборима.
Скупштину је потом поздравио Захарије Трнвчевић, лидер Богате Србије, такође доскорашњи члан Демократске партије, који је дубоко разочаран како се садашња власт односи према српском сељаку и селу. Нагласио је да се неспособна власт може сменити само повезивањем оних који ђеле добро Србији и позвао напредне снаге на удруживање.
На скупу је говорило и више делегата са разних страна Србије. Проф. др Стеван Вребалов је указао да је неукост оних који воде земљу кулминирала и да није ташно да је недостатак капитала проблем који мучи нашу привреду. Средства постоје, али Србија у оваквим условима није амбијент за улагања. Он је - и као један од аутора економског програма странке - између осталог указао да Балкански фонд, чији је он представник, нуди српској привреди средства од 25 милијарди евра ауслов за њихово коришћење уопште није наша припадност Европској унији.
Генерал Југослав Коџопељић, некадашњи начелник Техничке управе Генералштаба, говорио је о уништавању српске војске која више није способна да брани наше границе, а посебно је говорио о неискоришћеним могућностима наменске војне индустрије, која је не тако давно била способна да произведе 70 одсто нашег наоружања и да у исто време оствари велики извоз. Ми смо данас апсолутно војно зависни од потенцијалних непријатеља. Неприхватљиво је објашњење да нам наоружање није потребно, јер по тој логици можемо и да распустимо војску, а свака озбиљна земља то никада не би учинила - рекао је генерал Коџопељић.