Савет безбедности РФ: Ракетни удар по Сирији је акт агресије са неизбежним негативним последицама

МИНИСТАРСТВО ОДБРАНЕ РФ: ОД 59 „ТОМАХАВКА“ - ДО СИРИЈСКЕ АВИО-БАЗЕ ДОЛЕТЕЛА САМО 23

  • ПУТИН: Удари САД по Сирији су агресија против суверене државе и кршење међународног права под измишљеним оправдањем. Удари по Сирији су и покушај да се пажња светске јавности скрене са бројних жртава међу цивилима у Ираку
  • ПЕСКОВ: На саветовању сталних чланова СБ РФ изражено је жаљење поводом штете која је (нападом на Сирију) нанета руско-америчким односима. Разговарано је и о различитим питањима повезаним са наставком операције Ваздушно-космичких снага Русије ради подршке антитерористичкој операцији Оружаних снага Сирије
  • КОНАШЕНКОВ: Сиријска ПВО бити ојачана после напада на авио-базу у провинцији Хомс. Ради заштите најважнијих објеката сиријске инфраструктуре у наредном периоду ће бити реализован цео комплекс мера које ће подићи на виши ниво могућности ПВО сиријских оружаних снага
  • Сирија је у нападу изгубила шест авиона МиГ-23 који су били у „ремонтном хангару“ и радарску станицу, али су писта и борбени авиони под заштитним бетонским аркама остали неоштећени

        СИРИЈСКА државна новинска агенција SANA објавила је да су америчке крстареће ракете - испаљене на војну базу у провинцији Хомс - убиле најмање девет цивила, укључујући четворо деце.

        Прецизирала је да је још седам цивила рањено и да су све жртве житељи три насеља у близини аеродрома: Ел-Хамрат,. Еш-Шајрат и Ел-Манзул.

        Сва три насеља су у доброј мери разорена.

        Портпарол Министарства одбране Русије - генерал-мајор Игор Конашенков - изјавио је претходно да су америчке ракете убиле четворицу сиријских војника, да су још четворица рањена, а да се двојица воде као „нестали“.

        Конашенков је у име свог војног врха открио:

        „По подацима наших средстава објективне контроле, до сиријске авио-базе долетеле су само 23 од 59 испаљених ракета. Место пада осталих 36 крстарећих ракета још није познато. Ово је доказ да је ефекат америчког масовног ракетног удара по сиријској бази веома мали“

        Конашенков изјавио да ће сиријска ПВО бити ојачана после напада на авио-базу у провинцији Хомс: 

        „Ради заштите најважнијих објеката сиријске инфраструктуре у наредном периоду ће бити реализован цео комплекс мера које ће подићи на виши ниво могућности ПВО сиријских оружаних снага“.

        Према речима Конашенкова, Сирија је изгубила шест авиона МиГ-23 који су били у „ремонтном хангару“ и радарску станицу, али су писта и борбени авиони под заштитним бетонским аркама остали неоштећени.

        Гувернер провинције Хомс Талал ал-Барази поводом напада је рекао:

        „Циљ овог америчког напада је пружање подршке терористима, али неће утицати на високи морални дух сиријског народа“.

        Како се и могло очекивати, Русија је одмах одреаговала.

        Владимир Путин је сазвао сталне чланове Савета безбедности РФ, а закључак је био:

        „Дејства Вашингтона су оквалификована као акт агресије који је у супротности са међународним правом“.

        Портпарол Кремља Дмитриј Песков додатно је саопштио:

 

        „На саветовању је изражена дубока забринутост због неизбежних негативних последица које слична агресивна дејства морају имати по заједничке напоре на плану борбе са тероризмом“.

        Песков је додао да је на саветовању сталних чланова СБ РФ било изражено „жаљење поводом штете која је (нападом на Сирију) нанета руско-америчким односима“.

        Открио је и да се разговарало о „различитим питањима повезаним са наставком операције Ваздушно-космичких снага Русије ради подршке антитерористичкој операцији Оружаних снага Сирије“.

        Путин је на седници СБ РФ оценио да је амерички ракетни удар нанео суштинску штету односима Москве и Вашингтона који су ионако у жалосном стању.

        Како је новинарима открио Песков, руски лидер је упозорио: „Овај корак Вашингтона је озбиљна препрека формирању међународне коалиције за борбу против тероризма. Удари САД по Сирији су агресија против суверене државе и кршење међународног права под измишљеним оправдањем. Удари по Сирији су и покушај да се пажња светске јавности скрене са бројних жртава међу цивилима у Ираку“.

        На седници је указано: да Сирија више не располаже хемијским оружјем и да су то потврдиле и Уједињене нације.

        У саветовању су учествовали: премијер Дмитриј Медведев, спикер Думе Вјачеслав Володин, шеф Администрације Кремља Антон Вајно, секретар Савета безбедности Николај Патрушев, министар одбране Сергеј Шојгу, министар унутрашњих послова Владимир Колокољцев, директор Федералне службе безбедности Александр Бортников, директор Спољне обавештајне службе Сергеј Наришкин и Сергеј Иванов.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари