ШЋОГОЉЕВ: Москва тражи да се управљање интернетом повери међународној заједници
ПУТИНОВ ПОМОЋНИК НАЈАВИО ДА ЋЕ РУСИЈА СТВАРАТИ
СВОЈУ „КЉУЧНУ ИНФРАСТРУКТУРУ ИНТЕРНЕТА“
Игор Шћогољев
- САД и њихови најближи савезници покушавају да задрже постојећи модел управљања интернетом, проглашавајући себе гарантом развоја демократије, слободе речи и борбе против цензуре у светској мрежи. Русија предлаже такву еволуцију односа у интернету која ће омогућити да државе на интернету себи врате суверенитет - саопштио је Игор Шћогољев
- Он је посебно указао да су провере показале да би функционисање итернета на територији Русије - у случају усмерених непријатељских дејстава - било „недовољно поуздано“. У тој мери да би Runet (руски део интернета) могао да у целини буде блокиран извана
МОСКВА ће наставити да тражи да се управљање интернетом повери међународној заједници - саопштио је Игор Шћогољев, помоћник Владимира Путина.
Он је нагласио да у тој области морају бити установљена јасна правила игре и утврђена конвенција која би регулисала односе. При том је подсетио да се управљање простором интернет-адреса налази у рукама корпорације ICANN која је под јурисдикцијом САД.
Шћогољев је нагласио да је свет већ увелико у потрази за „новим моделом управљања светском паучином“ и да Русија, заједно са Кином, Бразилом, Индијом и неким другим земљама, „доследно инсистира на предаји међународној заједници функција управљања интернетом“.
Путинов помоћник је указао: „САД и њихови најближи савезници покушавају да задрже постојећи модел управљања интернетом, проглашавајући себе гарантом развоја демократије, слободе речи и борбе против цензуре у светској мрежи. Русија предлаже такву еволуцију односа у интернету која ће омогућити да државе на интернету себи врате суверенитет, а својим грађанима - јурисдикцију својих земаља“.
Шћогољев је подвукао да Москва полази од тога да интернет-ресурси морају бити правично подељени међу државама, а да управљање њима морати засновно на „међудржавном поверењу“ и принципу немешања у унутрашње ствари држава и њихове равноправности у управљању интернетом.
Према његовим речима, не само у Русији, и у ЕУ се говори о потреби међународног регулисања активности глобалних компанија:
„Нико није задовољан тиме што америчке компаније 80 одсто пореза плаћају у такозваним пореским лукама“.
Шћогољев је посебно указао да су провере показале да би функционисање итернета на територији Русије - у случају усмерених непријатељских дејстава - било „недовољно поуздано“.
„Сви кључни елементи интернета налазе се изван територије Русије и зато доступ сваком сајту може бити блокиран у свакој фази. Базни сервери могу неправилно превести адресу сајта или не одговарати на захтеве, чак усмерити захтев према другом сајту или фактички искључити неки сегмент мреже са интернета“ - упозорио је Путинов помоћник.
Ово значи - подвукао је - да Runet (руски део интернета) може бити у целини блокиран извана.
Шћогољев такву опасност сматра сасвим реалном јер „западни партнери“ Русије постају све мање предвидљиви.
„Они западни политичари који траже да наше банке буду искључене из система SWIFT сутра могу - указао је - тражити и да Русија буде искључена са интернета. Зато је заштита информативног простора Русије један од приоритета наше националне безбедности“.
Шћогољев је најавио да ће Русија стварати своју „кључну инфраструктуру интернета“.