КОШТУНИЦА: Србија не сме бити саучесник у прављењу „државе Косово“
ЛИДЕР ДСС У ВРАЊУ УПОЗОРИО ДА БИ СРБИЈА У ЕУ МОРАЛА
ДА РАСКИНЕ СПОРАЗУМ О СЛОБОДНОЈ ТРГОВИНИ СА РУСИЈОМ
- Смисао неутралности Србије у односу на ЕУ не представља конфронтацију, ни изолацију, већ је једина права основа за економски опоравак земље и сарадњу са свим земљама, укључујући и Европску унију. Србија не сме - нагласио је Војислав Коштуница - да се одрекне Косова и Метохије и то је најважнији разлог за политичку неутралност
- ЕУ у овом тренутку не зна ни шта ће сама са собом, у њој има чланица првог, другог и трећег реда, ако Србија дође до тога да постане чланица, можете мислити у ком реду би била, указао је Коштуница
ПРЕДСЕДНИК Демократске странке Србије Војислав Коштуница изјавио је у Врању да је интерес Србије да кроз различите уговоре развија сарадњу са Европском унијом, али да буде политички неутрална у односу на Унију и друге савезе.
Коштуница је на изборном скуп ДСС-а под називом „За Србију знаш зашто“, на коме је представљен програм странке „Зашто Србија, а не Европска унија“ оценио да је кандидатура Србије за чланство у ЕУ добијена „по високој цени“ и да је „политички безначајна“.
„ЕУ у овом тренутку не зна ни шта ће сама са собом, у њој има чланица првог, другог и трећег реда, ако Србија дође до тога да постане чланица, можете мислити у ком реду би била“, казао је Коштуница.
Према његовим речима, смисао неутралности Србије у односу на ЕУ не представља конфронтацију, ни изолацију, „већ је једина права основа за економски опоравак земље и сарадњу са свим земљама, укључујући и Европску унију“.
„Србија не сме да се одрекне Косова и Метохије и то је најважнији разлог за политичку неутралност. За то ћемо се борити користећи најделотворније средство - право, како домаће тако и међународно, Устав Србије, и Резолуцију 1244 која прецизира да је Косово саставни део Србије“, рекао је Коштуница.
Он је навео да „Србија не може да спречи одлуке великих сила али да, како је оценио, „ни на који начин не сме бити саучесник у прављењу независне државе Косово“.
Бивши председник СРЈ и премијер Србије додао је и да питање статуса Косова треба замрзнути и сачекати повољније услове.
Он је навео да осим политичког постоји и економски разлог зашто је ДСС против чланства Србије у ЕУ, наводећи да је, од 2008. године када је потписан, Споразум о стабилизацији и придруживању Србији донео 500 милиона евра губитка.
„На европском путу Србија је дужна да изврши либерализацију спољне трговине, да нашу пољопривреду изложи удару добро субвенционисаних пољопривреда западних земаља. Мораће да се раскине и Споразум о слободној трговини са Русијом који нам нуди велике погодности“, казао је Коштуница.
Он је навео и да је „идеја политичке неутралности везана и за идеју војне неутралности, јер су све државе које су постале чланице ЕУ претходно морале да постану чланице НАТО-а“.
Поред председника ДСС окупљенима у сали хотела „Врање“ обратили су се и Дејан Станојевић, Слободан Лаловић и Желидараг Никчевић.