ДС формирала деветочлани правни тим за одбрану од кривичног и медијског прогона
„ТАДИЋЕВЦИ“ ПОВУКЛИ ЈЕДАН ОД СВОЈИХ ОМИЉЕНИХ ПОТЕЗА ИЗ ДЕВЕДЕСЕТИХ
- У условима који данас постоје немогуће је - рекла је у име странке Јелена Триван - бити опозиција, јер је борба против корупције постала плашт за борбу против неистомишљеника
- У последњих месец и по дана обављено је 109 текстова у којима се криминализује ДС, у 30 текстова је прекршена претпоставка невиности, у 11 су најављена хапшења, а на 26 насловних страна тема је било криминално деловање ДС
- Дулић је на 39 насловних страна оптужен за 11 различитих кривичних дела, а терети се за један случај злоупотребе службеног положаја, указала је Триван
ДЕМОКРАТСКА странка формирала је правни тим који ће се бавити заштитом њихових чланова широм Србије од политичког прогона и медијског шиканирања, укључујући ту и високе функционере странке, међу којима и Оливера Дулића.
Правни тим ДС чине посланици Јанко Веселиновић, Маја Виденовић, Срђан Миковић, Ненад Констатиновић, генерална секретарка странке Тамара Трипић, затим Теодора Влаховић, адвокати Александар Тодоровић, Данијел Томашевић и Ирена Љубомировић.
Посланица ДС Јелена Триван поручила је на конференцији за медије на којој је представљен тај тим да у држави траје озбиљна партијска чистка и хајка на неистомишљенике која се са републичког нивоа пренела на локални, где се, како је рекла, дешавају драматичне ситуације.
Према њеним речима, у условима који данас постоје немогуће је бити опозиција, јер је борба против корупције постала плашт за борбу против неистомишљеника.
„Демократска странка даје апсолутну подршку борби против корупције, али нажалост фактографски подаци указују да у тој борби има елемената политичке хајке“, рекла је Триван.
Као пример она је навела да, упркос томе што кривични законик забрањује коментарисање судских процеса и оглашавање некога кривим пре него што му је пресуђено, само у последњих месец дана у медијима је објављено 30 текстова у којима је неко од функционера ДС оглашен кривим, док је, како је истакла, у седам текстова одређена и тачна казна.
Према њеним речима, није реално да то медији раде независно од владе која не само да не демантује те информације, већ се укључује у коментарисање. „Наводим пример објављене информације да је Мирко Цветковић побегао из земље, а он као бивши премијер има двадесетчетворочасовну пратњу полиције. Најмање што је полиција могла да уради је да демантује те наводе, а упркос томе остала је медијска прича о бившем премијеру који се скрива од органа гоњења“, рекла је Триван.
Она је казала да таква медијска кампања која има за циљ криминализацију читаве ДС ставља мрљу на борбу против корупције.
Према њеним речима, у последњих месец и по дана обављено је 109 текстова у којима се криминализује ДС у 30 текстова је прекршена претпоставка невиности, у 11 су најављена хапшења, а на 26 насловних страна тема је било криминално деловање ДС.
„У таквим околностима тешко можемо да говоримо о слободном раду опозиције и критици власти, јер постоји озбиљан страх и сумња да ће се људи наћи на удару оваквих медијских натписа и измишљених кривичних процеса“, рекла је Триван.
Говорећи о случају Дулића, она је навела да се Дулић пријавио тужилаштву и да ће надлежни органи одлучити да ли ће или неће водити процес, али да је у том случају прекршен низ закона укључујући закон о информисању, кривични законик и Устав Србије.
„Дулић је на 39 насловних страна оптужен за 11 различитих кривичних дела, а терети се за један случај злоупотребе службеног положаја“, навела је Триван.
Она је истакла и да је главни циљ правног тима да заштити, пре свега, чланове на локалу који су изложени прогону али да апсолутно неће стајати у одбрану оних који су прекршили Закон већ само оних чија су људска права угрожена.
Правни и медијски тим ДС најавио је данас и да ће поднети предлог за оцену уставности члана 38 Закона о министарствима којим су омогућена разрешења појединих функционера и члан 1, 2 и 3 Закона о допуна Закона о влади чиме је уведена надлежност владе према свим имаоцима јавних овлашћења међу којима и према судовима, тужилаштвима, независним регулаторним телима....
Демократска странка је правни тим који се бавио заштитом чланства од политичког прогона последњи пут имала током деведесетих година, речено је на конференцији.