ДСС: Вучићева посета показала да на КиМ нема Србина који је за бриселски споразум
ДАЧИЋЕВИМ ПАРАФОМ ВЛАСТ ОТВОРИЛА ДУГОТРАЈНУ И ВЕОМА ДУБОКУ ПОЛИТИЧКУ, УСТАВНУ И МОРАЛНУ КРИЗУ У СРБИЈИ
- Портпарол ДСС Петар Петковић поновио став ДСС да председник Србије Томислав Николић треба да повуче изјаву којом је затражио од Уставног суда да застане са оценом уставности споразума и „врати се у уставне оквире кад је реч о ингеренцијама председника који не сме да се меша у рад судова“
- На питање - да ли је природно да се позива на упокојење владе и скупштине - Петковић је рекао да владика (Амфилохије) има право да изрази свој став, а држава кад потпише овакав споразум доводи у питање саму себе и институције, и самим тим симболично те институције готово да не постоје јер се урушава сама држава
ПОРТПАРОЛ Демократске странке Србије Петар Петковић оценио је да је посета првог потпредседника владе Александра Вучића тој покрајини показала да нема ниједног Србина на Косову који је за бриселски споразум и да су „узалудни притисци“ да Срби на КиМ пристану на тај документ.
„Јучерашња посета Александра Вучића не мења јединствен став Срба са Косова и Метохије који желе да живе по српским законима, у оквиру правног система Србије и у оквиру институција државе Србије“, рекао је Петковић на конференцији за новинаре.
Петковић сматра и да је потписивањем бриселског споразума власт отворила дуготрајну и веома дубоку политичку, уставну и моралну кризу у Србији.
Како је додао, ДСС позива Уставни суд Србије да „одбаци све притиске власти“ и да у најкраћем року донесе одлуку када је реч о оцени уставности бриселског споразума.
Петковић је поновио став странке да је бриселски споразум противуставан, истакавши да је немогуће да у Уставу Србије стоје одређења која стоје у споразуму, а која се односе на Министарство унутрашњих послова Косова и на правни оквир Косова.
„Јасно је да је реч о атрибутима који се искључиво односе на независну државу. Све док споразум не буде повучен он ће стварати дубоку кризу у Србији јер је разбија, као и српске институције на Косову и Метохији“, тврди Петковић.
Петковић је такође поновио став ДСС да председник Србије Томислав Николић треба да повуче изјаву којом је затражио од Уставног суда да застане са оценом уставности споразума и „врати се у уставне оквире кад је реч о ингеренцијама председника који не сме да се меша у рад судова“.
Портпарол Демократске странке Србије Петар Петковић, одговарајући на питање новинара, истако је да су митрополит црногорско-приморски Амфилохије и пензионисани владика Атанасије Јевтић на протесту „Остајемо у Србији“ говорили оно што је „најприродније да владике говоре“ и да је „апсолутно невероватно“ да их се власт уплашила.
С једне стране је власт, већина у парламенту, све полуге медија у рукама власти које су за споразум. С друге стране су двојица владика који на митингу Срба са Косова и Метохије говоре оно што је најприродније да владике говоре, говоре оно што представља само биће црвке, а то је да је седиште цркве на Косову и Метохијии“, рекао је Петковић на конференцији за новинаре.
На питање - да ли је природно да се позива на упокојење владе и скупштине - Петковић је рекао да он као посланик то није тако доживео и да владика има право да изрази свој став.
„Он овде говори пре свега о институцијама и кад је реч о влади и о парламенту јер држава кад потпише овакав споразум доводи у питање саму себе и институције, и самим тим симболично те институције готово да не постоје јер се урушава сама држава“, навео је Петковић.
Он тврди и да су у медијима „фалсификовани говори“ митрополита Амфилохија и владике Атанасија.
Према његовим речима, речи владика су у медијима стављене у оквир који је потпуно супротан ономе што су говорили како би се црква представила као ретроградна, иако је она „онаква каква је одувек била - бранила је свој народ, своје вековно устројство и Косово на коме је седиште СПЦ“.