ЈАКШИЋ: Томо, не криј се иза Борка, зашто си драстично променио смер политике?
ДВОЈИЦА ПОСЛАНИКА ЈАВНО ЗАТРАЖИЛА ОД ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ И ВЛАДЕ ДА САЧЕКАЈУ ОДЛУКУ УСС О УСТАВНОСТИ „БОРКОВИХ СПОРАЗУМА“
- Председник Србије се представља - нагласио је Марко Јакшић - као српски домаћин. То подржавам, и ако је домаћин - не би смео да продаје земљу већ би требало да шири посед. Последњих година видимо да се српски владари, ту пре свега мислим на Николића и Тадића, боре да им држава буде краћа, тања и ужа, а не већа, шира и дужа
- Примена споразума о интегрисаном управљању опаснија је од осталих договора у Бриселу. Ова влада је капитулирала и донела одлуку да примени све договоре - упозорио је Борислав Пелевић и позвао Николића да одговорност за одлуку о КиМ не пребацује на САНУ - на академике, научнике и народ, већ да решава проблеме на највишем државном нивоу
- Јакшић је најавио да ће се скупштина четири општине са севера Косова, уколико их у наредном периоду не прими председник Србије или их он не посети, одлучити о врсти пасивног отпора постављању границе
НАРОДНИ посланици Марко Јакшић (ДСС) и Борислав Пелевић (самостални) апеловали су на председника Србије Томислава Николића да спречи постављање границе између Косова и Србије. При том су га упозирили: да примена споразума о интегрисаном управљању границама значи признање независности Косова.
Истовремено су од извршне власти затражили да сачека одлуку Уставног суда Србије о уставности споразума о интегрисаном управљању прелазима пре његове примене на терену. И поручили влади Дачић-Вучић да преиспита споразуме постигнуте у Бриселу и да примени само оне који су несумљиво погодни за Србију.
„Примена споразума о интегрисаном управљању опаснија је од осталих договора у Бриселу. Ова влада је капитулирала и донела одлуку да примени све договоре“ - рекао је Пелевић и додао да је мишљење САНУ о решавању косовског проблема значајно и важно, али да то није институција која треба да доноси политичке одлуке.
Према његовим речима, не треба одговорност пребацивати на академике, научнике и народ, већ решавати проблеме на највишем државном нивоу.
Јакшић је оценио да је председник Србије драстично променио курс у односу на предизборну реторику и поставио му ова три питања:
1. Да ли су то обавезе које је председник Србије преузео кад је формирао СНС?
2. Да ли је то претња ЕУ санкцијама држави Србији ако не постави границу?
3. Да ли је то претња многим члановима владајуће партије који тврде да ће Еулексу направити „Олују“ на северу Косова?
Посланик ДСС је додао да су представници четири општине са севера Косова више пута у протекла три месеца тражили пријем код председник Николића, али да их он није примио.
Тражимо да се председник Србије обрати српском народу и објасни зашто је драстично променио смер политике и да се не крије иза Боркових договора.
Кад је реч о Олуји на северу Косова до ње не може доћи јер тада никада не би дошло до формирања границе између Косова и Метохије и Србије јер би избегли Срби били препрека прављењу границе.
Желимо да се председник Србије огласи народу српском и да каже зашто не може и не жели да спречи постављање границе. Садашња власт се крије иза Боркових договора», рекао је Јакшић и поновио да не види резлог зашто актуелна власт не сачека одговор Уставног суда Србије о споразуму о интегрисаном управљању прелазима.
- Председник Србије се представља - нагласио је Јакшић - као српски домаћин. То подржавам, и ако је домаћин - не би смео да продаје земљу већ би требало да шири посед. Последњих година видимо да се српски владари, ту пре свега мислим на Николића и Тадића, боре да им држава буде караћа, тања и ужа, а не већа, шира и дужа.
Јакшић је, иначе, најавио да ће се скупштина четири општине са севера Косова, уколико их у наредном периоду не прими председник Србије или их он не посети, одлучити о врсти пасивног отпора постављању границе.